Topic-icon Fertnerowie. Część 1. Pan R.

5 lata 2 tygodni temu #15794 przez admin (Szymon Gruca)

Poniedziałek 10 maja 1915 roku.W sobotę 8 maja była pierwsza tej wiosny burza. Ciągnęła się od wpół do-5 ej do 5-ej. Po burzy wszystko ożyło i zapanowała śliczna pogoda. Za oknami zaczynają moje ulubione akacyjki rozwijać listeczki. Wiśnie, grusze, jabłonie i odurzające zapachem czeremchy - kwitną... Wyobrażam sobie jak cudnie musi być na wsi teraz. Wczoraj od Czerników dostaliśmy kartkę, w której zapraszają nas, aby na wsi ich odwiedzić, ale mama mówi żebym tych trzech dni nie wytrzymała bo mają jedną izbę więc pewnie brudno. Oleś nareszcie dał na pantofle 6 rubli 9 maja. Była dzisiaj u nas, mamy kuma p. Zajączkowska. Po przywitaniu mówiła "Ach jakie też kuma ma brzydkie dzieci, a córki najbrzydsze, szczególnie najstarsza". Śmiała się i zrozumiałam, że trzeba jej słowa rozumieć odwrotnie. Opowiadała, jak niemcy na początku wojny grabili u nich i różne przejścia wojenne. Mieszka pod Jasną Górą. W sobotę Hela pożyczyła mi książkę "Spadkobiercy" autorki "Za cudzą winę". Wojna ciągnie się 10-ty miesiąc. Kiedy to się skończy? zadajemy sobie wzajemnie to pytanie.

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 2 tygodni temu #15795 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Fascynująca opowieść!
The following user(s) said Thank You: kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)

5 lata 2 tygodni temu #15801 przez dina (Teresa Cybulska)
Bardzo ciekawa opowieść. Borowno-M 1830 a.16 ślub Józefa Fertnera z Anną Koch.
The following user(s) said Thank You: kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)

5 lata 2 tygodni temu #15803 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Pani Marzeno,

Niezwykle ciekawa historia, swietnie przedstawiona. Czekam niecierpliwie na dalszy ciag.

Ponizej notatka dot. Karola Fertnera.
Zrodlo: www.jasnagora.com/wydarzenie-5335

(...)na szczególne podkreślenie zasługuje działalność pochodzącego ze Śląska Karola Fertnera (1803-1879). W środowisku częstochowskim znany był jako wokalista (początkowo dyszkantysta, później tenor) i multiinstrumentalista o ponadprzeciętnych umiejętnościach gry na różnych instrumentach (skrzypce, altówka, flet, klarnet, trąbka, organy), a przede wszystkim z aktywnej i owocnej pracy pedagogicznej. Warto podkreślić, iż w latach 1826-1846 prowadził nawet założoną przez siebie prywatną bursę muzyczną. Był ponadto skryptorem (przepisywał m.in. dzieła J. Haydna, J. Elsnera i W. Raszka), a także kompozytorem. Dodajmy, jednym z nielicznych w środowisku jasnogórskim w 2 poł. XIX w.

5 lata 2 tygodni temu #15805 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję. Oklaski na początek są zachętą, ale proszę o uwagi, szczególnie cenie sobie Pana wiedzę. "Czesi i Polacy" zamieszczony w "Korzeniach" jest niezwykle inspirujący, mam ochotę na legendy i bajki, o których Pan wspomina. Prawdę mówiąc wielokulturowość mnie zafascynowała. Po genealogii jak starczy sił w życiu.... No i drugi artykuł "Ciągłość i zmiana.Mieszkańcy Nowej Częstochowy w świetle dokumentów z lat 1824-1864"-d o s k o n a ł y. Będę niedokładna w mojej opowieści, czasem poproszę o sprostowanie błędu niewybaczalnego. Co można proszę przemilczeć i obdarzyć uśmiechem. Np wszystkie gdybania. Dziękuję za życzliwość.

5 lata 2 tygodni temu #15806 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję za informację o metryce. Ja nie wiem, czy znajdę sama. Prawdę mówiąc nie wychodzi mi odszukiwanie metryk na familysearch. Ciągle kuleje moja sprawność. Od P. Piotra dostałam drzewko, wiem, że wszystko poparł metrykami, więc.... jest dużo do zrobienia. Ciekawe co jest napisane o rodzicach Josepha, czyli Franzu Pfartnerze. Muszę dotrzeć do jego profesji.
M.

5 lata 2 tygodni temu #15807 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)

Anna Fukushima napisał: Pani Marzeno,

Niezwykle ciekawa historia, swietnie przedstawiona. Czekam niecierpliwie na dalszy ciag.

Ponizej notatka dot. Karola Fertnera.
Zrodlo: www.jasnagora.com/wydarzenie-5335

(...)na szczególne podkreślenie zasługuje działalność pochodzącego ze Śląska Karola Fertnera (1803-1879). W środowisku częstochowskim znany był jako wokalista (początkowo dyszkantysta, później tenor) i multiinstrumentalista ...

Pani Anno,
Ta informacja pobudziła mnie do działania. Oczywiście była tylko sygnałem do podjęcia działań. W ten sposób dotarłam na Jasną Górę!!W historii Karola jest jeden bardzo ciekawy wątek, który bez gazet będzie trudny do zbadania. Opiszę za chwilę proszę o cierpliwość. Ten wątek ujawnił się we wrześniu i jest zapotrzebowanie na jego zgłębienie. Dotyczy prowadzenia szkoły muzycznej z bursą dla młodzieży.Na informacje czekają dwie osoby zainteresowane postacią Karola- Ojciec Nikodem i P.Remigiusz Pośpiech, profesor Uniwersytetu Opolskiego i Wrocławskiego, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów.:) To w wielkim skrócie, by pokazać, jakimi ścieżkami krąży zainteresowanie osobą Karola Fertnera.Bardzo dziekuję za wszystko.

5 lata 2 tygodni temu - 5 lata 2 tygodni temu #15808 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Fertnerowie. Część 1. Pan R.
Akt znajduje się pod linkiem: familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-123...,362754601,362255401

Ciekawostka z aktu, że Józef jest płóciennikiem, o rodzicach jedynie tyle: syn Franciszka i Magdaleny z Effenbergów (właśc. Effenbergerów). Dla mnie ten akt niezwykle cenny, ponieważ wskazuje na nieznane mi jeszcze miejsce osadnictwa: Pustkowie Dziadowiec. No i jest podpis Józefa: Joseph Pfertner

Tu akt ślubu siostry Anny i wyraźne wskazanie Wittenbergi jako miejsca pochodzenia...
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-123...,362754601,362255401

No i wzmianka o zamieszkaniu Józefa Fertnera w Starej Częstochowie

Jest i akt urodzenia Antoniny z 1831:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-110...,362754601,362566401

pozdrawiam
Piotr

5 lata 2 tygodni temu - 5 lata 2 tygodni temu #15810 przez PrzemekMajchrzak (Przemysław Majchrzak)
31 października Poczta Polska wydaje znaczek pocztowy z Antonim Fertnerem.

www.kzp.pl/index.php?artykul=nws-n36-n3626

Przemek

5 lata 2 tygodni temu #15814 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Dziękuję, przeczytałam,nie widzę podpisu Josepha pod aktem ślubu, w akcie urodzenia Antoniny wpisano, że nie umie pisać. Joseph umarł niebawem,
dla mnie ważniejszy jest Karol, jest twórcą rodu.Szkoda,że nie ma informacji o Franciszku /Franzu/.A czy jest metryka ślubu Karola ? Miał dwie żony... :)

5 lata 1 tydzień temu - 5 lata 1 tydzień temu #15891 przez Halina (Halina Klimza)
Piękna opowieść, wszyscy chyba będą śledzić dalsze losy Fertnerów...

5 lata 1 tydzień temu #15899 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)

Marzena Kołodziejczyk napisał: A czy jest metryka ślubu Karola ? Miał dwie żony... :)

Akt ślubu Karola z Marianną Słocińską (nr 52):
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-116...,362234901,362438801

oraz z Katarzyną z Fijałkowskich (nr 34):
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-116...,362234901,362438801

a podpis Fertnera na tamtych aktach - jest. Powolutku i się znajdzie ;)

Piotr

5 lata 1 tydzień temu #15904 przez dina (Teresa Cybulska)
Na metryki.genealodzy.pl Borowno M-1830 jest wyrazny podpis Józefa Fertnera.

5 lata 1 tydzień temu #15911 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Bardzo dziękuję za pomoc na familysearch.Ustalenie tożsamości na podstawie metryk jest niezbędne w przypadku Karola Fertnera. Dlaczego? Dlatego, że jego syn urodzony w 1829 też miał na imię Karol.
Mam wątpliwości co do daty zgonu Karola-ojca kapelisty umieszczonej w informacjach jasnogorskich.Pragnę ostatecznie rozdzielić te dwie postacie- kapelistę od miedziorytnika. Myślę, że akty kolejne ustalą daty dla każdego z nich. A ja będę musiała poprosić o poprawkę danych osobowych. Być może :) Wracam do pisania i dziękuję za współpracę i pomoc.Marzena

5 lata 1 tydzień temu #15925 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)

Marzena Kołodziejczyk napisał: Mam wątpliwości co do daty zgonu Karola-ojca kapelisty umieszczonej w informacjach jasnogorskich.Pragnę ostatecznie rozdzielić te dwie postacie- kapelistę od miedziorytnika.

Ja nie mam najmniejszych wątpliwości co do dat śmierci Fertnerów. Karol senior dokonał żywota w Nowej Częstochowie, 18 kwietnia 1871 r. W akcie zapisano błędnie, że pochodził z Ołomuńca, ale jest adnotacja o rodzicach: Franciszku i Mariannie (sic! znów błąd, to 2. żona) z Efenbergerów.
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-111...,362234901,362329501

Karol junior zmarł 11 stycznia 1879 r. również w Nowej Częstochowie. Zgon zgłaszał jego przyrodni brat Jan (Józef) Fertner.
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-124...,362234901,362339301

pozdrawiam
Piotr

5 lata 1 tydzień temu #15927 przez kolodziejczyk.m@wp.pl (Marzena Kołodziejczyk)
Ja nie mam najmniejszych wątpliwości co do dat śmierci Fertnerów. Karol senior dokonał żywota w Nowej Częstochowie, 18 kwietnia 1871 r.

Karol junior zmarł 11 stycznia 1879 r. również w Nowej Częstochowie.

Dobra, konkretna wiadomość. W tekstach jasnogórskich jest data zgonu dla kapelisty seniora 1879. Maja błąd, ale ksiądz dopuszczał niedokładność autora, ktory tworzył biografie kilkuset muzyków na przestrzeni 400 lat. Wiadomość istotna, by rozdzielić dwóch panów Karolów. Cieszę się bardzo,że to co mnie dręczyło zostało ustalone. P.Piotrze wszystko opiszę, to fantastyczne dzieje rodu Fertnerów. Katarzyna zmarla w Warszawie, jej grobowiec odszukalam na Powązkach.Jest pochowana z córką, po mężu Lange, wydaje mi się, że to nazwisko przyjechało z Częstochowy i kojarzę je z tkaczami lub płóciennikami/ na później/.

Pozdrawiam
Marzena

Czas generowania strony: 0.404 s.