Miejscowości powiatu częstochowskiego i ich przynależność do parafii - stan na 1867 rok

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1335 przez Anna Fukushima
** Ten wątek dotyczy treści artykułu: Miejscowości powiatu częstochowskiego i ich przynależność do parafii - stan na 1867 rok **

Bardzo przydatne informacje do poszukiwan genealogicznych.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 5 miesiąc temu #1387 przez Jerzy Bardziński
Bardzo dobre opracowanie. Rozumiem że pisownia w oryginalnym brzmieniu.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 4 miesiąc temu #1518 przez Lech Ciuk
Wspaniały materiał w oryginalnym brzmieniu. Wiele spraw pomogło mi to rozwiązać.Dziękuje!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 3 miesiąc temu #1551 przez Kazimierz Konopka
Witam

Materiał bardzo cenny, niemniej wzbudził we mnie pewną wątpliwość.
Wprawdzie tytuł artykułu wyraźnie wskazuje, że jest to opisanie stanu na rok 1867, niemniej w treści artykułu Autor opracowania powołuje się na wydany 10 lat później "Skorowidz Królestwa Polskiego czyli ..." i zachęca do korzystania z tej pomocy.
W treści artykułu, a właściwie w spisie parafii, jest wymieniona parafia w Przybynowie w ten sposób, że dla czytającego nie ulega wątpliwości, że Przybynów został włączony do nowego powiatu częstochowskiego. Tymczasem w przywoływanym "Skorowidzu Królestwa Polskiego" Przybynów wraz z gminą Choroń jest przypisany do powiatu "Bendzińskiego" - t.2,str.91.
Czym można wyjaśnić tę rozbieżność?

Z pozdrowieniami

Kazik

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
14 lata 2 miesiąc temu #1772 przez Florian Huras
Na wstępie artykułu uprzedziłem, że administracja kościelna „nie pokrywała się” z państwowym podziałem administracyjnym. Jak wspomniałem, na mocy ukazu cara Aleksandra II z dn. 19/31.12.1866 r. o zarządzie gubernialnym i powiatowym (Dziennik Praw Królestwa Polskiego, t. 66,) który wprowadził nowy podział administracyjny Królestwa Polskiego, Przybynów oczywiście znalazł się w powiecie będzińskim guberni piotrkowskiej.(vide www.genealodzy.czestochowa.pl/zasoby/bib...func=fileinfo&id=117 )
Do Parafii Przybynów należały takie miejscowości jak: Choroń, Józefów fol,Kępina, Masłońskie w.i fol., Ostrów, Otręba młyn, Podmasłońskie, Poraj, Rasoczykowie, Skrobaczów, Smardzów, Suliszowice, Wysoka lelowska w.i fol. Zielona. Wszystkie te miejscowości należały do powiatu będzińskiego.
Wymieniłem, że do parafii Przybynów należały również Biskupice i Suliszowice.Te dwie miejscowości z gminy Olsztyn administracyjnie należały oczywiście do powiatu częstochowskiego.Podobnie Biała, Lelów i Staromieście nie były miejscowościami wchodzącymi w skład powiatu częstochowskiego. Bystrzanowice z gminy Potok złoty należały do Lelowa oraz z tej samej gminy miejscowość Huta należała do będącego poza administracyjnym obszarem powiatu częstochowskiego miejscowości Staromieście (gmina Niegowa pow. będziński). Parafia Biała należała zaś do powiatu wieluńskiego gm. Naramnice. Jeśli było to mało czytelne – przepraszam i dziękuję za wskazanie wątpliwości.Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3925 przez Przemysław Lizurej
Przygotowałem pewnego rodzaju zestawienie przynależności Częstochowy na przestrzeni wieków.
Dostępna jest na stronie:
www.lizurejowie.pl , lub bezpośrednio na:
pl21.kk.e-wro.pl/Lizurejowie/CzestochowaNaPrzelomieWiekow.html

Każdy z wieków ma 2 towarzyszące linie życia: administracji państwowej i kościelnej.
Jeśli macie uwagi, wskazówki co do zmian, proszę o nie pod adres: lizurejp@yahoo.com.

Przemysław Lizurej (LIZUREJP@YAHOO.COM)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie