Granice administracji kościelniej w 1795 r.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4497 przez Florian Huras
Granice administracji kościelniej w 1795 r. was created by Florian Huras

Informujemy, że można nabyć w przystępnej cenie książkę Wioletty Weiss "Pozostało nas tak niewielu" o losach społeczności polskiej i żydowskiej Żarek. Książki przekazała autorka do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy (Willa generalska, al.Wolności 30, wejście od ul. Focha, I piętro, pok. 20).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu - 12 lata 5 miesiąc temu #4498 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Granice administracji kościelniej w 1795 r.
Vide wskazywany wcześniej przez kolegę Andrzeja Kuśnierczyka link na tut. Forum www.wtl.us.edu.pl/e107_plugins/wtl_ssht/...?numer=4&str=187-248
Huras Florian
Ostatnia12 lata 5 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu - 12 lata 5 miesiąc temu #4512 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Granice administracji kościelniej w 1795 r.
Myślę,że do wykazu miejscowości z danej Parafii wkradł się błąd. W powiecie siewierskim jest podana parafia Olsztyn i wymienione w niej miejscowości: Zendek, Nowa Wieś, Tąpkowice, Niezdara, Ożarowice, Celiny, Pyrzowice, Myszkowice. Miejscowości te zawsze należały do parafii Sączów, która to była konsekrowana 28 marca 1228r. Pozostałe miejscowości tj.Turów, Przymiłowice, Kusieta, Bukowno należą do Olsztyna. Nawet terytorialnie jakoś to nie pasuje. Teresa Łukasik
Ostatnia12 lata 5 miesiąc temu edycja: Teresa Łukasik od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4513 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Granice administracji kościelniej w 1795 r.
Dziękuję Pani Tereniu. Oczywiście ma Pani rację. "Zaniedbanie" juz poprawiłem.
HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4525 przez Helena Wronkowska
Replied by Helena Wronkowska on topic Granice administracji kościelniej w 1795 r.
Nie mogę doszukać się Mstowa. Czy jest pominięty?
Helena

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #4526 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Granice administracji kościelniej w 1795 r.
Pani Heleno.
O przynależność diecezjalną samego Mstowa toczyły się długoletnie spory miedzy Gnieznem i Krakowem – praktycznie od 1552 roku kiedy to od Mstowa została odłączona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Dzierzgowskiego parafia olsztyńska.
Wg wykazu z 1786 roku parafia Mstów do której należały (pisownia oryginalna)
Brzyszow, Kłobukowice, Konin, Krasice, Kuchary, Małusze konwenckie, Małusze szlacheckie, Mirów,Mstów, Raysko, Rudniki ,Siedlec,Skrzydlew ,Sroczko ,Wancerzów ,Wyczerpy, Zawada -należała do województwa krakowskiego , dekanatu i powiatu lelowskiego
W przedstawionym przeze mnie wykazie z 1795 roku faktycznie nie ma Mstowa ponieważ jak określono w przywołanym artykule „… pod koniec XVIII stulecia pokrywała się granica północna dzielnicy małopolskiej z wyjątkiem Krzepic z granicą północną biskupstwa krakowskiego. Granica administracji kościelnej biegła w ten sposób, że Krzepice, Danków, Wąsosz, Mykanów, Mstów, Garnek, Dąbrowa Zielona, Koniecpol i Maluszyn pozostały już po stronie archidiecezji gnieźnieńskiej…..” A ja wskazałem parafie stanowiące północne granice biskupstwa krakowskiego.
Nie potrafię wskazać od którego dokładnie roku Mstów zaliczony został do dekanatu brzeźnickiego, ale z wykazu placówek duszpasterskich w dekanatach oficjalatu foralnego piotrkowskiego z całą pewnością wynika, że od 1 stycznia do 6 lipca 1819 roku parafie Borowno (filia parafii Rędziny) Brzeźnica, Dworszowice, Działoszyn, Jedlno, Kruszyna, Lgota, Makowiska, Mstów, Mykanów ,Pajęczno ,Rząśnia, Siemkowice ,Stróża ,Sulmierzyce, Wąsosz i Wiewiec należały do dekanatu brzeźnickiego .W okresie od 7 sierpnia 1819 do 1823 roku do dekanatu brzeźnickiego „doszły” Chabielice, Dobryszyce, Grzymalina Wola, Kamieńsk ,Krępa.
W moim przekonaniu zaprezentowany wykaz parafii nie zawiera parafii Mstów bo prawdopodobnie -nie mogę tego potwierdzić- parafia nie należała wówczas do biskupstwa krakowskiego.
Pozdrawiam
HF
The following user(s) said Thank You: Helena Wronkowska, Teresa Cybulska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie