Topic-icon Granice administracji kościelniej w 1795 r.

9 lata 3 miesiąc temu #4497 przez Florian Huras

Informujemy, że można nabyć w przystępnej cenie książkę Wioletty Weiss "Pozostało nas tak niewielu" o losach społeczności polskiej i żydowskiej Żarek. Książki przekazała autorka do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (Willa generalska, al.Wolności 30, wejście od ul. Focha, I piętro, pok. 20).

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #4498 przez Florian Huras
Vide wskazywany wcześniej przez kolegę Andrzeja Kuśnierczyka link na tut. Forum www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/wtl_ssht/...?numer=4&str=187-248
Huras Florian

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu - 9 lata 3 miesiąc temu #4512 przez Teresa Łukasik
Myślę,że do wykazu miejscowości z danej Parafii wkradł się błąd. W powiecie siewierskim jest podana parafia Olsztyn i wymienione w niej miejscowości: Zendek, Nowa Wieś, Tąpkowice, Niezdara, Ożarowice, Celiny, Pyrzowice, Myszkowice. Miejscowości te zawsze należały do parafii Sączów, która to była konsekrowana 28 marca 1228r. Pozostałe miejscowości tj.Turów, Przymiłowice, Kusieta, Bukowno należą do Olsztyna. Nawet terytorialnie jakoś to nie pasuje. Teresa Łukasik

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #4513 przez Florian Huras
Dziękuję Pani Tereniu. Oczywiście ma Pani rację. "Zaniedbanie" juz poprawiłem.
HF

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #4525 przez Helena Wronkowska
Nie mogę doszukać się Mstowa. Czy jest pominięty?
Helena

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #4526 przez Florian Huras
Pani Heleno.
O przynależność diecezjalną samego Mstowa toczyły się długoletnie spory miedzy Gnieznem i Krakowem – praktycznie od 1552 roku kiedy to od Mstowa została odłączona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Dzierzgowskiego parafia olsztyńska.
Wg wykazu z 1786 roku parafia Mstów do której należały (pisownia oryginalna)
Brzyszow, Kłobukowice, Konin, Krasice, Kuchary, Małusze konwenckie, Małusze szlacheckie, Mirów,Mstów, Raysko, Rudniki ,Siedlec,Skrzydlew ,Sroczko ,Wancerzów ,Wyczerpy, Zawada -należała do województwa krakowskiego , dekanatu i powiatu lelowskiego
W przedstawionym przeze mnie wykazie z 1795 roku faktycznie nie ma Mstowa ponieważ jak określono w przywołanym artykule „… pod koniec XVIII stulecia pokrywała się granica północna dzielnicy małopolskiej z wyjątkiem Krzepic z granicą północną biskupstwa krakowskiego. Granica administracji kościelnej biegła w ten sposób, że Krzepice, Danków, Wąsosz, Mykanów, Mstów, Garnek, Dąbrowa Zielona, Koniecpol i Maluszyn pozostały już po stronie archidiecezji gnieźnieńskiej…..” A ja wskazałem parafie stanowiące północne granice biskupstwa krakowskiego.
Nie potrafię wskazać od którego dokładnie roku Mstów zaliczony został do dekanatu brzeźnickiego, ale z wykazu placówek duszpasterskich w dekanatach oficjalatu foralnego piotrkowskiego z całą pewnością wynika, że od 1 stycznia do 6 lipca 1819 roku parafie Borowno (filia parafii Rędziny) Brzeźnica, Dworszowice, Działoszyn, Jedlno, Kruszyna, Lgota, Makowiska, Mstów, Mykanów ,Pajęczno ,Rząśnia, Siemkowice ,Stróża ,Sulmierzyce, Wąsosz i Wiewiec należały do dekanatu brzeźnickiego .W okresie od 7 sierpnia 1819 do 1823 roku do dekanatu brzeźnickiego „doszły” Chabielice, Dobryszyce, Grzymalina Wola, Kamieńsk ,Krępa.
W moim przekonaniu zaprezentowany wykaz parafii nie zawiera parafii Mstów bo prawdopodobnie -nie mogę tego potwierdzić- parafia nie należała wówczas do biskupstwa krakowskiego.
Pozdrawiam
HF
Za tę wiadomość podziękował(a): Helena Wronkowska, Teresa Cybulska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 3 miesiąc temu #4537 przez Helena Wronkowska
Bardzo Panu dziękuję za tak wnikliwą odpowiedź. Zastanawia mnie jeszcze, czy te kwestie mogły mieć wpływ na obecne zasoby Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej. Myślę tu o Mstowie i dokumentach z początków XVIIIw. i wcześniejszych.
Pozdrawiam
Helena

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 10 miesiąc temu #8814 przez Zdzisława Rajczyk
Nie znalazlam Przybynowa,parafia od XIVw.Wydaje mi się że należała zawsze do biskupstwa krakowskiego?Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 10 miesiąc temu #8825 przez Florian Huras
Pani Zdzisławo !
Przybynów (znam przypadki pomyłki w wykazach kościelnych z Przybyszowem) to parafia istniejąca od XIV wieku. Zawsze była parafią samodzielną chociaż w różnych okresach należała do różnych dekanatów diezezji krakowskiej, kieleckiej lub częstochowskiej. Przykładowo: 1786 - dekanat lelowski, 1795 dekanat pilicki, 1867 dekanat będziński, 1925 dekanat żarecki.
Pozdrawiam HF

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 10 miesiąc temu #9002 przez Andrzej Kuśnierczyk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.