poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura

Więcej
12 lata 2 tygodni temu #5826 przez Barbara Kazimierska
poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura was created by Barbara Kazimierska
Witam!
Poszukuję aktu urodzenia mojego dziadka JAN MAZUR urodzonego 15.07.1889 r. w Zawierciu- syn Franciszka MAzur i Kunegundy Mazur z domu Patyna.
Pisałam, dzwoniłam (fakt, że nie byłam) do kościołów w Zawierciu. Odpowiedziano mi że tylko Archiwum Archidiecezji w Częstochowie może mi pomóc. Napisałm miły list. Czekam, czekam - nic. No to zadzwoniłam z wielką prośbą czy jest możliwość otrzymania takich danych - jakiś pan niezbyt grzecznie odpowiedział mi że jeśli Pan Dyrektor uzna że mi odpowiedzą to odpowiedzą a jeśli nie to nie. No i mam związane ręce. To jest mój dziadek ze strony Matki, który nota bene został jako małe dziecko adoptowany i dlatego nic o nim nie wiemy.
Bardzo ciepło pozdrawiam. Barbara :)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 tygodni temu - 12 lata 2 tygodni temu #5829 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura
A czy próbowała Pani w USC? Jest szansa, że rok 1899 jeszcze tam jest.
Jeśli nie to AP. Tylko które? Baza PRADZIAD nie wykazuje ksiąg metrykalnych z Zawiercia. Trzeba by zapytać w USC gdzie przekazują najstarsze księgi.
Jeśli chodzi o AA to ja kontaktowałem się mailowo i szybko dostałem odpowiedź w podobnej sprawie. Nie wykonują kwerend i nie ma możliwości uzyskania kopii aktu.
Trzeba się tam udać osobiście lub skorzystać z pomocy forumowiczów :-)
Ostatnia12 lata 2 tygodni temu edycja: Tomasz Kukuła od.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #5832 przez Barbara Kazimierska
Replied by Barbara Kazimierska on topic Odp: poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Napewno będę chciała pojechać osobiście do AA w Częstochowie. Czy sądzi Pan że można jechać bez uprzedzenia i coś uzyskać. Jadę z Warszawy. Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #5835 przez Maria Lipka-Stępniewska
Replied by Maria Lipka-Stępniewska on topic Odp: poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura
Urząd Stanu Cywilnego w Zawierciu nie przekazał akt do Archiwum Państwowego.Jako jedni z nielicznych mają bardzo dobre warunki przechowywania akt i akta są w Zawierciu.Radze przedzwonić do USC w Zawierciu.Mankamentem tego układu jest niemożliwość przeglądania akt,ale urzędniczki są miłe i może same przejrzą.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu #5836 przez Teresa Cybulska
Replied by Teresa Cybulska on topic Odp: poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura
Do AACz trzeba się zapisać, ponieważ jest 6 komputerów a chętnych czasami więcej. Proszę zadzwonić w czasie gdy jest czynne archiwum pod nr.34 365 12 15 i spytać księdza o szukaną parafię. Archiwum jest czynne we wtorki 13-18 i środa,czwartek 9-13.
The following user(s) said Thank You: Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 1 tydzień temu - 12 lata 1 tydzień temu #5840 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: poszukuję aktu urodzenia Jana Mazura
Ciekawa sprawa z tym Zawierciem. Warunki archiwalne tej instytucji nie powinny być wyznacznikiem tego czy księgi zostaną przekazane do AP, reguluje to prawo i wszystkie akta metrykalne po 100 latach wędrują z USC do AP.

Tak czy inaczej - Pani Barbaro, proszę napisać list do USC w Zawierciu z prośbą o podanie informacji zawartych w akcie urodzenia Pani dziadka JANA MAZURA urodzonego 15.07.1889 r. w Zawierciu.
Proszę podać tam wszystkie znane Pani fakty.
Ja wysyłając takie pisma piszę mn.in:

Informacje o które proszę są mi potrzebne do opracowywanej historii rodziny. Nie potrzebuję dokumentu w postaci odpisu.

Do tej pory z podobną prośbą zwracałem się do różnych Urzędów Stanu Cywilnego i uzyskiwałem pozytywną odpowiedź.

Chciałbym zaznaczyć, że ustawa o dostępie do akt USC nie wyklucza innego sposobu udostępnienia danych niż odpisy skrócone i pełne.

Raz jeszcze zaznaczę, że ustalenie powyższych informacji jest dla mnie bardzo ważne, posłuży mi do opracowywanej historii rodziny do czego nie potrzebuję odpisu powyższych aktów.

Wszystkie wymienione w podaniu osoby to moi krewni – pradziadkowie i prababcie.


Dzięki tej adnotacji można uniknąć niepotrzebnej wymiany pism bo USC mogło by odpisać, że wydają tylko odpisy i proszą o określenie jaki rodzaj ma być wydany, podają nr konta itd.

Już nie raz udało mi się uzyskać informacje bez konieczności zamawiania płatnego odpisu który w danym momencie nie był mi potrzebny, To zależy od uprzejmości urzędnika który będzie rozpatrywać Pani podanie.

Im mniejsza gmina tym milsi ludzie i bardziej chętni do pomocy. Kilka razy, w liście z USC otrzymywałem dodatkowe dane, o które nie prosiłem a ktoś sam mi je wyszukał i były bardzo ciekawe.

Można zapytać o możliwość wydania kserokopii. Otrzymywałem takie niekiedy bezpłatnie, niekiedy za 5 zł.

Powodzenia!
Ostatnia12 lata 1 tydzień temu edycja: Tomasz Kukuła od.
The following user(s) said Thank You: Teresa Cybulska, Barbara Kazimierska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie