Etymologia nazwisk

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #31444 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic enntymologia nazwisk
Oczywiście, ale Ewa Szczodruch, która prowadzi tę stronę na podstawie wielu słowników etymologicznych, oczywiście nie może zagwarantować, że dana etymologia jest prawdziwa, raczej powinna stanowić wskazówkę do dalszych poszukiwań.
Podam etymologię nazwiska Goł, które występuje w okolicach Krzepic. Słownikowa etymologia podaje:
Goł - 1470-80 od goły; może też od golić ‘strzyc’.
Rzecz w tym, że to nazwisko pochodzi od Józefa Gaux, kolonisty przybyłego wraz z rodziną około 1802 roku do Zwierzyńca, koło Krzepic, z miejscowości Mompelgard (obecnie Montbéliard), na granicy Francji i Szwajcarii.
Dlatego więc w przypadku próby poszukiwań pochodzenia nazwiska koniecznie należy cofać się genealogicznie jak najdalej wstecz, a jeśli to nie pomoże, trzeba kierować się logiką i zdrowym rozumem, czyli np. nasz przodek Zamoyski nie jest związany z arystokratami Zamoyskimi z Zamościa, a Zamoyskim, który mieszkał za mostem i dlatego miał taki przydomek, tak samo jak Mostowski, czyli jednak nie ten od pałacu Mostowskich :).
PS. Panie Ireneuszu, dziękuję za chyba kompletny wykaz polskich drukowanych źródeł etymologicznych.
Ostatnia6 lata 6 miesiąc temu edycja: Sławomir Worwąg od.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31446 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic enntymologia nazwisk
Kolega Sławomir świetnie wyjaśnił w tym temacie. On ma wielką wiedzę i większe doświadczenie. Z mojej strony jeszcze sporo się muszę uczyć - mimo swojego wieku dopiero od 6 lat (tj. od 2011) zajmuję się genealogią.

Genealogia jest piękna, potrafi zachwycić. Ale trzeba mieć dużo cierpliwości, czasu, np. poświęcić sporo czasu na śledzenie różnych stron przez wyszukiwarki, a przede wszystkim trzeba rozsądku, żeby bezmyślnie nie akceptować błędów.

Jeszcze dwie strony, które pomogą w kwestii wyszukiwania "przesiewowego", tj. wykluczenia błędów skrybów, o czym wczoraj wspominałem.

nazwiska-polskie.pl/ - wykażą rozpowszechnienie nazwiska na terenie Polski. ale pomocna jest też strona: www.moikrewni.pl/mapa/

Wspomniałem wczoraj, że w przypadku Koziegłówek wykryłem przekręcenia nazwiska Walo męża mojej krewnej Tekli Niemczyk - on był faktycznie Wolski. Strona moikrewni pokazuje istnienie nazwiska Walo, ale nie ma Waolo. Nie będzie na terenie Polski nazwiska Kurzei, a jedynie Kurzeja (Kurzei to dopełniacz od Kurzeja).

Panu Sławomirowi przy tej okazji wielkie podziękowania za wrzucenie skanów, np. z Parzymiechów. :)
Skorzystałem, np. w poszukiwaniach Niemczyków, ale muszę szukać dalej.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Sławomir Worwąg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31457 przez Marzena Gajdziak
Replied by Marzena Gajdziak on topic enntymologia nazwisk
ja te nazwiska spisałam z akt , nie mam kogo zapytać o historie ,
nie ma tych albo to przekształcenie z innego nazwiska
parafie stare to Saczów , Ożarowice , Koziegłówki , Koziegłowy i Siewierz o innych parafiach nic nie wiem , prawdopodobnie mogli się osiedlić w okolicy albo przyjechać z daleka lub bliska .
na syrtonie Stankiewicz.pl nie znalazłam tych nazwisk poniżej .
będę wdzięczna za każdą pomoc .
1. Cupiał
2. Grzonkowna
3. Srobarczyk
4. Grząś
5. Słocińska
6. Zasman
7. Gocyła
8. Góra
9. Rygała
10. Churkowna
11. Snociewski
12. Snojciewski
13. Skupiński
14. Łaszczyca
15. Wylon
ale mam inne 2 nazwiska co mnie ciekawi czy moi przodkowie dostali go od zawodu czy z innego powodu , na stronie jest taka entymologia
1. Sowa - 1404 od sowa ‘ptak’.
słyszałam ze z niemieckiego znaczy to rybak ale jak powstało?
2. Fisior - od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.
Fisior - od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.
Fischer - od niemieckiej nazwy osobowej Fisch, ta od apelatywu Fisch ‘ryba’.
dziękuje za każdą odpowiedz
Fiszer - 1398 od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.

Marzena A. M.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31460 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic enntymologia nazwisk
Błagamy: ETYMOLOGIA!!! Proszę poprawić w nagłówku tego wątku.

Tego nie da się zrobić tak szybko, więcej cierpliwości i wytrwałości! Sporo jest u Stankiewiczów, także wymieniane a przeoczone z niepotrzebnego pośpiechu przez Panią nazwiska Łaszczyca czy Góra:

Łaszczyca - - od imienia Łaskarz, to zaś jest adaptacją imienia łacińskiego Lascarius, z greckiego Laskarios (etymologia niejasna). Imię Lascarius notowane jest Polsce od XIII wieku, forma Łaskarz od XIV wieku.

Góra - od podstawy gor-, występującej w takich formach, jak góra, gorzeć ‘palic się’, gorzki, w imionach złożonych typu Gorzysław.

Czego nie znajdzie Pani u Stankiewiczów, proszę próbować znaleźć w nieocenionym słowniku prof. Rymuta (i innych źródłach polecanych przez p. Ireneusza), gdzie we wstępie można przeczytać o motywacji nadawania takich czy innych nazwisk i kiedy mniej więcej to się stało. To oczywiste, że przodek Fischera musiał łowić ryby i/lub handlować nimi i miał zapewne korzenie niemieckie. Rymut, Rymut i jeszcze raz Rymut!
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31462 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic enntymologia nazwisk
Jeszcze jedna klaryfikacja. Końcówki -ówna / często w starych zapisach metrykalnych -owna, to w większości przypadków końcówki żeńskie. Ostatnia Pani lista w pozycjach 2 i 10 podaje: 2. Grzonkowna i 10. Churkowna.
Wielokrotnie może się okazać, że wyszukiwanie wstecz nie daje efektów, np. "świeży napływ krwi", tj. nowa osoba w parafii. Często korzystam z WYSZUKIWARKI NAZWISK.

Nie wspomniałem wcześniej o tej oczywistej pomocy dostępnej dla zarejestrowanych forumowiczów, czyli wyszukiwarce nazwisk. Instrukcja obsługi jest prosta - wystarczy wpisać 3 litery.
Osobiście jeszcze stosuję kombinację z % pomiędzy literami. Może się okazać, że uzyskamy nawet kilka tysięcy osób, ale warto wykorzystać z "ogranicznika", np. dat, parafii czy początkowych liter.
Przykład: wpisałem Chur%, bez jakichkolwiek ograniczeń - i uzyskałem urodzonych 1766 (we wszystkich parafiach, które Administrator wprowadził do naszych zasobów, z tego, co Forumowicze przesłali z indeksacji).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31463 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic enntymologia nazwisk
Myślę, że w wystarcząjący sposób mogliśmy pomóc początkującemu genealogowi, ale bez przesady. Poddaję się, więcej nie mam siły...
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Niemczyk, Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie