Cmentarz Św. Krzyża

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31339 przez awm; awm
Replied by awm; awm on topic Cmentarz Św. Krzyża
Cmentarz św. Zygmunta, przypuszczam, to niegdysiejszy cmentarz poza murami miasta Częstochowy, położony na zachód od jej murów ciągnących sie kiedys wzdłuz ulicy Warszawskiej i Krakowskiej. Musr były jego wshodnią granicą, pozostałych w szczegółach nie pamiętam.
Na pewno obejmował powierzchnię dzisiejszego placu Daszyńskiego.
Zniesiono ten cmentarz w związku c decyzja połączenia Stareju i Nowej Częstochowy w jedno miasto.
Do parafii św. Zygmunta należały nowy cmentarz na Kulach i, jak sądzę, awaryjny cmentarz dla ofiar cholery, usytuowany bliżej, zaraz za murami nowsego starego miasta Częstochowy, w miejscu kiedyś zwanym Placem trzech Krzyży, teraz to już wymienione rondo. A trzech Krzyży, bo przy ścianie budynku od strony północnej placu, usytuowanego między odchodzącego z placu ulicami Brzeźnicką i (to tylko jej przedłużenie:) ulicą Warszawską stały trzy drewniane krzyże. postawione tu ku pamięci ofiar epidemii. Hm, nie wiem, czy pozostały tam do dzisiaj. Wynikałoby, że nazwa Plac trzech Krzyży powstała zwyczajowo, ale chyba była potem uwzględnoną formalnie? Po epidemii na tym cmentarzu nikogo więcej nie chowano.
Cmentarz na Kulach natomiast ostatni raz był poszerzany chyba w ostatniej dekadzie XX wieku.

Słyszałem to od starszych mieszkańców miasta. Czy dobrze?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #31340 przez J K R
Replied by J K R on topic Cmentarz Św. Krzyża
Proponuje zajrzeć do mapy jaka znaduje w dziale mapy i biblioteka oraz
tutaj;
pl.m.wikipedia.org/wiki/Rondo_Trzech_Krzyży_w_Częstochowie
i tu; www.staraczestochowa.pl/index.php?Mapa-C...t=0&katg=all&id=1428

Pozdrawiam JKR.
Ostatnia6 lata 6 miesiąc temu edycja: J K R od. Powód: .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #31341 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic Cmentarz Św. Krzyża
Szanowni Państwo. Obecnie indeksuję metryki zgonów z Częstochowy z roku 1801. Występują tam trzy cmentarze: św. Zygmunta, Św. Krzyża i Rocha. Gdzie jest cm. Rocha wiem. Cmentarz św. Zygmunta istniał gdzieś z tyłu kościoła św. Zygmunta /tak mi opowiadali dziadkowie/.
Ale gdzie był cmentarz Św. Krzyża? Wypowiedź p. awm koliduje ze stwierdzeniem p. Jacka.

Pozdrawiam
Stanisław
Ostatnia6 lata 6 miesiąc temu edycja: Stanisław Jegier od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31343 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Cmentarz Św. Krzyża
W Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy jest mapa z lokalizacją cmentarza na obecnym Placu Daszyńskiego. Zaznaczono tam też kaplicę. Może ona była pod wezwaniem św. Krzyża.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31344 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Cmentarz Św. Krzyża

Jacek Tomczyk napisał: W Ośrodku Dokumentacji Dziejów Częstochowy jest mapa z lokalizacją cmentarza na obecnym Placu Daszyńskiego. Zaznaczono tam też kaplicę. Może ona była pod wezwaniem św. Krzyża.

Dokładnie tak. Wspominał o tym Stefan Krakowski w "Stara Częstochowa: studia nad genezą, ustrojem i strukturą ludnościową i gospodarczą Częstochowy, 1220-1655"

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #31349 przez awm; awm
Replied by awm; awm on topic Cmentarz Św. Krzyża
Pan Stanisław Jegier napisał:
„[…] Ale gdzie był cmentarz Św. Krzyża? Wypowiedź p. awm koliduje ze stwierdzeniem p. Jacka.”
~~~~~~~~~~~~~~~~
Nigdy nie badałem tej sprawy ani nie zajmowałem się nią bliżej. Dlatego moja wypowiedź kończyła się zdaniem: „Słyszałem to od starszych mieszkańców miasta. Czy dobrze?”.

Po przeczytaniu po tej mojej wypowiedzi wszystkich następnych i pamiętając z wspomnianych przekazów, że ponoć „przy budowie placu masę kości stamtąd wywieziono, bo właśnie cmentarz tam był”, sięgnąłem z ciekawości hasłem „plac Daszyńskiego w Częstochowie” do Internetu. Między innymi, wypowiedziała się w tym temacie wszechwiedząca (w dobrym tego słowa znaczeniu) Wikipedia:
pl.wikipedia.org/wiki/Plac_Ignacego_Dasz..._w_Cz%C4%99stochowie

„Plac Ignacego Daszyńskiego w Częstochowie, do 1934 nazywany Nowym Rynkiem – plac w centrum Częstochowy, w dzielnicy Stare Miasto, nazwany imieniem premiera Polski –Ignacego Daszyńskiego.
Na placu zbiega się sześć ulic: al. Najświętszej Maryi Panny., ul. Warszawska, ul. Krakowska, ul. Mirowska, ul. Ogrodowa i ul. Berka Joselewicza. […]

Pierwotnie, od średniowiecza, mieścił się tu cmentarz, wykorzystywany jako cmentarz grzebalny przez pobliską parafię. Na jego terenie znajdowała się kaplica św. Krzyża. Cmentarz został powiększony w roku 1643, natomiast w roku 1825, przy wytyczaniu Alei NMP, cmentarz zlikwidowano i przeniesiono w okolice ulic Fabrycznej (Mielczarskiego) i Ogrodowej, a później na Kule. […]

Tę stronę ostatnio edytowano 12:39, 3 paź 2017.”
Nazwisk autorów nie znalazłem.

Okazuje się, że cmentarz "wędrował"
awm

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie