Ostatni dzień Wielkanocy

Więcej
10 lata 1 tydzień temu #14019 przez Jacek Tomczyk
Ostatni dzień Wielkanocy was created by Jacek Tomczyk

Sobota 23 maja.
Mama poszła do spowiedzi o 6 ej, więc trzeba było posprzątać i pościelić łóżka. Wszystko to zrobiła Ada, ja jej nieco pomogłam. Przy i przed śniadaniem czytałam „Semka” Kraszewskiego, pożyczyła mi go Finke od środy do soboty dzisiejszej. Spieszyłyśmy się bardzo, aby się nie spóźnić. Na szczęście u mnie jak i u Ady było jeszcze czas. Wszystkie już były, ale dzwonka jeszcze nie było. Lekcji dziś takich zegaralnych nie było. Z gegry odpowiadały te, co się poprawiały na trójki i czwórki. Ja czytałam pod ławka, co chwila wysuwając „Semka”. Uczennice jedne rozmawiały, drugie podnosiły palce, że wiedzą, czego nie umiała odpowiadająca uczennica, wreszcie trzecie zajmowały się wypisywaniem nazwisk drugim koleżankom. Chcąc mieć ładny charakter pisma każdej uczennicy kazałam się wszystkim powpisywać do ostatniej stronicy mego brulionu. Wszystkie zaczęły mię naśladować dając bruliony, wyrwane karty, aby się nań wpisywały uczennice. Ja nie mogłam dać sobie spokoju za temi wpisywaniami. Odpowiadała z gegry Buczkowska dostała cwaję, płakała. Później się uspokoiła, a na 3 lekcji napisała mi, że tutaj uczyć się nie będzie tylko w Krakowie. Bardzo dużo uczennic nie będzie się u nas uczyć. Dostałyśmy kajeta z Niemca dost. 4, 5 i z franca nic (stopnia nie poprawiła). Dostałyśmy już stopnie na cenzurę z artmy niemca. Mam dotąd 5-tki. Mama przyszła przed południem nie dostała się do spowiedzi, tylko kupiła sobie książeczkę do nabożeństwa. Oglądając ją zmówiłam sobie zaległe 3 litanie do M.B z pokuty.

Zegar stoi

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14020 przez Marcin Krakowian
Replied by Marcin Krakowian on topic Ostatni dzień Wielkanocy
"Następnie wypiliśmy piwa"... - złoty napój dostępny również dla dzieci? Czy jakaś inna odmiana trunku przeznaczona dla nieletnich? A może po prostu inne obyczaje?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #14025 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Ostatni dzień Wielkanocy
Dawniej często robiło się tzw. podpiwek, u mnie w domu mama robiła całe lato, słodki gazowany napój. My jako dzieci nazywaliśmy to piwkiem. Teraz nie widzę już składników w sklepie, bo chętnie zrobiłabym, aby sobie przypomnieć smak dzieciństwa.
Być może chodzi o coś podobnego.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #14027 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Ostatni dzień Wielkanocy
Ja tez sadze, ze chodzi tu raczej o podpiwek. Pamietam go doskonale z dziecinstwa. Robil go latem moj dziadek, brat piszacej ten pamietnik. Dzis ten napoj popadl w zapomnienie.

Oto kilka informacji o podpiwku dla tych, ktorzy go nie znaja:

Podpiwek to ciemno brązowy napój o delikatnym gorzko karmelowym smaku. Dawniej podpiwek był piwem dla młodzieży oraz napojem chłodzącym.
Jego produkcja jest stosunkowo prosta, a schłodzony jest doskonały na zaspokojenie pragnienia w upalne dni.


Podpiwek w historii
Podpiwek ma ciemnobrązowy, niemal czarny kolor oraz nietypowy smak, nieco przypominający przypalony karmel, z jednej strony słodki, z drugiej gorzki. Powstaje w wyniku fermentacji drożdżowej, dlatego zawiera śladowe ilości alkoholu. Zazwyczaj jest to około 2%, chociaż dobrze przeprowadzona fermentacja daje podpiwek o mocy 4%.

Dawniej był bardzo popularny, dzieci dostawały go zamiast piwa, dorośli gasili nim pragnienie w upalne dni. Dzisiaj jest niemal zapomniany, chociaż niektóre browary starają się przywrócić modę na jego picie.

Przygotowanie podpiwku
Podpiwek można przygotować na dwa sposoby: metodą uproszczoną lub bardziej pracochłonną, ale dającą lepsze rezultaty.

Metoda uproszczona
Do przygotowania podpiwku potrzebny jest słód jęczmienny. Można użyć kawy zbożowej sypanej, która zawiera słód jęczmienny (koniecznie takiej do gotowania, nigdy rozpuszczalnej). Kawę oraz niewielką ilość szyszek chmielowych należy zalać wodą źródlaną i doprowadzić do wrzenia. Kiedy zacznie się gotować, należy zmniejszyć ogień i delikatnie gotować przez dziesięć minut. Otrzymany płyn należy przecedzić przez gęste sitko lub gazę, rozpuścić w nim cukier oraz kwasek cytrynowy i odstawić do ostudzenia. Kiedy napój jest letni (ma około 35°C), należy dodać do niego niewielką ilość drożdży i dobrze je rozpuścić. Drożdży należy dodać bardzo niewiele, w przeciwnym wypadku przeprowadzona fermentacja przebiegnie nie tylko w butelkach, ale też daleko poza nimi. Aby dobrze rozpuścić drożdże, można odlać niewielką ilość płynu, rozmieszać w nim dokładnie drożdże i dopiero wlać do pozostałego płynu. Tak przygotowany podpiwek rozlewamy do butelek do 2/3 wysokości i szczelnie zamykamy.

Metoda bardziej zaawansowana
Sypaną kawę zbożową gotujemy w wodzie źródlanej przez około godzinę (w proporcji 1kg kawy na 10 litrów wody). W ostatnich dziesięciu minutach należy dodać szyszki chmielu (od ich ilości zależy moc goryczki) oraz cukier. Po ugotowaniu odstawiamy płyn do ostygnięcia i do przestudzonego dodajemy drożdże piwowarskie. Całość przelewamy do balonu (takiego jak do fermentacji wina), zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy na około dziesięć dni do fermentacji.

Jeśli chodzi o proporcje składników warto samodzielnie nieco poeksperymentować, aby otrzymać taki smak, jaki najbardziej lubimy. Bardzo ważna jest proporcja między cukrem a drożdżami. Jeśli chcemy otrzymać mocniejszy podpiwek i zwiększamy ilość drożdży, należy też odpowiednio zwiększyć ilość cukru. Jeśli tylko zwiększymy ilość drożdży to podpiwek będzie miał intensywny posmak drożdży.

Zrodlo: napoje.pl/a-przed-piwem-podpiwek/
_______________

AF
Ostatnia9 lata 11 miesiąc temu edycja: Anna Fukushima od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie