Topic-icon Szlak bojowy 7 Półku Artylerii Lekkiej

1 rok 10 miesiąc temu #36127 przez Stanisława Markowska
Czy ktoś z forumowiczów wie jaki był szlak bojowy 7 Pułku Artylerii Lekkiej z Częstochowy w wojnie obronnej 1939r.. Mój teść zgłosił się do niego w sierpniu 1939 roku. Został aresztowany przez Rosjan i wymieniony na jeńców niemieckich. Od września 1939 roku przebywał w Stalagu IX C w Weimarze. Jak i kiedy został rozwiązany ten 7 P.A.L ? W Stalagu przebywali inni koledzy z & Pułku.A.L z terenu częstochowskiego. Teść zmarł w 1990 roku a rodzina nie zanotowała jego opowiadań. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. S.M

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #36130 przez J K R
Za tę wiadomość podziękował(a): Stanisława Markowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #36140 przez Stanisława Markowska
Dziękuję za link. Poszukuję kogoś kto zna z opowiadań ten szlak bojowy. Mój teść przeszedł go w 1939 roku i w Zamościu jako jeniec radziecki został przekazany Niemcom. Następnie był w Stalagach XIA Altengrabow i Stalag IXC Bad Sulza.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

1 rok 10 miesiąc temu #36142 przez J K R
1 września 1939 roku 7 Dywizja Piechoty została zaatakowana przez dwie niemieckie dywizje pancerne (1, 4) oraz cztery dywizje piechoty (4, 14, 31, 46). Po całodziennych walkach wysunięte przed główną linię obronną oddziały wydzielone wycofały się na linię główną pod Częstochowę. Wieczorem 1 września, na pozycji głównej w Gnaszynie pod Częstochową, żołnierze 25 Pułku Piechoty w zasadzce zaatakowali niemiecki samochód sztabowy oraz motocykl, a na zabitych oficerach zdobyli mapy. Schwytanego do niewoli podpułkownika odesłano do szpitala polowego, a zdobyte mapy i pojazdy przesłano do sztabu dywizji. Po przejściu frontu na Gnaszyn spadły brutalne represje, będące zemstą za to zdarzenie.

2 września 1939 r.
Od południa 2 września Niemcy rozpoczęli intensywny i nieskuteczny ostrzał artyleryjski w ramach rozpoznania. W tym dniu 7 Bateria Artylerii Przeciwlotniczej zestrzeliła 6 niemieckich samolotów i uszkodziła kilkanaście kolejnych. 2 września Polacy stracili jedną maszynę (PZL.23 Karaś), w trakcie nalotu na niemiecką kolumnę na drodze Truskolasy – Wręczyca Wielka stracono jeden samolot z 64 Eskadry Bombowej, ale pilot zdołał doprowadzić samolot do własnych linii. 3 września został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec samolot PZL.23 Karaś 22 Eskadry Bombowej, który rozbił się w Gnaszynie.

Około południa z rejonu Szarlejki ruszyło natarcie na rejon Lisińca. Wysunięte pododdziały wycofały się na główną linię obrony, gdzie natarcie niemieckie załamało się na skutek ognia polskich oddziałów. Niemcy stracili 5 czołgów. Ponadto w rejonie Czarnego Lasu strzelec wyborowy zniszczył 3 samochody pancerne, w których Polacy znaleźli m.in. mapy.

Późnym popołudniem na pozycje obronne pod Kiedrzynem, Lisińcem, Błesznem i Wrzosową został przeprowadzony zmasowany atak niemieckich czołgów i piechoty. Walki na Kiedrzynie pomiędzy 27 Pułkiem Piechoty i 1 Dywizją Pancerną trwały od godziny 17:30 do 19:30. W sumie broniący się w schronach i na stanowiskach artyleryjskich Polacy zniszczyli ponad 40 niemieckich czołgów i samochodów pancernych. W rejonie Błeszna i Wrzosowej część oddziałów 74 Pułku Piechoty została wyparta z zajmowanych stanowisk, ale po kontrataku Niemcy zostali odrzuceni do tyłu, tracąc wielu zabitych, rannych, 30 jeńców i kilka karabinów maszynowych. Kolejne ataki były skutecznie odpierane do wieczora. Wobec silnego oporu polskiego w Częstochowie, Niemcy zdecydowali o okrążeniu miasta i broniącej go polskiej dywizji. Przeciwdziałając temu zagrożeniu sztab 7 Dywizji w nocy z 2 na 3 września wycofał dywizję z niedomkniętego jeszcze pierścienia na Janów. Ostatnie pododdziały opuszczały miasto wczesnym rankiem 3 września, wysadzając mosty na Warcie.

W walkach o Częstochowę Niemcy stracili ponad 60 czołgów i samochodów pancernych, 6 samolotów, kilkadziesiąt samochodów i ciągników i kilka dział. Pewna ilość sprzętu została także zdobyta przez Polaków. Niemieckie straty w ludziach wyniosły ponad 250 zabitych, rannych i wziętych do niewoli, a polskie są trudne do oszacowania, jednak mniejsze.

Na terenie miasta zachowało się 10 schronów bojowych i 2 obserwacyjne, większość z nich nosi ślady walk w postaci trafień z dział przeciwpancernych, czołgowych lub artylerii. Żaden ze schronów nie został zniszczony, ani poważnie uszkodzony.

Od 2011 roku organizowany jest rajd rowerowy Szlakiem 7 Dywizji Piechoty jadący zielonym szlakiem turystycznym o tej samej nazwie.

Pozdrawiam JKR.
Za tę wiadomość podziękował(a): Stanisława Markowska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.