Topic-icon Rudnik Wielki , Rudnik Mały - nazwiska najstarszych rodów

5 lata 6 miesiąc temu #17637 przez huras (Florian Huras)

Rudnik Wielki – aktualnie gmina Kamienica Polska - od momentu powstania wsi przez ok. 260 lat zawsze należał do parafii Koziegłowy. Dopiero w 1911 roku została erygowana przez biskupa Stanisława Zdzitowieckiego nowa parafia w Starczy - wydzielona z parafii w Poczesnej. Wówczas stała tam tylko drewniana kaplica do której w niedziele i święta dojeżdżał  z Poczesnej ks. Ferdynand Cichocki (pierwszy proboszcz). W 1919 r. do nowej parafii przyłączono wieś Rudnik Mały a w 1922 r. Rudnik Wielki.

Warto przypomnieć, że budowę obecnie istniejącego w Starczy kościoła murowanego rozpoczęto dopiero w 1928 roku a konsekrowano 29 września 1935 r.
Do tego czasu wszystkie dokumenty związane z faktem urodzin, ślubu lub zgonu sporządzane i gromadzone były w księgach kościoła koziegłowskiego Św. Marii Magdaleny i Bożego Ciała, parafii istniejącej już ok. 1402 roku.

Pierwotna parafia Koziegłowy od chwili powstania w XIV wieku. „tytułowała się pod wezwaniem Bożego Ciała, aby potem być pod wezwaniem św.Marii Magdaleny na który to dzień odpust w Koziegłowach ustanowiono”.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 8 miesiąc temu #17638 przez XMarian (Marian Duda)
Parafia Starcza została wydzielona z parafii Poczesna. Koziegłowy należały w tym okresie do diecezji kieleckiej. Rudnik Mały został przyłączony do par. Starczy w 1919 roku i to na podstawie decyzji Stolicy Apostolskiej za pontyfikatu papieża Benedykta XV, a Rudnik Wielki w roku 1921 także decyzją Stolicy Apostolskiej, za pontyfikatu papieża Piusa XI. Bowiem chodziło o zmianę granic diecezji, a to leżało w kompetencji Papieża. Odpowiednie dokumenty i protokoły z ich realizacji znajdują się w Archiwum parafii Starcza i w AACz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 8 miesiąc temu #17644 przez huras (Florian Huras)
Oczywiście ma Pan rację.Parafia w Starczy została wydzielona z istniejącej parafii Poczesna. Moja ewidentna pomyłka "z rozpędu popełniona". Dziękuję za zwrócenie uwagi. Już prostuję

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 lata 5 miesiąc temu - 2 lata 4 miesiąc temu #29868 przez chrupka30 (Agnieszka Bad)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.763 s.