Księgi metrykalne par. św. Zygmunta w badaniach nad dziejami częstochowskich przytułków-szpitali

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34293 przez Jacek Tomczyk
12 września zapraszamy na wykład...

12 września zapraszamy na wykład naszego Kolegi Amadeusza Szklarz-Habrowskiego

Doktoranta Instytutu Historii PAN w Warszawie 

Księgi metrykalne par. św. Zygmunta w badaniach nad dziejami częstochowskich przytułków-szpitali 

Wykład będzie połączony z promocją najnowszego Kwartalnika Historii Kultury Materialnej, wydanego przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, w 2018 r. W tym bogato ilustrowanym wydawnictwie znalazły się artykuły poświęcone dziejom Częstochowy. Tekst mojego autorstwa prezentuje historię szpitala-przytułku św. Barbary w Starej Częstochowie na przełomie XVIII i XIX w.

Kształt, topografia oraz ramy chronologiczne instytucji, sięgającej swymi początkami XVI w., odtworzone zostały na podstawie licznych źródeł archiwalnych w tym metrykaliów parafii św. Zygmunta . Dlatego też publikacja zawiera liczne informacje personalne o  podopiecznych i zarządcach zakład, ich społecznym i geograficznym pochodzeniu, koligacjach rodzinnych oraz stanie majątkowym. Wśród ilustracji znalazł się sztych J.A. Gorczyna ukazujący położenie kaplicy i szpitala św. Barbary wśród staromiejskiej zabudowy  oraz fragment niepublikowanego wcześniej unikatowego planu Starej Częstochowy z 1748 r., autorstwa geometry Marcina Germana.

 

Spotykamy się jak zawsze o 17-tej

budynek Urzędu Stanu Cywilnego

Częstochowa ul Focha 17/19


Zdjęcia w galerii

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34294 przez Aniela Awtuch Poznań
Witam,
jestem zainteresowana kupnem tego Kwartalnika z uwagi na temat artykułu Pana Habrowskiego. Czy jest taka możliwość?
Nela. Aniela Awtuch z Poznania.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #34327 przez Grażyna Rebell-Cieniewska
Kwartalniki, także z lat minionych, w różnych cenach - ubiegłoroczne po 25 złotych można kupić bezpośrednio przez stronę internetową Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Czyniłam to wielokrotnie, teraz też tak zrobię.
Pozdrawiam Grażyna
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk, Aniela Awtuch Poznań

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34364 przez Aniela Awtuch Poznań
Bardzo dziękuję za wskazówkę. Pozdrawiam. Nela

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 11 miesiąc temu #36288 przez Andrzej Olszewski
Potrzebne mi są namiary na pana dr Amadeusza Szklarz-Habrowskiego

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie