Gębka Antoni, Bronisława, Franciszek akty ur. nr 178, 180, 218 1886 Mrzygłód

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #45595 przez Monika Pyrgiel
Ja właśnie Gębków mam począwszy od Elżbiety ur.1792 właśnie w Nieradzie ale nie wiedziałam, że Nierada to Kosowska Niwa. Grzebiąc w aktach z Koziegłówek trafiłam jednak na Gębusiów z Lgoty, czyli dla odmiany od przodków mojej mamy. Ciekawe, czy są spowinowaceni...

Mokari
Ostatnia5 miesiąc 1 tydzień temu edycja: Monika Pyrgiel od.
The following user(s) said Thank You: Barbara Szwarcer

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #45596 przez Barbara Szwarcer
Nierada i Kosowska Niwa to dwie różne miejscowości. Należały do dóbr Rudniki, natomiast Rudniki należały do gminy i parafii Włodowice. W parafii Włodowice   jest wielu Gębków. Moi też. 
Obecnie Nierada należy do Myszkowa a Kosowska Niwa to część Zawiercia. 
​​​

B. Szwarcer
Ostatnia5 miesiąc 1 tydzień temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Edward Głowacki
  • Autor
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #45597 przez Edward Głowacki
Pani jest o wiele bardziej zaawansowana z badaniami, ja jeszcze nigdzie w drzewie nie przekroczylem granicy 1810. * Wszyscy wiemy, ze Gebkow w tamtych rejonach bylo od groma, a ci moi byli akurat z Nierady i Kosowskiej Niwy. Jednak zasoby geneteki wskazuja na to, ze Gebkowie wywodza sie w glownej mierze z Wlodowic. * Wedlug mnie, Kosowska Niwa to nowsza czesc Nierady, jej poludniowe przedluzenie, ktore potem zostalo przylaczone do Zawiercia, czyli ul. Nowowiejska. 
The following user(s) said Thank You: Barbara Szwarcer, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #45603 przez Monika Pyrgiel
Dla mnie te tereny do tej pory były całkiem obce...A wygląda na to, ze muszę im się przyjrzeć, jeśli chcę coś wycisnąć z wiedzy o przodkach.
Jaka szkoda, że we Włodowicach tak mało akt...
Mnie udało się ustalić tylko 3 Gębków ode mnie: wcześniej wspomnianą Elżbietę ur w Nieradzie w 1792 r, jej ojca Tomasza ur w 1767 roku w Rudnikach oraz jej dziadka Macieja też z Rudnik ur. ok 1745.
Wygląda na to, że więcej się nie dowiem...
Szkoda. Ale i tak się cieszę z tego, co już się dowiedziałam.
I tak mnie czeka deser, jaki sobie zostawiłam: chcę sprawdzić, czy się da połączyć "moich" Raczków z Mrzygłódki z Raczkami/Rakami młynarzami z właśnie Rudnik, Nierady. Ale to chyba nie będzie łatwe właśnie z tego wzgl., że brak akt..

Mokari

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

  • Edward Głowacki
  • Autor
  • Z dala
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu #45604 przez Edward Głowacki
Doszukala sie Pani przodkow w XVIII w. To wielki sukces, gratuluje. Nazwisko Rak w mojej rodzinie tez sie pojawia. * Palac we Wlodowicach nalezal w XVIII w. do MECINSKICH. Moze zachowaly sie po nich jakies archiwalia w Krakowie albo innych polskich miastach (Cz-wa, Kielce, Katowice, Warszawa), np. spisy pracownikow folwarkow, itp? 
www.cieslin.pl/rodzina-mecinskich-zbior-dokumentow/
Literatura regionalna, biblioteka w Zawierciu i ich izba muzealna ?  bibliotekazawiercie.pl/
Zasoby "Silesianki": 
integro.bs.katowice.pl/search/descriptio...e&index=1&scope=full
Muzeum Sztygarka w Dabrowie Gorniczej posiada mape, z ktorej wynika, ze 4 mlyny na rzece - nomen omen RAK - rzece dziecinstwa mojej mamy i moich wakacyjnych wspomnien - nalezaly ? (byly zarzadzane?) idac od zrodla w dol jej biegu kolejno do rodzin Rubin, Orman i Bilnikow (Bielnik). Mlyn na Borowym Polu, polozony nad kanalem Mlynowka, odnoga rzeki Rak, zostal unicestwiony po 2000 r. Kanal zostal zabetonowany, zasypany, droga zagrodzona i stoja tam nowe domy. Adres miejsca: Zawiercie, ul. Osada Mlynska 28d (28g).  
 
The following user(s) said Thank You: Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 miesiąc 1 tydzień temu - 5 miesiąc 1 tydzień temu #45605 przez Barbara Szwarcer
Akta Włodowic są w szukajwarchiwach lata 1867 do 1915 ,ur, śl.zg.
Na Familysearch  Katowice a o wiele więcej jest jak się kliknie na Wrocław. Pomyłkowo tam zostały umieszczone.
W genbazie znajdują się spisy ludności powiatu Lelowskiego z 1791 roku. Są wszystkie, nazwiska nas interesujące ale Gębków najwięcej jest w Rudnikach a w Nieradzie był jeden dom gospodarza Ignacego Gębki .

B. Szwarcer
Ostatnia5 miesiąc 1 tydzień temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Edward Głowacki, Monika Pyrgiel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie