Topic-icon Jak porządkować materiał genealogiczo-historyczny?

1 rok 7 miesiąc temu #29747 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Gorąco polecam niniejsze opracowanie - pod wieloma względami wzorcowe, a dla genealogów i monografistów małych miejscowości - bezcenne.

mieleszynnadprosna.files.wordpress.com/2014/01/suplement-2.pdf

Zaproponowany wątek ma na celu wymianę opinii na temat genealogicznego warsztatu: ciekawych, instruktażowych, czy też nowatorskich sposobów prezentacji zebranego materiału.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 7 miesiąc temu #29778 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
The following user(s) said Thank You: Roman (Roman Wierus)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 1 miesiąc temu #31632 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Można tak , jak w ciekawie napisanej książce Małgorzaty Czyńskiej pt. "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem".
"Stanisław Ignacy pragnie narysować te kobietę [...} niedawno spotkał ja na ulicy, w samym środku miasta, niedaleko domu. Dosłownie zamurowało go na jej widok [...] kobieta do złudzenia przypominała Jadwigę Janczewską narzeczona samobójczynię. [...]
Naprawdę ma na imie Eugenia, na drugie Anna. [...]dziewczyna z wielodzietnej robotniczej rodziny [...] żona jubilera z Częstochowy [...] stanie się dla niego po prostu panią Hanką - tak ja nazywał, tak adresował listy. Sportretował ja ponad sto razy".
... w wieku lat dziewiętnastu lat Genia Sikora robi świetna konkietę i poślubia młodego miejscowego jubilera, Władysława Wyszomirskiego. Zaraz potem zachodzi w ciążę, synek dostaje imię po tacie - Władzio [...] Kiedy spotyka Witkacego jest już stateczną trzydziestolatką. [...] Genia vel pani Hanka już nie wróci do Częstochowy [...] 4 czerwca 1935 wychodzi za mąż za prawdziwego górala Józefa Stopkę zwanego Krzeptowskim, ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego".
Piszę mejla do Piotra Gerascha: " szukamy częstochowianki, "Asymetrycznej Damy", której portrety wiszą w Muzeum Historii Katowic". Odpowiedź przychodzi po kilku godzinach.

Akt nr 260 z parafii św. Zygmunta. w Częstochowie - akt urodzenia Eugenii Józefy Sikory [w więc nie Eugenii Anny!] , córka Józefa Sikory, robotnika, 32 -letniego i Franciszki z domu Sikorskiej. 25-letniej. Chrzestni: Władysław Muskalski i Eugenia Podolska. I dopisek na marginesie o ślubie z Józefem Stopka w Zakopanem w 1935 r.
A gdzie podział się Władysław Wyszomirski ?
Eugenia wyszła jeszcze raz za mąż, już po wojnie - w Katowicach , po czym się rozwiodła. Uratowane z lat okupacji portrety malowane przez Witkacego przekazała w testamencie miastu. No, nie wszystkie. Kilka zabrał syn Władysław Wyszomirski. A jej wnuk napisał książkę.
Skoro była modelką Witkacego chyba zasługuje na wzmiankę?

Czekamy na inne ciekawe opowieści o ludziach, o których istnieniu nie wiedzielibysmy, gdyby nie pasja genealogiczna.

Biuro Poszukiwań Ciekawych Biografii Gerasch - Kuśnierczyk .
The following user(s) said Thank You: Fukushima (Anna Fukushima), Godzimir (Krzysztof Łągiewka)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 1 miesiąc temu #31657 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Jeśli ktoś spotka w dokumentach przedsiębiorcę (lub jubilera) Wyszomirskiego - z częstochowskim adresem - będziemy wdzięczni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.609 s.