Topic-icon Prośba o przetłumaczenie aktu ślubu z łaciny

1 miesiąc 2 godzin temu - 1 miesiąc 2 godzin temu #32843 przez Jolanta Błeszyńska
Dobry wieczór.
Po ponad roku poszukiwań wreszcie udało mi się natrafić na ślad mojego protoplasty Stefana Błeszyńskiego, pierwszego przedstawiciela tej rodziny w Czersku na Mazowszu, gdzie jego potomkowie zamieszkują do dziś. Z prezentowanego aktu wywnioskowałam, że pochodzi on z parafii Koziegłowy - lub Koziegłówek, bo w początkach XVIII w. chyba tylko ta istniała. Wiem, że jest szlachcicem, żolnierzem stacjonującym w Czersku, ale to koniec mojej wiedzy na jego temat. Sądząc po wieku żony ur. w 1724 r. (akta parafii Czersk, dostępne), urodził się ok r. 1720. Szukałam wiadomości na jego temat w aktach parafii Koziegłowy, ale najwcześniejsze dostępne datowane są na druga poł.XVIIIw., sama więc niczego nie znajdę. Osoby o tym nazwisku zamieszkiwały na tym terenie, wiele wskazuje, że chodzi o miejscowość Kamienica, ale to tylko przypuszczenia. Jeśli ktoś poszukuje przedstawicieli rodziny Błeszyńskich w Czersku, chętnie służę pomocą.
Ponieważ z załączonego aktu więcej się domyślam, niż odczytuję, bardzo proszę o pomoc w tłumaczeniu.
Pozdrawiam
Jolanta Błeszyńska ślub stefana błeszyńskiego 1753 r..jpg[/[attachment=5485]ślub stefana błeszyńskiego 1753 r..jpg[/

jbleszynska
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu - 3 tygodni 6 dni temu #32844 przez Rafał Molencki
22 I 1753 Ja, Jan Leon Gawarczeński, kanonik regularny laterański, (czasowy) proboszcz kościoła czerneńskiego, po wygłoszeniu trzech zapowiedzi w obliczu Kościoła, wyspowiadaniu i udzieleniu komunii, nie wykrywszy żadnych przeszkód, pobłogosławiłem kontrakt małżeński pomiedzy Szczepanem (Stefanem) Błeszyńskim, żołnierzem jurmalskim (od Jurmali w Inflantach Polskich, dziś Łotwa) z Czerska, pochodzącym z parafii koziegłowskiej i Pracowitą (chłopką) Klarą Rechniówną, pochodzącą ze starostwa czerneńskiego. Oboje zostali zaślubieni w obecności Szlachetnych Stanisława Strzeszewskiego, Stanisława Nowackiego, Wawrzyńca Mysłowskiego, żołnierzy tegoż pułku (batalionu, kohorty) jurmalskiego i innych godnych zaufania.

Powyżej tłumaczenie. Błeszyńscy byli posiadaczami dóbr w Osinach pod Poczesną, spowinowaceni z Doruchowskimi, prowadzili spory z Rajczykami - szczegóły zna pani Maria Nowicka, która także ma kopie dokumentów z XVIII wieku na ten temat.
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu #32845 przez Jolanta Błeszyńska
Raz jeszcze najserdeczniej Panu dziękuję. Mam nadzieję, że nie nadużyję Pańskiej cierpliwości dopytując o Panią Marię Nowicką - jak się z nią skontaktować?
Pozdrawiam serdecznie
Jolanta Błeszyńska

jbleszynska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 6 dni temu #32846 przez Jolanta Błeszyńska
Już znalazłam panią Marię. Dziękuję.
Jolanta Błeszyńska

jbleszynska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 4 dni temu #32861 przez Andrzej Kuśnierczyk
Obie parafie istniały już w średniowieczu; starsza (pod wezwaniem św. Mikołaja) w dzisiejszych Koziegłówkach i młodsza ( pierwotnie pod wezwaniem Bożego Ciała ) w mieście Koziegłowy - obie należały do dekanatu bytomsko- siewierskiego (sławkowsko-siewierskiego) w diecezji krakowskiej.
Od nazwy miejscowej Błeszno nazwisko przyjęło wiele rodzin szlacheckich używających herbów Ostoja, Rogala i Oksza, byli oczywiście i nieherbowi Błeszyńscy - np. kuźnicy Chybakowie (vel Hybakowie) z Osin (parafia Zrębice), którzy przyjęli sobie takie nazwisko, a - po wzbogaceniu się i nabyciu spłachetka ziemi upragnione szlachectwo wreszcie zdobyli (czy raczej kupili) - w 1563 r. plebanem w Koziegłówkach był Jan Błeszyński, jak wynika z akt konsystorskich parafią kierował prawie pół wieku, mógł być zatem tożsamy z wymienionym w źródłach w 1513 Janem Hybaczkiem (a więc synem Hybaka). Pleban Błeszyński procesował się z dziedzicem Pińczyc Ujejskim o dziesięciny- a to dlatego, że Pińczyce wówczas należały jeszcze do "starożytnej" parafii w Koziegłówkach.
Brak starych metryk kościoła koziegłowskiego nie pozwala na wyjaśnienie wszystkich koligacji Błeszyńskich - choć liniami tej rodziny (głównie piszących się z Kamienicy) zajmuję się dosyć długo.
Czy potomkowie Błeszyńskiego z Czerska rzeczywiście byli "nobiles"? Jakiego herbu?
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 4 dni temu #32863 przez Andrzej Kuśnierczyk
Pominąłem Błeszyńskich herbu Suchekomnaty z Błeszna, Brzezin- i Marchocic w parafii Racławice por. ciekawy materiał wraz ze zdjęciami:
http://miechowski_kuferek.manifo.com/palace-dwory-dworki
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 4 dni temu #32864 przez Jolanta Błeszyńska
Właśnie ta wielość Błeszyńskich w okolicach Koziegłów (Koziegłowów?) skutecznie utrudnia ustalenie właściwej rodziny.. O kierunku, w jakim trzeba szukać dowiedziałam się niedawno z aktu ślubu i to są pierwsze próby. Wydaje się, że tytuł posiadał ( zdj 1-3), choć są i takie dokumenty, gdzie tytuł nie występuje (4). Jego syn Marcin (jedyny pozostały przy życiu i zamieszkujący w Czersku), także tytułem się posługiwał. Jednak dopóki nie uda się ustalić, z jakiej rodziny pochodził Stefan, pewności mieć chyba nie można. Także herbu ustalić nie da rady, choć nie tracę nadziei.
Czy księgi parafii Koziegłowy z okresu przed 1739 r. nie istnieją, czy nie zostały udostępnione?
Serdecznie dziękuję Panu za zainteresowanie tematem i cenne wiadomości. Każda nowa to krok do przodu.

Załącznik nie został znaleziony

Załącznik nie został znaleziony

Załącznik nie został znaleziony

Załącznik nie został znaleziony


jbleszynska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 3 dni temu #32869 przez Andrzej Kuśnierczyk
Dziękuję za odpowiedź.
Zatem tytuł szlachecki trafił do dokumentów. Małżeństwa z kobietami "niższego stanu" zdarzały się , nawet Zygmunt Nekanda Trepka (herby Topór) wziął sobie Konopczankę , stanu miejskiego, a to dlatego , że Konopkowie mieli kuźnicę żelaza i ziemię na terenie Starej Częstochowy (przedstawiciele rodziny Konopków sprawowali funkcje burmistrzów).
Karierę wojskową wybierało wieli Błeszyńskich, np. syn cześnika wschowskiego Józefa Błeszyńskiego herbu Oksza, Hipolit Ksawery (1766 - 1824), rotmistrz kawalerii narodowej , w powstaniu listopadowym udokumentowanych jest ośmiu oficerów o nazwisku Błeszyński, m.in. Ignacy Błeszyński (syn Grzegorza) z Kuźnicy k. Częstochowy ppor.strzelców kaliskich , kpt. artylerii Józef Błeszyński (dyrektor artylerii twierdzy Modlin ) czy Jędrzej Błeszyński (kpt 5 pułku piechoty w księstwie warszawskim, odznaczony Legią Honorową (1812).
Śledztwo w sprawie zaginionych najstarszych akt metrykalnych parafii miejskiej w Koziegłowach trwa już wiele lat.
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 3 dni temu #32871 przez Andrzej Kuśnierczyk
ps
Proponuję korespondencję w trybie prywatnym, bowiem z samych tek Dworzaczka jest kilkanaście stron wydruku Błeszyńskich; są Błeszyńscy herbu Rawicz z pow. białobrzeskiego, Błeszyńscy herbu Trąby , Błeszyńscy z Galicji , Błeszyńscy z ks.siewierskiego (m.in. z Dąbia, Rogoźnika, Malinowic), z parafii Kromołów ( dziś: .Zawiercie), wreszcie Błeszczyńscy herbu Prus I (tożsami z Błeszyńskimi).
Skoro jednak trop Stephanusa wiedzie ku parafii Koziegłowy - w grę wchodzą zarówno Koziegłówki, czyli Koziegłowy Stare (antiqui ) jak i Koziegłowy.
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 1 dzień temu #32918 przez Jolanta Błeszyńska
Chyba coś nie tak robię wysyłając wiadomości prywatne, bo chyba żadna nie dotarła. Korzystam więc ponownie z tej możliwości.
W ciągu ostatnich dni przejrzałam akta metrykalne - urodzenia parafii Koziegłówki w latach 1690-1732. Nie znalazłam choć śladu nazwiska Błeszyński, ta parafia więc odpada. Stąd tez moje pytanie: czy oprócz par. Koziegłówki istniała w początkach XVIII w. także par Koziegłowy?
Jak wynika z informacji od p. Rafała Molenckiego Stefan był żołnierzem jurmalskim stacjonującym w Czersku. Próbowałam wykorzystać ten trop, ale o kohorcie jurmalskiej nigdzie wiadomośći nie znalazłam.
Swoje poszukiwania, jeszcze przed pozyskaniem wiadomości o Koziegłowach, zaczęłam właśnie od odszukania kolebki rodu (ponoć wszyscy Błeszyńscy pierwotnie się stamtąd wywodzą), czyli od Błeszna. Nie pozwoliło to jednak na powiązanie Stefana z którąkolwiek z gałęzi rodu. Teki Dworzaka także przeglądałam wcześniej, będę musiała tam wrócić. Szukałam kierując się imionami powtarzającymi się w rodzinie: Jan, Walenty, Julian, Dionizy, Urban, Marcin. To również do niczego nie doprowadziło. Brakuje tylko tego jednego ogniwa – rodziców Stefana.
Mam do Pana jeszcze jedną prośbę. Ja, przeglądając metryki w jęz. łacińskim, wyłapuję jedynie nazwy własne, odczytuje także daty wydarzenia. Szczegóły aktów są jednak poza moim zasięgiem. Szukając dzieci Stefana natrafiłam na metryki, z których wynika, że urodził się chłopiec imieniem Sebastian (1759), a w 1761 zmarł Fabian. Nie ma metryk urodzenia Fabiana, ani śmierci Sebastiana. Czy możliwe jest pomylenie imion, czy może w 1756 urodziły się bliźnięta (akt uszkodzony), czy najbardziej prawdopodobne jest po prostu zaginięcie metryk?
Będę dalej próbowała znaleźć rozwiązanie zagadki Stefana, ale nie ukrywam – bardzo liczę także na Pańską pomoc. Ja w dziedzinie poszukiwań przodków jestem absolutnym amatorem, Państwo jesteście profesjonalistami.
Pozdrawiam

jbleszynska
Załączniki:

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

3 tygodni 10 godzin temu #32925 przez Rafał Molencki
Nie, to nie były bliźniaki. Chłopiec został ochrzczony pod dwoma imionami (łaciński dopełniacz binorum nominum, ale końcówki zapisane skrótowo zawijasem) Fabian i Sebastian. A w akcie zgonu tylko pierwsze imię Fabian nadpisane nad skreślonym Stanisławem. Moi przodkowie ochrzczeni pod dwoma/trzema imionami z XVIII wieku często używali w dorosłym życiu tylko jednego z nich, i rzadko pierwszego.
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 1 dzień temu #33007 przez Andrzej Kuśnierczyk
W 1761 jest wpisany jako żołnierz , bez określenia 'nobilis' - podobnie jak w akcie ślubu.
"Dopasowanie" rodziców może być rzeczywiście trudne. Mogę tylko podpowiadać kolejne miejscowości i ich historyczne parafie z odnotowanym nazwiskiem: Karlin ( parafia Kromołów) - Adam Błeszyński (ur.1747), Zadroże k.Trzyciąża - Maciej Błeszyński (ur.1747), Więcławice (gmina Michałowice) - Roch Błeszyński (ur 1741) z Młodziejowic , Marcinowice (parafia Mstyczów) - Daniel Błeszyński (ur. 1755) - wszystkie spełniają kryterium geograficzne "w Krakowskiem" , historycznej diecezji krakowskiej.
The following user(s) said Thank You: Jolanta Błeszyńska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 1 dzień temu #33009 przez Jolanta Błeszyńska
Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
Poza przeszukaniem akt z par. Koziegłowy (do 1732), sprawdziłam par. Poczesna, nawet par. św. Zygmunta w Częstochowie (znajdują się tu akta m.in. Błeszna, Kamienicy) i nigdzie nic, poza wspomnieniem o Andrzeju 1716, Agnieszce 1717, Elżbiecie 1722.
Proszę o informację, czy możliwe jest, aby w aktach użyto nazwiska Hybak, tzn. znalazłam Hypak, zamiast nazwiska Błeszyński? W par. Koziegłowy znalazłam w 1718 r. akt urodzenia Stefana Hypaka. czy mozliwe, aby to było to?
Pozwolę sobie na jeszcze jedną prośbę. Nie mogę poradzić sobie z kolejnymi metrykami mojej rodziny, więc bardzo proszę o tłumaczenie (akty dot. rodz. Walickich).
Serdecznie dziękuję.

jbleszynska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 7 godzin temu - 2 tygodni 7 godzin temu #33016 przez Rafał Molencki
Szkoda, że nie podaje Pani dat. W dwu pierwszych Błeszyńscy z Kamienicy Polskiej są chrzestnymi -
1.Andrzej Jadwigi, córki Jana i Brygidy Sowińskich
2. Agnieszka Agnieszki, córki Stanisława i Babrary Kruszaców
3. chrzest Macieja, syna Pana Aleksandra Ruckiego i Elżbiety z Błeszyńskich
4. 27 I - ślub Sławetnych Mikołaja ?Deca?, kawalera i Marcjanny Walickiej, panny
5. chrzest Franciszki Jadwigi Józefy, córki Szlach. Filipa i Antoniny Walickich.

Przy chrztach po frazie Patrini fuerunt (fuere) = Chrzestnymi byli wymienione są ich nazwiska. A przy ślubach: testes = świadkowie

W listopadzie napisałem Państwu instrukcję czytania łacińskich aktów małżeństwa i chrztu:

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/tlum...ktu-malzenstwa#31946

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/tlum...91-akty-lacina#31745

To naprawdę nie jest takie trudne - te samy frazy powtarzają się w większości dokumentów

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 5 godzin temu #33031 przez Jolanta Błeszyńska
Serdecznie dziękuję, z podpowiedziami już się zapoznałam i na pewno skorzystam.

jbleszynska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.617 s.