Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #31576 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Coś w formie krótkich wskazówek mogę zredagować, jeśli ktoś z Państwa ma dodatkowe uwagi i sugestie to proszę się nimi podzielić.
A może założymy nowy wątek dotyczący korzystania z wyszukiwarki?
The following user(s) said Thank You: Maria Nowicka-Ruman, Michał Mugaj

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #31580 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Panie Tomaszu. Trudno mieć dodatkowe uwagi i sugestie, skoro nie wiadomo co Pan przygotuje.
Może to będzie opracowanie w stylu "nic dodać nic ująć"?

Pozdrawiam
Stanisław
Ostatnia6 lata 5 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #31582 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Od kilku już lat stosuję swoisty "trik" w zapytaniu wyszukiwarki, tj. zamiast pewnych liter stosuję znak precent = % (stosujemy takie zapytania w pewnym programie do obsługi działalności firm, ale nazwy nie będę reklamować).
Na przykładzie poruszanego nazwiska "Górniak" wpisuję "G%rnia%" i otrzymujemy szeroki wachlarz, tj. nie tylko samo Górniak, ale np. Gorniaczek Górniaczek? Górniak?, Gorniakowna, Gorniaczek.
Natomiast problem jest z imieniem, co piszę na przykładzie wyżej wspomnianego zapytanie. Bez wpisania imienia w wyszukiwarce mamy w urodzonych pierwsze z góry:
Rok Parafia Imię Nazwisko i imię ojca Nazwisko i imię
1696 Wielgomłyny Jadwiga Górniak Walenty Maria
Przysłowiowego "konia..." dla tej osoby, która wpisując dodatkowo w wyszukiwarce imię "Walenty" będzie chciała mieć wymienionego owego Górniaka Walentego po stronie ojca w tej samej pozycji urodzonych, jak podałem powyżej.
Tego triku dla wykazania imienia po stronie ojca nie opanowałem, ale pobieram dane (kopiuj - wklej) do swojego arkusza kalkulacyjnego i przetwarzam dla swoich potrzeb.
Ostatnia6 lata 5 miesiąc temu edycja: Ireneusz Niemczyk od. Powód: pisownia
The following user(s) said Thank You: Rafał Molencki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #31583 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Trudno przewidzieć wszystkie warianty pisowni nazwisk, czasem nawet procenty pana Ireneusza nie pomogą, chociaż to świetny pomysł. Należy uwzględniać zniekształcenia wynikające z zapisu łacińskiego, niemieckiego czy wreszcie pisanego innym alfabetem rosyjskiego, ale także dialektalne cechy wymowy - nasz region charakteryzuje m.in. mazurzenie (c zamiast cz, s zamiast sz, itd) i podwyższenie artykulacji samogłosek (y zamiast e, o zamiast a, u zamiast o, itd.). Np. popularne w parafii przybynowskiej nazwisko Szecówka jest zapisywane w aktach Szecowka, Szeczowka, Seczowka, a w najdawniejszych nawet Secowka, Secuwka. Wcześniejszy Kondys przeszedł w Kundys, Czerski w Czyrski, Nowak w Nowok, itd. Swoich przodków znalazłem pisanych: Molęcki, Molecki, Molencki, Molędzki, Molendzki, Molęncki - tu przynajmniej fonetycznie się zgadza, ale są też błędne zapisy, m.in. Malencki, Mołęcki, Moleński, Moliński (tu urodzony w 1901 w Sosnowcu brat mojego dziadka prostował tę "pomyłkę" w akcie urodzenia sądownie dopiero w 1961 roku, kiedy przechodził na emeryturę). Moja gałąź dzisiaj pisze się przez EN, ale w Myszkowie mam kuzynów ze wspólnego prapradziadka piszących się przez pierwotne Ę.
Do tego dochodzą bardzo popularne zwłaszcza w XIX wieku zdrobnienia nazwisk przy chrzcie chłopców (czasem zostawało to im tak już na całe życie i przechodziło w formie zdrobniałej na ich potomków): Koluch vs. Koluszczyk, Piedo vs. Piedzik, Socha vs. Soszka, Nowak vs. Nowaczek/Nowaczyk, Kozioł/Kozieł vs. Koziołek, Kozłek, Koźlak, Koźlik, itd. i rozmaite warianty form żeńskich dla żon i córek: Kozłowa, Koźlina, Koziołka, Koziełka, Koźlanka, Koźlonka, Kozłówna, itd. I tak synowa mężczyzny o nazwisku Kozieł może być zapisana jako Koźlaczka. Siostra mojego prapradziadka została ochrzczona w 1818 jako Eleonora Molęcczonka.
Wreszcie bywają błędy wynikające z opuszczenia, powtórzenia, przestawienia liter. Z tym wszystkim korzystający z wyszukiwarek powinni się liczyć.
Ostatnia6 lata 5 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.
The following user(s) said Thank You: Roman Wierus, Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu - 6 lata 5 miesiąc temu #31589 przez Szymon Gruca
Replied by Szymon Gruca on topic Wojciech i Albert w metrykach łacińskich.
Przypomnę przy okazji wcześniejszą dyskusję dotyczącą wyszukiwarki: www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...ndeksow-wedlug-imion
Panie Ireneuszu, algorytm działał w ten sposób, że w przypadku chrztów szukał nazwiska i imienia dziecka. Teraz zmieniłem w ten sposób, żeby w aktach urodzenia uwzględniał również imię ojca i matki. Można już znaleźć tamtego Walentego.

Szymon Gruca
Ostatnia6 lata 5 miesiąc temu edycja: Szymon Gruca od.
The following user(s) said Thank You: Ireneusz Niemczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie