Rozprza

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23162 przez Tomasz Ryplewski
Replied by Tomasz Ryplewski on topic Rozprza
Witam panie MIchale.
Mam pytanie dotyczące nazwiska Ryplewski lub Ryppel. Czy ma Pan w swoim indeksie czy notatkach jakiś akt sprzed 1797 roku w ktorym pojawia się to nazwisko?(w tym roku kończy mi się trop w księgach parafialnych).

Pozdrawiam

Ryppel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23173 przez Michał Karwata
Replied by Michał Karwata on topic Rozprza
Nie, na pewno nie ma. Może być co najwyżej w zgonach. Ale niech Pan zwróci uwagę na akt urodzenia Andrzej Kremski z 1800. Chyba byłem zbyt zmęczony. W skanie oznaczony jest jako m. Rozprza, Konstancja pasuje i jest z Bazaru, natomiast nazwisko wg. mnie powinno być Krempski (tak bym to teraz odczytał) i kojarzy mi się to z parafią Krępa (lub z Lgotą).
Konstancja i Karol nie łączy się w zasadzie z niczym wcześniejszym w Rozprzy. Przynajmniej w zachowanych dokumentach.

familysearch.org/ark:/61903/3:1:33S7-9PZ...3D2115410&cc=2115410
The following user(s) said Thank You: Tomasz Ryplewski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23186 przez Michał Karwata
Replied by Michał Karwata on topic Rozprza
Jeszcze jedną rzecz znalazłem: Andrzej Ryplowski któy brał slub w 1807 w Rozprzy pochodził z Suchcic. Tylko allegat z tego roku nie ma, a w Suchcicach to z tego okresu metrykalii nie widziałem - ale ta parafia nie była w kregu mojego zainteresowania, więc stanowczo się nie wypowiadam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23245 przez Tomasz Ryplewski
Replied by Tomasz Ryplewski on topic Rozprza
Dziękuje to potwierdza moje przypuszczenie na temat Suchcic
W aktach dotyczących Andrzeja i jego brata Karola ksiądź nie może sie zdecydować i pisze czasem Suchce innym razem Suchryszki no i Suchcice. A Andrzej to moj bezpośredni przodek syn Jana zmarłego w Rozprzy w 1814. Ciekawe co było przyczyną przeprowadzki

Ryppel

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #23256 przez Michał Karwata
Replied by Michał Karwata on topic Rozprza
Co było przyczyną tego raczej się nie da ustalić. Ale koncepcje robocze nasuwają się dwie:
a) o ile pamiętam to nie byli typowymi rolnikami a zajmowali się kuśnierstwem - a tacy ludzie częściej zmieniali miejsce zamieszkania kierując się koniunkturą
b) w Rozprzy i okolicznych parafiach w okolicy 1800 jest dość duży napływ ludności. Teoretycznie mógł być spowodowany jakimiś lokalnymi działaniami, ale ja bardziej się skłaniam do faktu że tereny w tym okresie znalazły się na terenie Prus - a odnoszę wrażenie że znaczna część ludności napływa od strony południowo-zachodniej.

Możliwe że obydwie przyczyny łącznie.

pozdrawiam
Michał
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: Michał Karwata od.
The following user(s) said Thank You: Tomasz Ryplewski

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 6 miesiąc temu - 7 lata 6 miesiąc temu #27340 przez Magdalena Cel
Replied by Magdalena Cel on topic Rozprza
Panie Michale chylę czoła przed Pańską wiedzą. Pochodzę z rodziny Jarosińskich (wcześniej Jaros), rozpierskich młynarzy. Utknęłam na Michale Jarosie, ożenionym u młynarza Krasunia (Krasonia?). To, że mówi Pan o ludności napływowej około 1800 roku wiele wyjaśnia, bo wspomniany Jaros pojawił się znikąd. A może się mylę i natknął się Pan na taką osobę/rodzinę w okolicach Rozprzy? Szukam bezskutecznie jeszcze innej rodziny: Ingier. Gdyby wiedział Pan coś na ten temat, będę bardzo wdzięczna. Dziękuję.
Ostatnia7 lata 6 miesiąc temu edycja: Magdalena Cel od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie