Pytanie do osób znających historię regionu

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu #2481 przez Piotr Kozera
Serdeczne dzięki.A wiadomo z którego roku jest ta mapa?Na współczesnych mapach nie widzę Grzybowa.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #2482 przez Teresa Z.
A jeśli jestem osobą znającą geografię regionu?...
Nawet mogę poprowadzić ulicą w Hutkach, której niektórzy mieszkańcy wiedzą, że dawniej były tu Kozyry, lub z miejska (..) Kozery. Akurat tam urodziła się jedna z moich Prababek, a Hutki to miejsce urodzenia mojej Mamy.
Na mapach jakby idealnie odpowiednio do Grzybowa, o czym nie wiedziałam. Badora to natomiast nazwisko mojej Babci, więc dziękuję za te piękne mapy.
Kozyry znajdowały się więc od głównej ulicy w Hutkach - droga na lewo patrząc na Częstochowę, w kierunku do lasu, przez który można dojść do zalewu w Pająku. Kiedyś w tym lesie błądziliśmy ze Szwagrem przez co najmniej 2 godziny w poszukiwaniu leśniczówki(?) gdzie mój kolejny Pradziadek mógł być strażnikiem lasów rządowych...(Szwagier zrobił wtedy fotografię 300-letniego dębu, który podobno rośnie w okolicy tej leśniczówki).
Nie jestem jednak pewna, czy Kozyry obejmowały całą tę boczną ulicę, czy tylko jej odcinek.

Pozdrawiam, Teresa
Ostatnia13 lata 7 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #2483 przez Piotr Gerasch
Dokładając swoje 5 groszy. Na stronie:
teca.bncf.firenze.sbn.it/TecaViewer/inde...isIdr=BNCF0003496550
wybierając foglio.7.1 należy powiększać (np. klikając) mapę w dolnym prawym rogu i również można zobaczyć Grzybów.
To mapa topograficzna Prus Południowych Davida von Gilly (lata 1802-1803)

A tutaj najmłodsza mapa - z 1921 - na której figuruje jeszcze Grzybów:
www.mapywig.org/m/WIG100_300DPI/479_Wozn..._IWG_1921_300dpi.jpg

pozdrawiam
Piotr
Ostatnia13 lata 7 miesiąc temu edycja: Piotr Gerasch od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #2485 przez Błażej Pawlica
Replied by Błażej Pawlica on topic Odpowiedź: Pytanie do osób znających historię regionu

A wiadomo z którego roku jest ta mapa?


Topograficzna Karta Królestwa Polskiego -> wydawana od 1843 roku, i mój kawałek mapy także przed 1877 rokiem, bo wtedy zmieniono nazwy miejscowości z polskich na rosyjskie.

Kiedyś w tym lesie błądziliśmy ze Szwagrem przez co najmniej 2 godziny w poszukiwaniu leśniczówki(?) gdzie mój kolejny Pradziadek mógł być strażnikiem lasów rządowych...(Szwagier zrobił wtedy fotografię 300-letniego dębu, który podobno rośnie w okolicy tej leśniczówki).


Na stronie geoportal.gov.pl są aktualne mapy 'geodezyjne' - zarówno baaardzo dokładne zdjęcia lotnicze, jak i mapy topo i rastrowe. Dodatkowo można zobaczyć podział na... poszczególne działki, z ich numerem, powierzchnią, etc...
Gdzieś czytałem, że jest tam właśnie opuszczona leśniczówka i rzeczywiście, na mapie jest zaznaczony 'prostokącik' oznaczający zabudowania [w środku lasu, na mapie topo], natomiast na mapie rastrowej jest zaznaczony 'pomnik przyrody', kawałeczek na zachód od polany z leśniczówką...

Dość skomplikowane linki, dlatego nie gwarantuję, że zadziałają:
- mapa lotnicza polanki polanka
- mapa raster - pomnik przyrody raster
- mapa topo - zabudowania topo

pozdrawiam,
Błażej Pawlica, Częstochowa

genealogia.net.pl

Pawlica, Poraj - Częstochowa, Krzepice - Zwierzyniec, Popów
Ceglarek, Tałajczyk, Kardas - Wąsosz Górny, Popów, Kamieńszczyzna
Bebel - Częstochowa, Adamów, Małogoszcz - Cieśle, Wielgomłyny
Ostatnia13 lata 7 miesiąc temu edycja: Błażej Pawlica od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 7 miesiąc temu - 13 lata 7 miesiąc temu #2486 przez Teresa Z.
Dziękuję za te wiadomości na marginesie informacji o Kozerach (w dokumencie USC mam Kozyry).
Na tym dębie była istotnie tabliczka z napisem Pomnik przyrody.

Zaintrygowała mnie jeszcze jedna miejscowość na tej mapie - Gajowy koło Stradomia. Otóż mój 3xpradziadek Wojciech Rogacz 1803-1865 zanim w Kozyrach był strażnikiem(strzelcem)lasów rządowych mieszkał na Stradomiu i w Kendorach(obecnie Sabinów) i w latach dwudziestych XIX wieku był gajowym.
Czy to możliwe, by tak oznaczono jego stanowisko? I czy to w ogóle chodzi o niego?
Wojciech został ochrzczony w kościele św.Zygmunta w Starej Częstochowie. Żonę znalazł w Kręciwilku (ślub w Olsztynie).
Może ktoś ma informacje o lasach rządowych w tych okolicach?
W podstawowej pozycji o lasach w Królestwie wzmianek nie widzę
(portal Stankiewicza).
Mam nadzieję, że Piotr nie obrazi się za rozwinięcie tematu...
Pozdrawiam, Teresa
Ostatnia13 lata 7 miesiąc temu edycja: Teresa Z. od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Piotr Gerasch
  • Gość
  • Gość
13 lata 7 miesiąc temu #2487 przez Piotr Gerasch
Replied by Piotr Gerasch on topic Odp: Pytanie do osób ... (mapa Gillyego)
Przesyłam link (dzięki uprzejmości kolegów z Wielkopolskiego TG Gniazdo) do mapy Gillego (w ekstra rozdzielczości!):
bcul.lib.uni.lodz.pl/dlibra/publication?...from=&dirids=1&tab=1

Piotr

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie