Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20095 przez Marek C. Rokosa
Replied by Marek C. Rokosa on topic Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791
Temat dotyczący „ Akt Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego” w tym „Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791” był wielokrotnie omawiany na tym forum m. innymi przez Jacka Tomczyka, który wiele lat temu jako jeden z pierwszych dotarł do tych dokumentów w archiwum krakowskim. Szczególnie jest on ważny dla poszukujących przodków w parafii truskolaskiej, gdyż wszystkie księgi metrykalne założone od ok. 1620 r., niestety w porę niezabezpieczone, wraz z plebanią spłonęły we wrześniu 1939 r. W Archiwum Narodowym w Krakowie są dwa egzemplarze tego spisu ( sygn. 29/30/49-6). Są to rękopisy „dwóch rąk”, czyli pisane przez różne osoby i niestety miejscami różniące się miedzy sobą. Dotyczy to przede wszystkim pisowni niektórych nazwisk i wieku mieszkańców. W kilkunastu przypadkach, w domach zamieszkałych przez wiele rodzin, dzieci zapisywano, bez przypisania ich do konkretnych ojców. Służbę spisano jedynie z imienia, mimo że osoby te w większości posiadały nazwiska. Drugi egzemplarz był spisany dużo później (1791 r.) i uwzględnia częściowo dzieci nowonarodzone, nie spisane wcześniej.
W roku 2014, na moje zamówienie, wykonano skany tego spisu, z prawem jednorazowej jego publikacji w przygotowanej przez ze mnie książce. Przez ostatnie pół roku, porównując te dwa egzemplarze, przygotowałem do druku 60-cio stronicowy, jednolity spis ludności parafii Truskolaskiej z lat 1790- 1791. Korektę niektórych nazwisk przeprowadziłem posiłkując się „Lustracją woj. krakowskiego 1789” i regestrami nazwisk z duplikatów ksiąg metrykalnych parafii truskolaskiej, wydanych od 1808 r.
Już od dłuższego czasu, w miarę możliwości czasowych, udzielam informacji na forum i na priv. dla poszukujących swoich przodków z tego spisu.
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa
The following user(s) said Thank You: Marzena Sosnowska, Kinga Cisowska Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20107 przez Roman Kempa
"Przez ostatnie pół roku, porównując te dwa egzemplarze, przygotowałem do druku 60-cio stronicowy, jednolity spis ludności parafii Truskolaskiej z lat 1790- 1791"

Kiedy druk??
Jaki nakład??
Gdzie można "dostać"?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20116 przez Kinga Cisowska Vnuk
Replied by Kinga Cisowska Vnuk on topic Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791
Panie Marku,

czy opracowanie spisu, ktorego pan dokonal dotyczy tylko parafii truskolaskiej? Zauwazylam, ze jest tam rowniez uwzgledniona m. inn. parafia Przystajn. Czy posiada pan jakiekolwiek informacje na temat mieszkancow tamtej parafii? Jestem szczegolnie zainteresowana nazwiskami Kutynia i Szyszka.

Dziekuje i pozdrawiam,

Kinga Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #20117 przez Marek C. Rokosa
Replied by Marek C. Rokosa on topic Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791
Odpowiedź dla Kol. Romana.
Po przerwie wakacyjnej mają spłynąć z archiwów ostatnie już dokumenty, w tym kilka ciekawych średniowiecznych łacińskich rękopisów dotyczących tych terenów. Książkę planuję oddać do druku na początku przyszłego roku.
Pozdrawiam
Marek c. Rokosa
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Marek C. Rokosa od.
The following user(s) said Thank You: Halina Klimza, Krzysztof Lasoń, Kinga Cisowska Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu - 8 lata 8 miesiąc temu #20118 przez Marek C. Rokosa
Replied by Marek C. Rokosa on topic Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791
Odpowiedź dla Kol. Kingi Vnuk
Moje opracowanie dotyczy tylko parafii truskolaskiej i stanowi część większej publikacji. Dotyczy wsi; Truskolasy, Kuleje, Parkitne, Golce, Rudnik, Gawędzie, Panki, Żerdzina, Jaciska, Praszczyki, Bór Zajaciski, Kamieńska i Radły, Cisie, Borowe Zapilskie, Jezioro, Łebki i Herby, Czrna Wieś, Bieżeń, Piła, Klepaczka, Bednarze, Długi Kąt, Kopskie, Huta, Zwierzyniec, Pacanów, Cyganka, Kawki, Kozi Borek i Koski.
Będąc w Archiwum Narodowym w Krakowie miałem oczywiście w rękach oryginał spisu ludności parafii Przystajń. Ma on sygnaturę 29/30/48 – 16 i obejmuję wsie; Przystajń, Stany, Górki, Kuźniczki, Stara Kuźnica, Podłęże, Węziny
Pozdrawiam
Marek C. Rokosa
Ostatnia8 lata 8 miesiąc temu edycja: Marek C. Rokosa od.
The following user(s) said Thank You: Tomasz Krzywanski, Krzysztof Lasoń, Kinga Cisowska Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 8 miesiąc temu #20127 przez Kinga Cisowska Vnuk
Replied by Kinga Cisowska Vnuk on topic Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791
Dziekuje bardzo Marku!

Pozostaje tylko czekac az materialy dotyczace tego spisu pojawia sie kiedys w sieci. Planuje rowniez zakup Twojej publikacji kiedy pojawi sie juz w druku (czy bedzie mozliwosc kupna za granica? MIeszkam na innym kontynencie...) nazwiska moich przodkow: Kutynia i Szyszka pojawiaja sie rowniez w parafii Truskolasy, a dokladnie w miejscowosciach Cyganka i Pacanow..
Pozdrawiam serdecznie

:)

Kinga Vnuk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie