Poszukuję przodków

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26913 przez Andrzej Toll
Replied by Andrzej Toll on topic Poszukuję przodków
Do wszystkich zainteresowanych. Pierwszym który przybył z Łagiewnik Wielkich /Prusy/ parafia Lubecko,do Puszczewa był Błażej Toll /Tholl/.Było to ok.1810 roku. Z mojej wiedzy wynika, że to on był protoplastą wszystkich Tollów mieszkających w okolicy.
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26917 przez J K R
Replied by J K R on topic Poszukuję przodków
Błażej pisał się Tal pierwotnie Panie Andrzeju, przybył do Puszczewa z żoną Małgorzatą i córką Franciszką, która w 1813 r. urodziła się w Lisowicach (Królestwo Pruskie), więc pewno przybył w 1810 r. bez rodziny.

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26921 przez Mariusz Jan Kubat
Replied by Mariusz Jan Kubat on topic Poszukuję przodków
Pani Liwio. I ja miałem w swojej rodzinie osobę o nazwisku Toll. Był to Jan Toll ur. 31 października 1909 roku, a zmarły 23 stycznia 1969. Mieszkał w Boru Zapilskim. Był mężem Feliksy Bednarek, która była moją cioteczną siostrą. Jan był stolarzem, ogrodnikiem i pszczelarzem, a Fela szeroko znaną w okolicy kucharką ( nie było jeszcze wtedy domów weselnych). Fela zmarła w roku 1994 na raka. Ich dom istnieje do dzisiaj, a mieszkają tam ludzie, którzy opiekowali się nią w chorobie. Pozdrawiam. Mariusz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #26925 przez Andrzej Toll
Replied by Andrzej Toll on topic Poszukuję przodków
Pozostanę jednak przy swoim zdaniu. Błażej na pewno przybył do Puszczewa bez swojej pierwszej żony Josephy Witt gdyż ta zmarła jeszcze w Łagiewnikach. Przyjechał z córką Marią i synem Bartłomiejem. Mieszkali w Puszczewie pod nr 19. Druga żona faktycznie miała na imię Małgorzata z d. Zawodnik. Błażej "pojechał po nią" na Taninę. Zmarła wkrótce po urodzeniu córki Karoliny /1817/. A żeby było śmieszniej to sąsiedzi / chyba z braku znajomości polskiego/, a może tylko ksiądz tak zapisał, że zmarła zostawiła męża Błażeja Lubojańskiego /pewnie dlatego że pochodził spod Lubecka/. W akcie ślubu z Małgorzatą też figuruje jako Błażej Lubojański. Po trzecią żone Mariannę Smetow/?/, Smyllow/?/ Błazej też pojechał do Prus. I z tego ostatniego związku urodzili się : Katarzyna, Ludwig Jan, Julianna, Wojciech i Marianna.
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #26942 przez J K R
Replied by J K R on topic Poszukuję przodków
Każdy ma prawo do swojego zdania Panie Andrzeju, tylko dobrze byłoby mieć na poparcie swojego stanowiska dokument a nie domysł, proszę niżej przykłady. Lubojeński to nie wymysł sąsiadów a fakt, nazwisko to istniało/zapisane było dużo wcześniej;
*1795 Sadów Sadów Marianna Lubojańsky Simon Gaidzionka Barbara >>>
*1804 Przystajń Cyganka Katarzyna Lubojański Błażej Drozd Agnieszka >>>
*1807 Pawonków Pawonkau 9 Vincentius Lubojansky >>>
*1813 Truskolasy 170 Franciszka Lubojańska Błażej Drozd Agnieszka >>>
*1815 Truskolasy 9 Agnieszka Lubojańska Błażej Drozd Agnieszka

no i ciut później
1829 Lubliniec 42 Lubojański Antoni >>>
1841 Lubliniec 11 Lubojański Barbara >>>
1842 Lubliniec 36 Lubojański Franciszek >>>
1860 Lubliniec 78 Lubojanska Józefa >>>
1876 Lubliniec 120 Lubojański Jan >>>
1878 Lubliniec 33 Lubojański Franciszka >>>
1894 Lubliniec 120 Lubojański Paulina >>>
1901 Lubliniec 72 Lubojański Gertruda >>>
1901 Lubliniec 114 Lubojański Petronella >>>
1920 Lubliniec 11 Lubojanski Eugenia >>>
1925 Lubliniec 64 Lubojanski Jan >>>
1928 Lubliniec 4 Lubojańska Jadwiga >>>
1928 Lubliniec 5 Lubojański Jerzy >>>
1945 Lubliniec 28 Lubojańska Anna >>>

Moim zdaniem to dwa różne Błażeje.

Pozdrawiam JKR.
Ostatnia7 lata 7 miesiąc temu edycja: J K R od. Powód: .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 7 miesiąc temu #27185 przez Andrzej Toll
Replied by Andrzej Toll on topic Poszukuję przodków
Witam. Bardzo się cieszę z każdej informacji na temat moich przodków. Jednoznaczne zapisy w "truskolaskich księgach" typu : urodził się w Łagiewnikach Wielkich, parafia Lubecko, Prusy" zachęcily mnie do przeglądnięcia akt parafii Lubecko. Przejrzałem ich setki. Dzięki temu mam skany prawie wszystkich akt urodzin, śmierci i ślubów moich przodków w linii prostej od czasów pruskich aż do czasów obecnych. I raczej nie ma tu pomyłki. Przez cały XVIII wiek w Lubecku w aktach nie pojawia się nazwisko Toll. Po raz pierwszy zapisano je przy urodzinach córki Marii Josephy a następnie urodzinach Bartlomieja. Miałem trochę szczęścia bo ksiądz zapisał "Blasius Tholl vulgo......" . I to "vulgo" wiele mi pomogło, bo rodzina o takim przydomku mieszkała w Łagiewnikach od prawie 100 lat. Po roku 1805 w lubeckich aktach nie ma żadnych wzmianek o Tollach. Oczywiście, nazwisko Lubojański pojawia się bardzo często. W samych Łagiewnikach mieszka wiele rodzin, których nazwiska są znane w okolicach Puszczewa do dzisiaj :np. Olszewski, Kempa, Grabiński, Skuballa, Polak, Witt , Sikora itd. Warto te akta poprzeglądać.

Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie