Topic-icon Prośba o przetłumaczenie aktu ślubu z łaciny

5 miesiąc 3 tygodni temu - 5 miesiąc 3 tygodni temu #32843 przez Jolanta Błeszyńska
Dobry wieczór.
Po ponad roku poszukiwań wreszcie udało mi się natrafić na ślad mojego protoplasty Stefana Błeszyńskiego, pierwszego przedstawiciela tej rodziny w Czersku na Mazowszu, gdzie jego potomkowie zamieszkują do dziś. Z prezentowanego aktu wywnioskowałam, że pochodzi on z parafii Koziegłowy - lub Koziegłówek, bo w początkach XVIII w. chyba tylko ta istniała. Wiem, że jest szlachcicem, żolnierzem stacjonującym w Czersku, ale to koniec mojej wiedzy na jego temat. Sądząc po wieku żony ur. w 1724 r. (akta parafii Czersk, dostępne), urodził się ok r. 1720. Szukałam wiadomości na jego temat w aktach parafii Koziegłowy, ale najwcześniejsze dostępne datowane są na druga poł.XVIIIw., sama więc niczego nie znajdę. Osoby o tym nazwisku zamieszkiwały na tym terenie, wiele wskazuje, że chodzi o miejscowość Kamienica, ale to tylko przypuszczenia. Jeśli ktoś poszukuje przedstawicieli rodziny Błeszyńskich w Czersku, chętnie służę pomocą.
Ponieważ z załączonego aktu więcej się domyślam, niż odczytuję, bardzo proszę o pomoc w tłumaczeniu.
Pozdrawiam
Jolanta Błeszyńska ślub stefana błeszyńskiego 1753 r..jpg[/[attachment=5485]ślub stefana błeszyńskiego 1753 r..jpg[/

jbleszynska
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 3 tygodni temu - 5 miesiąc 3 tygodni temu #32844 przez Rafał Molencki
22 I 1753 Ja, Jan Leon Gawarczeński, kanonik regularny laterański, (czasowy) proboszcz kościoła czerneńskiego, po wygłoszeniu trzech zapowiedzi w obliczu Kościoła, wyspowiadaniu i udzieleniu komunii, nie wykrywszy żadnych przeszkód, pobłogosławiłem kontrakt małżeński pomiedzy Szczepanem (Stefanem) Błeszyńskim, żołnierzem jurmalskim (od Jurmali w Inflantach Polskich, dziś Łotwa) z Czerska, pochodzącym z parafii koziegłowskiej i Pracowitą (chłopką) Klarą Rechniówną, pochodzącą ze starostwa czerneńskiego. Oboje zostali zaślubieni w obecności Szlachetnych Stanisława Strzeszewskiego, Stanisława Nowackiego, Wawrzyńca Mysłowskiego, żołnierzy tegoż pułku (batalionu, kohorty) jurmalskiego i innych godnych zaufania.

Powyżej tłumaczenie. Błeszyńscy byli posiadaczami dóbr w Osinach pod Poczesną, spowinowaceni z Doruchowskimi, prowadzili spory z Rajczykami - szczegóły zna pani Maria Nowicka, która także ma kopie dokumentów z XVIII wieku na ten temat.
COM_KUNENA_THANKYOU: Jolanta Błeszyńska

5 miesiąc 3 tygodni temu #32845 przez Jolanta Błeszyńska
Raz jeszcze najserdeczniej Panu dziękuję. Mam nadzieję, że nie nadużyję Pańskiej cierpliwości dopytując o Panią Marię Nowicką - jak się z nią skontaktować?
Pozdrawiam serdecznie
Jolanta Błeszyńska

jbleszynska

5 miesiąc 3 tygodni temu #32846 przez Jolanta Błeszyńska
Już znalazłam panią Marię. Dziękuję.
Jolanta Błeszyńska

jbleszynska

5 miesiąc 3 tygodni temu #32861 przez Andrzej Kuśnierczyk
Obie parafie istniały już w średniowieczu; starsza (pod wezwaniem św. Mikołaja) w dzisiejszych Koziegłówkach i młodsza ( pierwotnie pod wezwaniem Bożego Ciała ) w mieście Koziegłowy - obie należały do dekanatu bytomsko- siewierskiego (sławkowsko-siewierskiego) w diecezji krakowskiej.
Od nazwy miejscowej Błeszno nazwisko przyjęło wiele rodzin szlacheckich używających herbów Ostoja, Rogala i Oksza, byli oczywiście i nieherbowi Błeszyńscy - np. kuźnicy Chybakowie (vel Hybakowie) z Osin (parafia Zrębice), którzy przyjęli sobie takie nazwisko, a - po wzbogaceniu się i nabyciu spłachetka ziemi upragnione szlachectwo wreszcie zdobyli (czy raczej kupili) - w 1563 r. plebanem w Koziegłówkach był Jan Błeszyński, jak wynika z akt konsystorskich parafią kierował prawie pół wieku, mógł być zatem tożsamy z wymienionym w źródłach w 1513 Janem Hybaczkiem (a więc synem Hybaka). Pleban Błeszyński procesował się z dziedzicem Pińczyc Ujejskim o dziesięciny- a to dlatego, że Pińczyce wówczas należały jeszcze do "starożytnej" parafii w Koziegłówkach.
Brak starych metryk kościoła koziegłowskiego nie pozwala na wyjaśnienie wszystkich koligacji Błeszyńskich - choć liniami tej rodziny (głównie piszących się z Kamienicy) zajmuję się dosyć długo.
Czy potomkowie Błeszyńskiego z Czerska rzeczywiście byli "nobiles"? Jakiego herbu?

5 miesiąc 3 tygodni temu #32863 przez Andrzej Kuśnierczyk
Pominąłem Błeszyńskich herbu Suchekomnaty z Błeszna, Brzezin- i Marchocic w parafii Racławice por. ciekawy materiał wraz ze zdjęciami:
http://miechowski_kuferek.manifo.com/palace-dwory-dworki

5 miesiąc 3 tygodni temu #32864 przez Jolanta Błeszyńska
Właśnie ta wielość Błeszyńskich w okolicach Koziegłów (Koziegłowów?) skutecznie utrudnia ustalenie właściwej rodziny.. O kierunku, w jakim trzeba szukać dowiedziałam się niedawno z aktu ślubu i to są pierwsze próby. Wydaje się, że tytuł posiadał ( zdj 1-3), choć są i takie dokumenty, gdzie tytuł nie występuje (4). Jego syn Marcin (jedyny pozostały przy życiu i zamieszkujący w Czersku), także tytułem się posługiwał. Jednak dopóki nie uda się ustalić, z jakiej rodziny pochodził Stefan, pewności mieć chyba nie można. Także herbu ustalić nie da rady, choć nie tracę nadziei.
Czy księgi parafii Koziegłowy z okresu przed 1739 r. nie istnieją, czy nie zostały udostępnione?
Serdecznie dziękuję Panu za zainteresowanie tematem i cenne wiadomości. Każda nowa to krok do przodu.

Załącznik nie został znaleziony

jbleszynska

5 miesiąc 3 tygodni temu #32869 przez Andrzej Kuśnierczyk
Dziękuję za odpowiedź.
Zatem tytuł szlachecki trafił do dokumentów. Małżeństwa z kobietami "niższego stanu" zdarzały się , nawet Zygmunt Nekanda Trepka (herby Topór) wziął sobie Konopczankę , stanu miejskiego, a to dlatego , że Konopkowie mieli kuźnicę żelaza i ziemię na terenie Starej Częstochowy (przedstawiciele rodziny Konopków sprawowali funkcje burmistrzów).
Karierę wojskową wybierało wieli Błeszyńskich, np. syn cześnika wschowskiego Józefa Błeszyńskiego herbu Oksza, Hipolit Ksawery (1766 - 1824), rotmistrz kawalerii narodowej , w powstaniu listopadowym udokumentowanych jest ośmiu oficerów o nazwisku Błeszyński, m.in. Ignacy Błeszyński (syn Grzegorza) z Kuźnicy k. Częstochowy ppor.strzelców kaliskich , kpt. artylerii Józef Błeszyński (dyrektor artylerii twierdzy Modlin ) czy Jędrzej Błeszyński (kpt 5 pułku piechoty w księstwie warszawskim, odznaczony Legią Honorową (1812).
Śledztwo w sprawie zaginionych najstarszych akt metrykalnych parafii miejskiej w Koziegłowach trwa już wiele lat.

5 miesiąc 3 tygodni temu #32871 przez Andrzej Kuśnierczyk
ps
Proponuję korespondencję w trybie prywatnym, bowiem z samych tek Dworzaczka jest kilkanaście stron wydruku Błeszyńskich; są Błeszyńscy herbu Rawicz z pow. białobrzeskiego, Błeszyńscy herbu Trąby , Błeszyńscy z Galicji , Błeszyńscy z ks.siewierskiego (m.in. z Dąbia, Rogoźnika, Malinowic), z parafii Kromołów ( dziś: .Zawiercie), wreszcie Błeszczyńscy herbu Prus I (tożsami z Błeszyńskimi).
Skoro jednak trop Stephanusa wiedzie ku parafii Koziegłowy - w grę wchodzą zarówno Koziegłówki, czyli Koziegłowy Stare (antiqui ) jak i Koziegłowy.

5 miesiąc 2 tygodni temu #32918 przez Jolanta Błeszyńska
Chyba coś nie tak robię wysyłając wiadomości prywatne, bo chyba żadna nie dotarła. Korzystam więc ponownie z tej możliwości.
W ciągu ostatnich dni przejrzałam akta metrykalne - urodzenia parafii Koziegłówki w latach 1690-1732. Nie znalazłam choć śladu nazwiska Błeszyński, ta parafia więc odpada. Stąd tez moje pytanie: czy oprócz par. Koziegłówki istniała w początkach XVIII w. także par Koziegłowy?
Jak wynika z informacji od p. Rafała Molenckiego Stefan był żołnierzem jurmalskim stacjonującym w Czersku. Próbowałam wykorzystać ten trop, ale o kohorcie jurmalskiej nigdzie wiadomośći nie znalazłam.
Swoje poszukiwania, jeszcze przed pozyskaniem wiadomości o Koziegłowach, zaczęłam właśnie od odszukania kolebki rodu (ponoć wszyscy Błeszyńscy pierwotnie się stamtąd wywodzą), czyli od Błeszna. Nie pozwoliło to jednak na powiązanie Stefana z którąkolwiek z gałęzi rodu. Teki Dworzaka także przeglądałam wcześniej, będę musiała tam wrócić. Szukałam kierując się imionami powtarzającymi się w rodzinie: Jan, Walenty, Julian, Dionizy, Urban, Marcin. To również do niczego nie doprowadziło. Brakuje tylko tego jednego ogniwa – rodziców Stefana.
Mam do Pana jeszcze jedną prośbę. Ja, przeglądając metryki w jęz. łacińskim, wyłapuję jedynie nazwy własne, odczytuje także daty wydarzenia. Szczegóły aktów są jednak poza moim zasięgiem. Szukając dzieci Stefana natrafiłam na metryki, z których wynika, że urodził się chłopiec imieniem Sebastian (1759), a w 1761 zmarł Fabian. Nie ma metryk urodzenia Fabiana, ani śmierci Sebastiana. Czy możliwe jest pomylenie imion, czy może w 1756 urodziły się bliźnięta (akt uszkodzony), czy najbardziej prawdopodobne jest po prostu zaginięcie metryk?
Będę dalej próbowała znaleźć rozwiązanie zagadki Stefana, ale nie ukrywam – bardzo liczę także na Pańską pomoc. Ja w dziedzinie poszukiwań przodków jestem absolutnym amatorem, Państwo jesteście profesjonalistami.
Pozdrawiam

jbleszynska
Załączniki:

5 miesiąc 2 tygodni temu #32925 przez Rafał Molencki
Nie, to nie były bliźniaki. Chłopiec został ochrzczony pod dwoma imionami (łaciński dopełniacz binorum nominum, ale końcówki zapisane skrótowo zawijasem) Fabian i Sebastian. A w akcie zgonu tylko pierwsze imię Fabian nadpisane nad skreślonym Stanisławem. Moi przodkowie ochrzczeni pod dwoma/trzema imionami z XVIII wieku często używali w dorosłym życiu tylko jednego z nich, i rzadko pierwszego.
COM_KUNENA_THANKYOU: Marian Gałkowski, Jolanta Błeszyńska

5 miesiąc 1 tydzień temu #33007 przez Andrzej Kuśnierczyk
W 1761 jest wpisany jako żołnierz , bez określenia 'nobilis' - podobnie jak w akcie ślubu.
"Dopasowanie" rodziców może być rzeczywiście trudne. Mogę tylko podpowiadać kolejne miejscowości i ich historyczne parafie z odnotowanym nazwiskiem: Karlin ( parafia Kromołów) - Adam Błeszyński (ur.1747), Zadroże k.Trzyciąża - Maciej Błeszyński (ur.1747), Więcławice (gmina Michałowice) - Roch Błeszyński (ur 1741) z Młodziejowic , Marcinowice (parafia Mstyczów) - Daniel Błeszyński (ur. 1755) - wszystkie spełniają kryterium geograficzne "w Krakowskiem" , historycznej diecezji krakowskiej.

