ciekawostki z życia wsi....

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30138 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Szczerze pisząc - nie wiem, czy to przesada. Wiem, ile takich dzieci "zniknęło" z ksiąg, a później odnalazłem informacje o ich śmierci właśnie w tych notatkach (zresztą to samo czasem tyczyło się osób dorosłych - po niektórych aktach zgonu nie ma śladu w oficjalnych księgach, sprawdzałem). Pojedynczo brakuje też aktów ślubu.

Nie wiem, jak to było z tymi obowiązkami, ale faktem jest, że niektóre śmierci odnotowano tylko w takim notatniku. W załączniku przesyłam dwa przykłady takich dokumentów.

Załącznik akturodzeniaLudwikaAugustynowicza_2017-06-26.jpg nie został znaleziony



Załącznik akturodzeniaPiotraAugustynowicza_2017-06-26.jpg nie został znaleziony



Te dzieci nawet nie mają oficjalnych aktów urodzenia.
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30139 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic ciekawostki z życia wsi....
wiele lat temu(bardzo wiele!!) jak żyła jeszcze moja babcia,lubiłam słuchac opowieści jej sąsiadek jak zimą spotykały się w domach i snuły opowiadania(było to na wsi).
Babcia mojej babci była wiejską zielarką i akuszerką może stąd tyle opowiadań.
Pamiętam jak moja babcia opowiadała ,że w bardzo biednych domach na wsiach ,jak rodziło sie kolejne dziecko(pomijając śmiertelność ogólną) dziecka nie mordowano w pojęciu obecnym ale zostawiano na żywioł(przeżyje to znaczy że mocne zdrowe itd..) typowe zaniedbanie planowe mozna powiedzieć.Nieregularne karmienie,higiena,zimno lub bardzo gorąco np. na polu.
Maleństwo zostawiano np. w chałupie na kilka godzin bo była robota w polu....itp////
Mówie tylko dzieciach tych nie za bardzo chcianych oczywiście..Przytaczam słowa które słyszałam w dzieciństwie. Z tym zgłaszaniem to tez bardzo róznie bywało. Ja sama mam w mojej genalogii kilka nie zgłoszonych i zapisanych urodzeń albo metryka urodzenia napisana czy zapisana 24 lata po urodzeniu!!i szukaj tu człowieku metryki!! do tego w innej parafii przy okazji ślubu panny! mam tez przodka który ochrzcił 6 swoich dzieci razem w jednym dniu(najmłodsze 2 mies. najstarsze 18 lat) są też takie rodzynki jak np. dwóch synów ma to samo imię o oboje przezyli do dorosłosci i swoich slubów!.Długo zajęło rozszyfrowanie tego.Bo to ,że dawano to samo imie po zmarłym dziecku to było powzechne ale to samo imię 2 razy u żyjących??
Moja pra..babcia (której urodzenia nie zgłoszono nigdzie) miała nie lada problem przy ślubie.(wiem to z dokumentów notarialnych jak chciano zrobic intercyza przedślubną).W końcu dopiero relacje świadków chyba pomogły chociaż uważam że to było mocno naciągane bo pra,,babcia miała juz swoje lata i świadkowie byli młodsi od niej!!!!! i zeznawali,żę słyszeli o fakcie jej urodzenia od swoich bliskich!!teraz by cos takiego nie przeszło w Sądzie!!!! Zdażają sie różne rodzynki ale to czasem nadaje smaku naszej genealogii.
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak, Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30140 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Pani Hanno, mam podobne historie w swoim drzewie genealogicznym.

Moim przodkom w 1847 urodziła się córka Marianna.

W 1876 wyszła za mąż. Tłumaczka przełożyła akt z rosyjskiego i okazało się, że panna młoda ma 19 lat. Napisałem tłumaczce, że chyba jest błąd w wieku, że chyba chodziło o 29 a nie 19. Tłumaczka stwierdziła, że panna młoda na pewno miała 19 lat.

Zacząłem grzebać w księgach i okazało się, że na marginesie listy urodzonych w 1857 roku jest napisane "i urodziła się Marianna, córka x-ów". Akt urodzenia wydano przy okazji zawierania związku małżeńskiego. Co się stało z Marianną (1847 - nie wiem). Problem z tymi dziećmi, które "znikają" jest też taki, że możemy założyć, że umarły w dzieciństwie i nie wystawiono aktu zgonu, a potem odnaleźć te dzieci w innej parafii. Tak miałem z jednym z synów tej pary.

Podobną sytuację miałem również w przypadku powtarzającego się imienia. Jeden z braci mojego przodka miał z drugą żoną córkę Rozalię. Z trzecią też. Założyłem, że ta pierwsza Rozalia pewnie zmarła. Jakież było moje zdziwienie, kiedy odkryłem, że obie dorosły i założyły rodziny!
The following user(s) said Thank You: Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30146 przez Krzysztof Kucharski
Replied by Krzysztof Kucharski on topic ciekawostki z życia wsi....
Moim zdaniem artykuł oparty jest na jakichś starych opowiadaniach i lokalnych legendach.Autor nie podaje żadnych danych źródłowych, oraz zastosowanej metodologii.
Podobnie jak Pan Stanisław mam bardzo duże wątpliwości odnośnie uśmiercania dzieci.
W swoich zapiskach mam sporo przypadków śmierci dzieci,ale prawie zawsze są to dzieci już starsze / np. w jednym dniu umierają 2 kilkuletnie dziewczynki /. W innej rodzinie rodzi się 9 dzieci i wszystkie z nich biorą śluby i zakładają swoje rodziny.
W każdej parafii spotyka się również dzieci nieślubne.W raporcie z par. Borowno z dnia 23.11.1822r znalazłem następującą informację;
- chrzty lata 1736-1761- sporządzono metryk 2190 z tego 50 metryk dzieci z nieprawego łoża
- chrzty lata 1762-1794- sporządzono metryk 3018 z tego 29 metryk dzieci z nieprawego łoża
Wszystkie te dzieci mają swoje akty urodzenia.Ja też nie odnalazłem aktu urodzenia,ale prawdopodobnie dlatego,że w akcie zgonu była adnotacja-; martwo urodzone ;
Odnośnie nadawania dzieciom tych samych imion przestałem się już dziwić.
Nasz Ziomek Jan Długosz urodzony w 1415r w Brzeźnicy miał kilku braci o imieniu Jan.
W moich notatkach też mam kilka takich przykładów;
1.Franciszek,następnie bliźniaki; Franciszek i Franciszka
2.Jan,Jan z Dukli
3.Szymon, Szymon z Lipnicy
W następnych aktach dopiski znikają, i trudno jest ustalić o którego Jana chodzi.
Pozdrawiam
Krzysztof
The following user(s) said Thank You: Stanisław Jegier

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30147 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic ciekawostki z życia wsi....
Szczegółowo o wybiórczości aktów pisałem tutaj:

www.genealodzy.czestochowa.pl/forum/foru...orcze-akta-przystajn

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #30150 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic ciekawostki z życia wsi....
troszkę potwierdxają słowa mojej prarababci(zasłyszane od mojej babci! j,w,),że w biednych domostwach czasem zostawiano maleństwa bez opieki zupełnie swiadomie i dzieciątko "odchodziło""
Napewno nie był to może proceder na skalę ogromną ale robiony jakby za przyzwoleniem wsi...
Ja mam sporo zgonów dzieci w wieku 1 dzień,tydzień, 2 tygodnie...-mam te metryki..
Na szczęście nie było to u moich bezpośrednich przodków ale zauważyłam,że w pewnych rodzinach to sie zdarzało/Oczywiście byc może akurat w tym przypadku były to jakies choroby genetyczne???może!! ale np. przeżyło 3 starszych a potem kolejne umierały góra do 2 tygodni.
Możemy poprostu domniemywać pewne fakty ...
Napewno była duża śmiertelność wśród dzieci i to jedyne było pewne na 100%

Co do "bałaganu" w zapisach kościelnych to u mnie mnożą sie wielokrotnie...
Brak zgłoszenia)ja juz nie mówię w terminie!!(
mam 2 przypadki bigamii bo chłop wykorzystał brak wpisu swojego urodzenia w parafii a poprzedni slub brał dawno temu na podstawie aktu znania.Zmienili sie proboszczowie,nie zapisali tych faktów i stało się.
Mam też taki wpis(lata 187....) kolejny slub wdowy i wpis w metryce slubu (jej poprzedni mąż zmarł gdzieś w okolicy Bełchatowa!!!!!-tak dokładnie pisze!!) pomiędzy rokiem takim a takim!!!
przejrzałam dokładnie wiele lat z tamtej parafii i sladu nie było.
Co sie okazało żył sobie daleko od tego miejsca.Ślubu nie unieważniono o ile wiem.
The following user(s) said Thank You: Michał Urbaniak, Wiesław Macoch

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie