Topic-icon Etymologia nazwisk

1 rok 7 miesiąc temu - 1 rok 6 miesiąc temu #31402 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
witam , proszę o pomoc w napisaniu znaczenia nazwisk zamieszczonych poniżej . dziękuje za pomoc.
fiszer , fisior , fisher , fisier , twardokęs , sowa , ptaś , kieras , dzieło , łabus , gajdziak , każmierczak , kocot , chachulski , barczyk , machura , nowak , michalczyk , wyszyńska , urbanczyk , wylon , myrta , merta , gocyła , ptak , smolarczyk , łaszczyca , kurzeja , kurzei , skupień , skupiński , skupnik , snojewski , snociewski , tmczyk , tomaszczykowna , stępień , stempel , stępin , żurek , churkowna , dysych , rygała , rygalonka , kułach , popczyk , piekarczyk , góra , gocyła , cesarz , choroba , horoba , horba , musialik, pasternak , miklas , kępkiewiczówna , keja , zasman , ludwikówna , ludwig , psonka juda , słocińsk , biskup , jakubczyk , stąpkowska, sapota , duda , krawczyk , grząś , grzesik , janko , juda , srobarczyk , walo , waolo , grzonkowna , zimna , zimniakowska, torbus , kacuga , kandzionka , będkowska , bendkowska , sularz , ociepka , kaleta , cupiał , janas , uchnast , horoń , wożniczko ,

Marzena A. M.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 7 miesiąc temu #31405 przez kukulat (Tomasz Kukuła)
ETYMOLOGIA ;-)

1 rok 7 miesiąc temu #31411 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
panie Tomaszu zna pan entomologie wymienionych nazwisk
?

Marzena A. M.

1 rok 7 miesiąc temu #31414 przez
Replied by on topic Etymologia nazwisk
Entomologia to nauka o owadach... I tylko nie piszcie Państwo, że wszystko jedno... Prosię (?)
PG

1 rok 7 miesiąc temu #31415 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
chodzi o znaczenie nazwisk na jakiej zasadzie nadano wymienione wyżej nazwiska

Marzena A. M.

1 rok 7 miesiąc temu #31417 przez Molencki (Rafał Molencki)
Jeśli pisze Pani poważnie, to na początek proponuję wycieczkę do biblioteki i zapoznanie się z pracami onomastycznymi pana prof. Kazimierza Rymuta (przede wszystkim "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny") - znajdzie tam Pani samodzielnie rozwiązanie większości Pani problemów. Proszę tylko pamiętać, że nazwiska tam będą pisane wielką literą. I na ogół będą w mianowniku :) Nie wykluczam, że słownik Pana Profesora może być dostępny w sieci.

1 rok 7 miesiąc temu - 1 rok 7 miesiąc temu #31418 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Domyślam się, że nazwiska wymienione przez Panią pochodzą z okolic Koziegłówek, Koziegłów, Mrzygłodu i Żarek.
Spisała je Pani "żywcem", ale osobiście tego nie robię (pomijam żeńskie wersje, np. Ludwikówna to przecież Ludwik - to nazwisko w parafii mrzygłodzkiej "dotarło" do lat czterdziestych wieku dwudziestego w wersjach Ludwik i Ludwig) przede wszystkim dlatego, że skryba (pisarz) często był "na bakier" z poprawną polszczyzną np. Choroba, jak widzę w Pani tekście spisał również jako Horoba czy Horba, albo Będkowska i Bendkowska i jeszcze Kurzeja i Kurzei, a również często spisywał z mowy potocznej. Tutaj wypisała Pani nazwisko Walo - na przykładzie parafii Koziegłówki wiem, że nazwisko zostało "pięknie" przekręcone z Wolski (w moim drzewie Wojciech Wolski, mąż Tekli Niemczyk, córki Jerzego i Marianny z Muców). Można iść tropem wszelkiej "twórczości" skryby jakiegoś nazwiska lub mowy potocznej czy lokalnej w danej wsi. Moim zdaniem warto cofnąć się o kilka pokoleń i sprawdzić oryginalną pisownię nazwiska i, jeśli to możliwe, ujednolicić ją dla własnych potrzeb.
Są wyjątki z pisownią nazwisk (nie tylko polskich), przykład kolejny z parafii mrzygłodzkiej - we wczesnych latach (od 1729) rejestrów tej parafii był sobie Kret, później dodawano mu mieszczańskiego akcentu czy powagi nazywając Kretowski, a od mniej więcej 1823 roku pojawiał się Krytowski, który do obecnych czasów nam dotarł.

Życzę powodzenia,

Ireneusz Niemczyk

1 rok 7 miesiąc temu #31427 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Tak na szybko polecić mogę:
www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=543 (ten adres przekieruje na literę "L").
główne źródła:

a/ Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999
b/ Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
c/ Zofia Kaleta, „Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odmiejscowe nazwy osobowe”, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1997
d/ Aleksandra Cieślikowa ‘Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Odapelatywne nazwy osobowe’, Wydawnictwo Naukowe DWN, PAN, Instytut Języka Polskiego, Kraków 2000
e/ Maria Malec ‘Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Nazwy osobowe pochodzenia chrześcijańskiego’, Polska Akademia Nauk, Instytut Języka Polskiego, Kraków 1995
f/ Zygmunt Klimek, ‘Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych. Nazwy osobowe pochodzenia niemieckiego’, Polska Akademia Nauk, Instytut Języka Polskiego, Kraków 1997

1 rok 6 miesiąc temu #31437 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
te nazwiska są z dawnych parafii : Siewierz , Sączów , Koziegłówki , Ożarowice ,
wersje nazwisk sa spisane z akt dlatego różne wersje

Marzena A. M.

1 rok 6 miesiąc temu #31438 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
na Stankiewicz.pl nie ma wszystkich nazwisk co szukam

Marzena A. M.

1 rok 6 miesiąc temu #31439 przez worwag (Sławomir Worwąg)

Marzena Gajdziak napisał: witam , proszę o pomoc w napisaniu znaczenia nazwisk zamieszczonych poniżej . dziękuje za pomoc.
fiszer , fisior , fisher , fisier , twardokęs , sowa , ptaś , kieras , dzieło , łabus , gajdziak , każmierczak , kocot , chachulski , barczyk , machura , nowak , michalczyk , wyszyńska , urbanczyk , wylon , myrta , merta , gocyła , ptak , smolarczyk , łaszczyca , kurzeja , kurzei , skupień , skupiński , skupnik , snojewski , snociewski , tmczyk , tomaszczykowna , stępień , stempel , stępin , żurek , churkowna , dysych , rygała , rygalonka , kułach , popczyk , piekarczyk , góra , gocyła , cesarz , choroba , horoba , horba , musialik, pasternak , miklas , kępkiewiczówna , keja , zasman , ludwikówna , ludwig , psonka juda , słocińsk , biskup , jakubczyk , stąpkowska, sapota , duda , krawczyk , grząś , grzesik , janko , juda , srobarczyk , walo , waolo , grzonkowna , zimna , zimniakowska, torbus , kacuga , kandzionka , będkowska , bendkowska , sularz , ociepka , kaleta , cupiał , janas , uchnast , horoń , wożniczko ,

Proszę więc posprawdzać, co jest na stankiewicze i wypisać, czego nie ma. Wtedy możemy się zastanawiać, skąd jakieś nietypowe nazwisko się wzięło. Pochodzenie bardzo wielu z powyżej podanych jest oczywista, reszta jest na estankiewicze, po redukcji pozostanie może kilka.
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj)

1 rok 6 miesiąc temu #31443 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Już pierwsze z brzegu nazwiska widzę na Stankiewiczach: Nazwiska na literę Fi - Fy.
Ale trzeba wybierać linki do nazwisk. Oczywiście nie wszystkie nazwiska są na liście Stankiewiczów, taką koncepcję miał autor swojej strony.
Jak Kolega Sławomir pisał - proszę najpierw mozolnie sprawdzić Stankiewicze, ich linki.

1 rok 6 miesiąc temu - 1 rok 6 miesiąc temu #31444 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Oczywiście, ale Ewa Szczodruch, która prowadzi tę stronę na podstawie wielu słowników etymologicznych, oczywiście nie może zagwarantować, że dana etymologia jest prawdziwa, raczej powinna stanowić wskazówkę do dalszych poszukiwań.
Podam etymologię nazwiska Goł, które występuje w okolicach Krzepic. Słownikowa etymologia podaje:
Goł - 1470-80 od goły; może też od golić ‘strzyc’.
Rzecz w tym, że to nazwisko pochodzi od Józefa Gaux, kolonisty przybyłego wraz z rodziną około 1802 roku do Zwierzyńca, koło Krzepic, z miejscowości Mompelgard (obecnie Montbéliard), na granicy Francji i Szwajcarii.
Dlatego więc w przypadku próby poszukiwań pochodzenia nazwiska koniecznie należy cofać się genealogicznie jak najdalej wstecz, a jeśli to nie pomoże, trzeba kierować się logiką i zdrowym rozumem, czyli np. nasz przodek Zamoyski nie jest związany z arystokratami Zamoyskimi z Zamościa, a Zamoyskim, który mieszkał za mostem i dlatego miał taki przydomek, tak samo jak Mostowski, czyli jednak nie ten od pałacu Mostowskich :).
PS. Panie Ireneuszu, dziękuję za chyba kompletny wykaz polskich drukowanych źródeł etymologicznych.
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), IrekN (Ireneusz Niemczyk)

1 rok 6 miesiąc temu #31446 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Kolega Sławomir świetnie wyjaśnił w tym temacie. On ma wielką wiedzę i większe doświadczenie. Z mojej strony jeszcze sporo się muszę uczyć - mimo swojego wieku dopiero od 6 lat (tj. od 2011) zajmuję się genealogią.

Genealogia jest piękna, potrafi zachwycić. Ale trzeba mieć dużo cierpliwości, czasu, np. poświęcić sporo czasu na śledzenie różnych stron przez wyszukiwarki, a przede wszystkim trzeba rozsądku, żeby bezmyślnie nie akceptować błędów.

Jeszcze dwie strony, które pomogą w kwestii wyszukiwania "przesiewowego", tj. wykluczenia błędów skrybów, o czym wczoraj wspominałem.

nazwiska-polskie.pl/ - wykażą rozpowszechnienie nazwiska na terenie Polski. ale pomocna jest też strona: www.moikrewni.pl/mapa/

Wspomniałem wczoraj, że w przypadku Koziegłówek wykryłem przekręcenia nazwiska Walo męża mojej krewnej Tekli Niemczyk - on był faktycznie Wolski. Strona moikrewni pokazuje istnienie nazwiska Walo, ale nie ma Waolo. Nie będzie na terenie Polski nazwiska Kurzei, a jedynie Kurzeja (Kurzei to dopełniacz od Kurzeja).

Panu Sławomirowi przy tej okazji wielkie podziękowania za wrzucenie skanów, np. z Parzymiechów. :)
Skorzystałem, np. w poszukiwaniach Niemczyków, ale muszę szukać dalej.
The following user(s) said Thank You: msm (Michał Mugaj), worwag (Sławomir Worwąg)

1 rok 6 miesiąc temu #31457 przez marzenaanna24 (Marzena Gajdziak)
ja te nazwiska spisałam z akt , nie mam kogo zapytać o historie ,
nie ma tych albo to przekształcenie z innego nazwiska
parafie stare to Saczów , Ożarowice , Koziegłówki , Koziegłowy i Siewierz o innych parafiach nic nie wiem , prawdopodobnie mogli się osiedlić w okolicy albo przyjechać z daleka lub bliska .
na syrtonie Stankiewicz.pl nie znalazłam tych nazwisk poniżej .
będę wdzięczna za każdą pomoc .
1. Cupiał
2. Grzonkowna
3. Srobarczyk
4. Grząś
5. Słocińska
6. Zasman
7. Gocyła
8. Góra
9. Rygała
10. Churkowna
11. Snociewski
12. Snojciewski
13. Skupiński
14. Łaszczyca
15. Wylon
ale mam inne 2 nazwiska co mnie ciekawi czy moi przodkowie dostali go od zawodu czy z innego powodu , na stronie jest taka entymologia
1. Sowa - 1404 od sowa ‘ptak’.
słyszałam ze z niemieckiego znaczy to rybak ale jak powstało?
2. Fisior - od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.
Fisior - od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.
Fischer - od niemieckiej nazwy osobowej Fisch, ta od apelatywu Fisch ‘ryba’.
dziękuje za każdą odpowiedz
Fiszer - 1398 od niemieckiej nazwy osobowej Fischer, ta od apelatywu Fischer ‘rybak’.

Marzena A. M.

1 rok 6 miesiąc temu #31460 przez Molencki (Rafał Molencki)
Błagamy: ETYMOLOGIA!!! Proszę poprawić w nagłówku tego wątku.

Tego nie da się zrobić tak szybko, więcej cierpliwości i wytrwałości! Sporo jest u Stankiewiczów, także wymieniane a przeoczone z niepotrzebnego pośpiechu przez Panią nazwiska Łaszczyca czy Góra:

Łaszczyca - - od imienia Łaskarz, to zaś jest adaptacją imienia łacińskiego Lascarius, z greckiego Laskarios (etymologia niejasna). Imię Lascarius notowane jest Polsce od XIII wieku, forma Łaskarz od XIV wieku.

Góra - od podstawy gor-, występującej w takich formach, jak góra, gorzeć ‘palic się’, gorzki, w imionach złożonych typu Gorzysław.

Czego nie znajdzie Pani u Stankiewiczów, proszę próbować znaleźć w nieocenionym słowniku prof. Rymuta (i innych źródłach polecanych przez p. Ireneusza), gdzie we wstępie można przeczytać o motywacji nadawania takich czy innych nazwisk i kiedy mniej więcej to się stało. To oczywiste, że przodek Fischera musiał łowić ryby i/lub handlować nimi i miał zapewne korzenie niemieckie. Rymut, Rymut i jeszcze raz Rymut!
The following user(s) said Thank You: IrekN (Ireneusz Niemczyk)

1 rok 6 miesiąc temu #31462 przez IrekN (Ireneusz Niemczyk)
Jeszcze jedna klaryfikacja. Końcówki -ówna / często w starych zapisach metrykalnych -owna, to w większości przypadków końcówki żeńskie. Ostatnia Pani lista w pozycjach 2 i 10 podaje: 2. Grzonkowna i 10. Churkowna.
Wielokrotnie może się okazać, że wyszukiwanie wstecz nie daje efektów, np. "świeży napływ krwi", tj. nowa osoba w parafii. Często korzystam z WYSZUKIWARKI NAZWISK.

Nie wspomniałem wcześniej o tej oczywistej pomocy dostępnej dla zarejestrowanych forumowiczów, czyli wyszukiwarce nazwisk. Instrukcja obsługi jest prosta - wystarczy wpisać 3 litery.
Osobiście jeszcze stosuję kombinację z % pomiędzy literami. Może się okazać, że uzyskamy nawet kilka tysięcy osób, ale warto wykorzystać z "ogranicznika", np. dat, parafii czy początkowych liter.
Przykład: wpisałem Chur%, bez jakichkolwiek ograniczeń - i uzyskałem urodzonych 1766 (we wszystkich parafiach, które Administrator wprowadził do naszych zasobów, z tego, co Forumowicze przesłali z indeksacji).

1 rok 6 miesiąc temu #31463 przez worwag (Sławomir Worwąg)
Myślę, że w wystarcząjący sposób mogliśmy pomóc początkującemu genealogowi, ale bez przesady. Poddaję się, więcej nie mam siły...
The following user(s) said Thank You: IrekN (Ireneusz Niemczyk), Molencki (Rafał Molencki)

Czas generowania strony: 0.732 s.