5 miesiąc 1 tydzień temu #33009 przez Jolanta Błeszyńska
Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
Poza przeszukaniem akt z par. Koziegłowy (do 1732), sprawdziłam par. Poczesna, nawet par. św. Zygmunta w Częstochowie (znajdują się tu akta m.in. Błeszna, Kamienicy) i nigdzie nic, poza wspomnieniem o Andrzeju 1716, Agnieszce 1717, Elżbiecie 1722.
Proszę o informację, czy możliwe jest, aby w aktach użyto nazwiska Hybak, tzn. znalazłam Hypak, zamiast nazwiska Błeszyński? W par. Koziegłowy znalazłam w 1718 r. akt urodzenia Stefana Hypaka. czy mozliwe, aby to było to?
Pozwolę sobie na jeszcze jedną prośbę. Nie mogę poradzić sobie z kolejnymi metrykami mojej rodziny, więc bardzo proszę o tłumaczenie (akty dot. rodz. Walickich).
Serdecznie dziękuję.

jbleszynska

5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #33016 przez Rafał Molencki
Szkoda, że nie podaje Pani dat. W dwu pierwszych Błeszyńscy z Kamienicy Polskiej są chrzestnymi -
1.Andrzej Jadwigi, córki Jana i Brygidy Sowińskich
2. Agnieszka Agnieszki, córki Stanisława i Babrary Kruszaców
3. chrzest Macieja, syna Pana Aleksandra Ruckiego i Elżbiety z Błeszyńskich
4. 27 I - ślub Sławetnych Mikołaja ?Deca?, kawalera i Marcjanny Walickiej, panny
5. chrzest Franciszki Jadwigi Józefy, córki Szlach. Filipa i Antoniny Walickich.

Przy chrztach po frazie Patrini fuerunt (fuere) = Chrzestnymi byli wymienione są ich nazwiska. A przy ślubach: testes = świadkowie

W listopadzie napisałem Państwu instrukcję czytania łacińskich aktów małżeństwa i chrztu:

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/tlum...ktu-malzenstwa#31946

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/tlum...91-akty-lacina#31745

To naprawdę nie jest takie trudne - te samy frazy powtarzają się w większości dokumentów

5 miesiąc 1 tydzień temu #33031 przez Jolanta Błeszyńska
Serdecznie dziękuję, z podpowiedziami już się zapoznałam i na pewno skorzystam.

jbleszynska

3 miesiąc 1 tydzień temu #33634 przez Kazimierz Paczesny
Akurat określeniem przynależności stanowej w Księgach Czerskich bym się zbytnio nie przejmował. Bierze się to ze specyfiki okolicy, kiedy po Potopie zostało w mieście kilkanaście osób i przepływ ludności, nawet jej zajęcia. często sprawiały że honestus po kilku pokoleniach był zarówno pracowity w jednej linii i w drugiej urodzony. Zwłaszcza jeśli ksiądz skupiał się bardziej ,,na życiu niż papierach". Dużo pomogły by księgi miejski czerskie datowane od ok. 1400, ale cóż, nie spodobały się Niemcom podczas II W.Ś.

Ale zastanawia mnie skąd:
,,żołnierzem jurmalskim (od Jurmali w Inflantach Polskich, dziś Łotwa)" ?

O ile wiem Jurmała stała się turystyczną perełką za CCCP. Samo słowo jurmalis do dziś znaczy w łotewski brzeg, podobnie nad polskim morzem nie brak nawiązań do pogańskiej Juraty. Ale co jeszcze bardziej zastanawia, czemu c. jurmalis nie mogło określać jednostki Jurmy, Jurmały? ,,Choćby" zaciężnej.

P.S. Z tym upragnionym szlachectwem nie było ani trudno ani wbrew pozorom zbyt chętno pozyskać, nawet po zakazie jego sprzedaży w XVII w. Spis nagonionych, jak się zdaje pełen, przedstawił przecież Trepka.

amicus Plato sed magis amica Veritas

3 miesiąc 16 godzin temu #33679 przez Jolanta Błeszyńska
Panie Kazimierzu,
przeczytałam uważnie Pański wpis i nie bardzo potrafię odczytać intencję. Rozumiem, że Pańskie wątpliwości budzi odniesienie do Jurmali, ale nie wyjaśnia Pan z jakiej przyczyny i co to wnosi do moich poszukiwań.
P. Kazimierzu, ja nie poszukuję herbu, a rodziców pierwszego Błeszyńskiego w Czersku. "Trepkę" przejrzałam, znalazłam Błeszyńskich, ale nie po stronie nagonionych. Z wielu względów Trepka chyba nie stanowi wyroczni.
Nie wiem, czy zorientował się Pan, że administrujemy wspólne drzewo na Geni.
Pozdrawiam.

jbleszynska

3 miesiąc 14 godzin temu #33681 przez Kazimierz Paczesny
Uszanowanie,

Zauważyłem, szczerze mówiąc już jakiś czas temu.
Już tłumaczę - ani Muzeum z Warszawy ani Muzeum Wojny z Rygi o pułku czy chorągwi jurmalskiej nigdy nie słyszały. Wiedza, że istniał on faktycznie byłaby ważna dla wiedzy ogólnej, zwłaszcza jeśli byłaby to jednostka kurlandzka w Koronie (!).
Jakiś czas temu udało się ustalić, że żył i umarł w Czersku chorąży petyhorski Tomasz Mroczkowski, jak się zdaje dowódca jednostki... I tu problem. Ja czytałbym zapis ,,jurmalis" przez t, czyli z łaciny szwadron jazdy, co łącznie z powyższym dałoby nam jazdę lekką. Jeśli zaś uznać zapis ,,j" bierzmy się do badań, poddając krytyce kilka koncepcji a zaczynając od źródeł tłumaczenia.

Co zaś migracji, podkreśliłem ,,płynność" stanową okolicy, bo rodzina Rechniów to zdaje się czerski patrycjat sprzed 1655, a wiele szlachty porzuciło/straciło pieczęć dobrowolnie, osiedlając się w mieście. Vide czerscy Błeszyńscy. Stąd podkreśliłem że parcie ku szlachectwu bynajmniej nie było zjawiskiem powszechnym, zarówno jak czytamy z akt sądowych czerskich z XV w., jak i określonych Osób.
Ufam, że wykazałem dobro swoich intencji.

3 miesiąc 14 godzin temu #33682 przez Kazimierz Paczesny
Wzajemnie
:)

3 miesiąc 12 godzin temu #33683 przez Rafał Molencki
Jako sprawca zamieszania muszę się pokajać i przyznać do błędnej interpretacji paleograficznej prowadzącej do błędnego tłumaczenia. Litera na początku wyrazu to istotnie raczej T niż J - porównałem z innymi J tego skryby. Pomyliłem się, bo duże T w tym wyrazie trochę różni się od innych dużych T - górna poprzeczka dochodzi tylko do połowy i nie ma kontynuacji z prawej strony, więc trochę przypomina J.
Zgadzam się, że 'turmalem' w tekście aktu to przymiotnik od 'turma' = 'szwadron (rzymskiej) kawalerii' zgodny w przypadku z rzeczownikiem 'militem' (biernik od 'miles' = 'żołnierz'), tak więc 'miles de Czersko turmalis' to 'kawalerzysta z Czerska'.
Zatem nie ma przewrotu w historii wojskowości :-) i proszę wybaczcie Państwo filologowi niedouczonemu w tej dziedzinie.

3 miesiąc 11 godzin temu #33686 przez Jolanta Błeszyńska
Rodzina Rechniów nie pochodzi z Czerska, lecz z Borków i Królewskiego Lasa. Byli włościanami. Do Czerska przeprowadzali się nieliczni ich przedstawiciele, głównie poprzez mariaże. Być może byli dość zamożni, wciąż w ich otoczeniu pojawiają się przedstawiciele wojska (może zaopatrywali jednostkę w płody rolne?), a brat Klary (żony Stefana) rzeczywiście pełnił jakąś funkcję administracyjną, consula? w Królewskim Lesie - musiałabym dokładnie sprawdzić.
Poszukując swoich korzeni skupiam się na ludziach, chcę wiedzieć skąd pochodzili, kim byli - nie dokumentuję na siłę swojej herbowej przeszłości. Na razie kręcę się wokół niemalże wirtualnej postaci Stefana Błeszyńskiego.
Historia Czerska jest tak dokładnie zbadana i opisana, że prawie niemożliwym wydaje się niemalże całkowity brak informacji nt. XVIII wiecznych formacji wojskowych tu stacjonujących. Jedyne naokoło powtarzane fakty to zniszczenia zamku pod koniec XVII w. i działania rekonstrukcyjne marszałka Fr. Bielińskiego pół wieku później.
PS. W akcie ślubu, o przetłumaczenie którego prosiłam, jak wół stało "J', nie "T", ja też tak odczytywałam, a w masie tłumaczeń o pomyłkę nietrudno. Dobrze, ze się wyjaśniło, choć mojego zasadniczego problemu nie rozwiązuje.
Pozdrawiam

jbleszynska

2 miesiąc 2 tygodni temu - 2 miesiąc 2 tygodni temu #33769 przez Jolanta Błeszyńska
Panie Rafale,
przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale teraz odczytałam Pański wpis. Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia i raz jeszcze, za okazaną pomoc.
Pozdrawiam :)

jbleszynska

2 miesiąc 1 tydzień temu #33805 przez Tomasz Krzywanski
ane są wynikiem kwerend źródłowych w toku pracy nad opracowaniem "Więzi kulturowe [...] na przykładzie Kamienicy Polskiej".

cz. I (XVI-XVIII w).
1513 Jan Trepka (syn Żegoty) odstępuje dwór w Błesznie [parafia Częstochowa]
1538 Grzegorz Błeszyński vel Hybak z Osin [parafia Zrębice]
1548 Maciej i Feliks Błeszyńscy - właściciele Kuźnicy Osiny
1550 Piotr i Baltazar Trepkowie z Kamyka
1555 Maciej Błeszyński wójt Krzepic
1561 Wojciech i Zygmunt Błeszyńscy z Błeszna
1570 Barbara z Rożniatowskich Trepkowa (zmarła)

1579 Jan Trepka (syn Barbary) ufundował epitafium w kościele kłobuckim
1584 Piotr Nekanda Trepka dziedzic Kamyka (zmarł)
1593 Anna Błeszyńska (wdowa po Marcinie) z kuźnicy w Kamienicy [parafia Koziegłowy]
Stanisław Błeszyński (syn Marcina) z kuźnicy w Kamienicy
1596 Aleksander Denis właściciel wójtostwa w Koziegłowach
1601 Wojciech Błeszyński właściciel domu k. wieży obronnej w Błesznie
1604 Zygmunt Trepka i Zuzanna Konopczanka z Dźbowa (ślub)
1605 Gabriel Bielecki z Kłobucka
1616 Barbara Chroniowska z Zagórzan; Jan , Zofia, Wojciech Rudniccy (tablica w kościele koziegłowskim)
1625 Feliks Nekanda Trepka i Anna Dudkówna z Kłobucka (ślub)
1629 Grzegorz Otfinowski właściciel Kuźnicy Dźbowskiej (dawniej: Konopki)
Jan Otfinowski właściciel Błeszna
Krzysztof Gosławski właściciel kuźnicy w Choroniu [parafia Przybynów]
1643 Piotr i Elżbieta Błeszyńscy z Kamienicy (chrzestnymi u Konopków w Starej Częstochowie)
1650 Kazimierz i Stanisław Otfinowscy z Błeszna (synowie Tomasza) przeciwko synom Krzysztofa Gosławskiego o zajęcie Choronia
1653 Stanisław Żaboklicki właściciel wójtostwa w Koziegłowach
1657 Bernard Nekanda Trepka właściciel Hutek
1669 Wojciech,Stanisław i Piotr Błeszyńscy z kuźnicy w Kamienicy
1673 Stanisław z Kawieczyna Kawiecki starosta w Koziegłowach (zmarł)
1679 Aleksander Otfinowski właściciel Kuźnicy Błeszyńskiej
Barbara z Przerębskich Kawieczyna (żona starosty koziegłowskiego) – zmarła
1680 Gosławscy właściciele części Choronia (6⅛ łana ziemi)
Otfinowscy właściciele Błeszna (16 ⅛ łana ziemi)
1682 Stanisław Błeszyński, Michał Błeszyński, Józef Błeszyński
1700 Jan Otwinowski i Marianna z Gawrońskich właściciele Choronia
1711 Wojciech i Teresa Karscy z Jastrzębia [parafia Koziegłowy]
1713 Wojciech Żarski wójt Olsztyna
1716 Michał i Katarzyna Gołuchowscy z Krasawy [parafia Zrębice]
1717 Maciej i Marianna z Wierzbiętów Doruchowscy z Osin
1772 Michał Rylski i Magdalena z Otfinowskich z Choronia (biorą ślub)
1724 Anna Rylska z Choronia
1725 Piotr Błeszyński z Potoka
1727 Maciej i Zofia Gosławscy z Kamienicy [Polskiej]
1728 Paweł Otfinowski z Sobuczyny
Stefan Trepka dziedzic Białej (zmarł)
1730 Michał Mossakowski dzierżawca starostwa olsztyńskiego
1731 Tomasz Karliński z Jastrzębia
Tomasz i Barbara Otfinowscy z Brzezin
1737 Zofia Kunicka z Choronia
Anna Gołuchowska z Bukowna [k.Olsztyna]
Antoni Guzowski z Klepaczki [k.Osin]
Sebastian Lenartowicz z Janowa
1738 Kazimierz Guzowski administrator poczeszyński
1741 Grzegorz Otfinowski z Klepaczki
Barbara Guzowska z Pustkowia Klepaczka
Franciszek i Marianna Gorzkowscy z Biskupic
Józef Frąciszowski z dworu w Choroniu
1742 Aleksander Otfinowski z Huty [Starej]
1743 Anna Gołuchowska z Bukowna
1744 Michał i Helena Błeszyńscy z Kamienicy [Polskiej]
Katarzyna Doruchowska z Osin (ślub z Józefem Garlikowskim, chorążym)
Józef Doruchowski z Osin
Antoni Czarniecki ze Zrębic
1745 Katarzyna Gruszecka z Łyśca
Felicjan Bogusławski, Andrzej Bogusławski
[Anna?] Domaniewska z Błeszyńskich właścicielka części Kamienicy [Polskiej]
Kazimierz i Antoni Guzowscy, bracia [z Klepaczki i Kamienicy Polskiej]
Katarzyna i Kazimierz Guzowscy z Klepaczki
1747 Dominik Jan Myszkowski z Żurawia
1750 Wojciech Małuski z Małus
1751 Stanisław Kobyłecki i Katarzyna Skowrońska z Przybynowa (ślub)
1760 Tekla, Faustyna, Tomasz i Barbara Otfinowscy z Brzezin
Maciej i Marianna Dębniccy z Poczesnej
Ewa Kamocka z Wrzosowy
1761 Agnieszka Guzowska z dworu w Poczesnej
Agnieszka Mossakowska z dworu w Poczesnej
1762 Aleksander i Magdalena Otfinowscy z Huty Starej
1763 Marianna Chruścińska z Wrzosowy
1764 Aniela Mossakowska z dworu w Poczesnej
1765 Marianna Trepczyna
1766 Antoni Myczkowski, Katarzyna Myczkowska z dworu w Poczesnej
Jan Maszkiewicz z Jastrzębia, jego żona Barbara z Małachowskich
1769 Józef i Anna Tarasiewicz z dworu w Poczesnej
1771 Marianna Rudawska z dworu w Poczesnej
1773 Jan Maciński i Marianna Macińska z dworu w Poczesnej
Eleonora Borzęcka z Łyśca
Kunegunda Otfinowska z Nowej Wsi
1774 Katarzyna Rzewuska z dworu w Poczesnej
Piotr i Jadwiga Braniccy z dworu w Poczesnej
Marianna Dębnicka z Osin
Krystyna Wojucka z Koziegłów
1775 Barbara Otfinowska z Kuźnicy Marianowej
1776 Barbara Czosnowska z Osin
1778 Tomasz Maciński z dworu w Poczesnej
1780 Bonawentura Twardzicki
Katarzyna Garlikowska z Osin
Katarzyna Stanisławska z dworu w Poczesnej www.genealodzy.czestochowa.pl/zasoby/art...stochowy-xvi-xviii-w

2 miesiąc 1 tydzień temu #33806 przez Jolanta Błeszyńska
Serdecznie dziękuję za udostępnienie danych. Tak jak przypuszczałam, moje poszukiwania powinny prowadzić do Potoka i Kamienicy.
Z niecierpliwością czekam na wydanie opracowania, zapowiada się kopalnia wiedzy.
Pozdrawiam

jbleszynska

Czas generowania strony: 1.072 s.