Kijas - krótka historia „mojej” wioski

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #14150 przez Szymon Gruca

Wtorek 23 czerwca.
Nie wiem jak zacząć pisać, przymierzam się i przymierzam piąty raz i nie mogę się zdecydować, dzisiaj spałam sobie do siódmej spokojne. Ada poszła o jedenastej do miasta. Kupiła mi Dziennik Franciszki Krasińskiego, ładne. Pisze tam starościanka mająca szesnaście lat wszystko tam taką prostotą, wszystkie wrażenia podobne jak ja. Napisane jest przez Klementynę Hoffmanową. Siedziałam cały dzień w domu. Nic nowego.

Punkt 10 wieczór


Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Lech Ciuk, Teresa Cybulska

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #14151 przez Florian Huras
Panie Marcinie. Gratuluję. Doceniam wkład pracy - super!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #14157 przez Tomasz Kukuła
Świetna robota. Wygoda powstała ciut później, przejrzę notatki na ten temat i podzielę się z Panem. Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #14162 przez Barbara Kazimierska
Panie Marcinie, rewelacyjnie. Troszkę też mam wiadomości o Respondkach. Pójdę tym śladem Bardzo dziękuję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #15089 przez Regina Stępnik
Pięknie napisany artykuł, podziwiam zaangażowanie i sposób relacji zdarzeń. Zainteresowałam się bardzo historią moich przodków. Wkrótce będę emerytką więc znajdę czas na poszukiwania. Szkoda, że nie zadawałam więcej pytań swojej prababci i dziadkom. Teraz można tylko szukać w zapiskach archiwalnych. Ja pochodzę z rodzin kolejno: Nierodów (Łojki, Bliżyce, Sokolniki ), Palaczy ( z Kawodrzy),Szymoników ( z Gnaszyna ) Mazanków (z Bliżyc ) Budzików (z Cisia ), Hetnerów (z Puszczewa ) i chyba kolonistów z Niemiec. Koniecznie muszę wybrać się na Wasze spotkanie, poznać Was-poszukiwaczy i poprosić o pomoc. Gorąco pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #15093 przez Jacek Tomczyk
"...Koniecznie muszę wybrać się na Wasze spotkanie, poznać Was-poszukiwaczy i poprosić o pomoc. Gorąco pozdrawiam..."

Panie Regino!

Witam w naszym gronie.
Zebranie już za tydzień, jutro napiszemy więcej.
Śmiało może Pani pisać -- "nasze zebranie".

pozdrawiam serdecznie

Jacek Tomczyk
Za tę wiadomość podziękował(a): Regina Stępnik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 8 miesiąc temu #15111 przez Halina Klimza
Kapitalny artykuł; Kijasowie długo jeszcze chyba byli młynarzami, bo mój zmarły mąż- młynarz o nich wspominał też;
pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #17762 przez Krzysztof Łągiewka
Młyn Kijas wraz z ziemią o powierzchni 77 mórg miary nowopolskiej wydzielony z dóbr ziemskich Konopiska przez ich właścicieli Adolfa i Zofię z Stremerów małżeństwo Bewenze i sprzedany 19.11/1.12.1879 r. Tomaszowi synowi Augusta i Józefie córce Jana z domu Mejzner małżeństwu Kuśmierskim za 1690 rubli.
Stanisław Wieczorek syn Józefa nabył od poprzednich właścicieli Tomasza i Józefy Kuśmierskich 12/24.01.1882 r. za 1200 rubli.
Jan Kocher syn Andrzeja 11 mórg 285 prętów za 160 rubli, Józef syn Ignacego i Antonina córka Franciszka z domu Rompel małżeństwo Kołodziejczyk 41 mórg 27 prętów za 900 rubli, Franciszek syn Jana i Karolina córka Franciszka z domu Kożuch małżeństwo Kocher 11 mórg 270 prętów za 150 rubli, Łukasz syn Jana i Antonina córka Mateusza z domu Kamelia małżeństwo Kaczmarzyk 12 mórg 18 prętów za 220 rubli: nabyli od poprzedniego właściciela Stanisława Wieczorka przed częstochowskim notariuszem Władysławem Piątkowskim: Jan Kocher kontraktem nr 833 24.08/5.09.1889 r., małżeństwo Kołodziejczyk kontraktem nr 262 22.02/6.03.1893 r., małżeństwo Kocher kontraktem nr 1434 13/25.10.1893 r., małżeństwo Kaczmarzyk kontraktem nr 388 13/25.04.1896 r.
Franciszek i Karolina małżeństwo Kocher sprzedali 10 mórg 217 prętów 19.03/1.04.1912 r. Kacprowi Skibińskiemu synowi Józefa i Ludwikowi Krasuckiemu synowi Karola za 600 rubli.
Na podstawie dobrowolnej umowy z dn. 23.11.1912 r. właściciele osady tabelowej nr 32 z wsi Brzózka, zrzekli się przysługującego im prawa serwitutowego na majątek „młyn Kijas” w zamian za co otrzymali od Kacpra Skibińskiego i Ludwika Krasuckiego 3 dziesięciny i 179 sążni ziemi.
Kacper Skibiński 15/28.07.1913 r. aktem nr 4217 przed częstochowskim notariuszem Augustem Roesslerem sprzedał: 1.Walentemu Chameli synowi Tomasza 356.25 sążni kwadratowych za 100 rubli, 2.Błażejowi Jarząbkowi synowi Łukasza 356.25 sążni kwadratowych za 100 rubli, 3.Władysławowi Żmudzińskiemu synowi Feliksa 356.25 sążni kwadratowych za 100 rubli.
Kacper Skibiński sprzedał 14/27.08.1913 r. 1690.80 sążni kwadratowych ziemi wraz ze znajdującym się na niej drewnianym domem Antoniemu synowi Franciszka i Mariannie córce Ignacego z domu Januszka małżeństwu Dutkiewicz aktem nr 4766 przed notariuszem Augustem Roesslerem w Częstochowie.
Antoni i Marianna Dutkiewicz sprzedali tę ziemię wraz z domem 9/22.10.1913 r. Kazimierzowi Kiserowi synowi Jana za 1800 rubli aktem nr 5967 przed notariuszem Augustem Roesslerem w Częstochowie.
Władysław Żmudziński sprzedał za 100 rubli 242.25 sążni kwadratowych 18/31.01.1914 r. Janowi synowi Tomasza i Helenie Mariannie córce Baltazara małżeństwu Kuśmierskim za 100 rubli aktem nr 413 przed notariuszem Augustem Roesslerem w Częstochowie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marcin Fedoniuk, Michał Mugaj, Lech Ciuk, J K R

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #17786 przez Zdzisława Rajczyk
Gratuluję znakomita praca.Uczę się.Sawicki też w Jastrzębiu i Ostrowie par. Przybynow. Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 3 miesiąc temu #17788 przez J K R
Słowa uznania dla opracowania Pana Marcina.

Pan Krzysztof też "dał czadu".

Pozdrawiam JKR.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #24996 przez Dorota Lisiecka
Witam Pana Panie Marcinie. Nawet nie przypuszcza Pan jak ucieszył mnie Pana artykuł. Jestem wnuczką Józefa Szymanka i Marianny Szymanek z domu Kocher zamieszkałych w Kijasie o których Pan wspomina . O rodzinie wiem niewiele moja wiedza oparta jest głównie na wspomnieniach, ponieważ mój kontakt z członkami rodziny Szymanków całkowicie zerwał się w czasie mojego wczesnego dzieciństwa. Mój ojciec Kazimierz (ur. 1931) był synem Józefa i Marianny Szymanek. O rodzinie ze strony ojca wiem niewiele, moja wiedza oparta jest głównie na wspomnieniach, ponieważ mój kontakt z członkami rodziny Szymanków całkowicie zerwał się w czasie mojego wczesnego dzieciństwa. Mam jeszcze starszą siostrę, której ojcem chrzestnym był kuzyn ojca Stanisław Górniak . W domu rodzinnym ojca w Kijasie byłam zaledwie kilka razy jako kilkuletnie dziecko. Z rodzeństwa ojca pamiętam najlepiej jego niezamężną siostrę Martę, która mieszkała w małym domku drewnianym naprzeciwko domu rodziny Szymanków. Ciepło wspominam nieżyjącą już ciocię Martę, pamiętam, że była szczupła, żyła skromnie. W czasie jednej wizyty podarowała mi dużą „szmacianą” lalkę, a ja dałam jej na imię Marta. Z domu rodzinnego ojca, jak przez mgłę, pamiętam też ciotkę - siostrę ojca, chyba Regina Sawicka. Wydaje mi się, że w tym domu bądź sąsiednim mieszkała jeszcze jedna rodzina, bo chodzi mi po głowie nazwisko Błaszczyk. Pamiętam też znacznie starszą ode mnie kuzynkę Iwonę (Sawicka?), i małego, niewiele starszego ode mnie chłopca, który przychodził w czasie moich odwiedzin i raz zrobił dla mnie z kilku piórek i ziemniaka koguta-zabawkę . Może dlatego tak mocno zapamiętałam właśnie ten fakt, że wcześniej nie sądziłam że czymś do jedzenia można bawić się.
Panie Marcinie będę wdzięczna za dodatkowe informacje i sugestie, będę zaglądać tu częściej. To dla mnie ważne skąd jestem i kto był przede mną, -albo inaczej - mieć wiedzę dzięki komu jestem.
Jeszcze mam pytanie, proszę mnie poprawić jeśli jestem w błędzie, czy w świetle powyższego jest to możliwe że jesteśmy dalekimi krewnymi ?
Pozdrawiam Dorota Lisiecka
PS
Jeśli ktoś po przeczytaniu tego tekstu poczuł się urażony moim wpisem (niewłaściwe brzmienie nazwiska, związki lub pokrewieństwo osób), to gorąco przepraszam, wyjaśniam że jest to skutek niezamierzony a moim celem jest jedynie odszukanie i dopisanie kilku zdań do historii mojej rodziny, swoją wiedzę w tej materii mogę głównie opierać na takim artykule jak ten i własnych wspomnieniach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #28179 przez Mariusz Szymanek
Replied by Mariusz Szymanek on topic Kijas -
Witam mam pytanie do pani szukam przodków rodziny Szymanek z miejscowosci Kijas . Mało wiem o rodzinie praktycznie nic wiem ze dziadek miał na imię Franciszek urodził się 19 lutego 1914 roku nie wiem czy miał braci prubuję to ustalić. Zonę poślubił z miejscowości Dzbów Marianna z domu Tteresińska może udało mi się trafić i okaże się że mamy wspólne korzenie pozdrawiam Mariusz Szymanek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 4 miesiąc temu #28183 przez Mariusz Szymanek
Jednak tak Józef Szymanek i Marianna zd Kocher to moi pradziadkowie jeżeli czyta to pani Dorota Lisiecka to proszę o kontakt pozdrawiam Mariusz Szymanek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
3 lata 1 miesiąc temu #36022 przez Dorota Lisiecka
Do Pana Mariusza Szymanka. Przepraszam, że wcześniej nie odpowiedziałam na Pana apel, ale od dłuższego czasu nie wchodziłam na forum i nie miałam pojęcia, że szuka Pan kontaktu. Jestem wnuczką Józefa Szymanka i Marianny zd Kocher, a Franciszek Kocher i Karolina zd Kożuch byli moimi pradziadkami.  Chętnie nawiążę kontakt z Panem i podzielę się wszystkim, co do tej pory udało mi się ustalić o naszej rodzinie. 
Pozdrawiam 
Dorota Lisiecka
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 5 miesiąc temu #41156 przez Krzysztof Mróz
Witam.  Bardzo dziękuję, za ten artykuł. Moja żona pochodzi z rodu Kuśmierskich a Tomasz Kuśmierski 1830-1885 i Józefa Majzner 1835 byli jej prapradziadkami. Czy dysponuje Pan jakimś dokumentem odnośnie nabycia i sprzedaży młynu Kijas małżeństwu Kuśmierskich?
Pozdrawiam
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41936 przez Henryk Gliński
Panie Piotrze, pisze Pan, że córka Wojciecha Katarzyna mieszkała z mężem Piotrem Glińskim w młynie Kijas.
Mam akt ślubu z 1816 roku Marianny, córki Wojciecha i Agnieszki z Gał..., młynarzy z Konopisk i Kazimierzem Glińskim z Błaszczyków, synem Piotra. Po ślubie Kazimierz i Marianna zamieszkali w Wyrazowie. Marianna zmarła w ok 1831 roku.
Z Salomeą Katarzyną, córką Wojciecha i Agnieszki z Konopisk ożenił się w 1827 roku Piotr Gliński z Gaci, syn Marcina.
Pozdrowienia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
1 rok 1 miesiąc temu #41937 przez Henryk Gliński
Przepraszam, pomyliłem imię autora artykułu o mieszkańcach młyna Kijas. Oczywiście adresatem jest Pan Marcin.
Za dużo było Piotrów - Piotr, ojciec Kazimierza i Piotr, syn Marcina ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.