Topic-icon gazety lokalne 1891 r.

8 miesiąc 2 tygodni temu #41404 przez Agata Nowak
Dzień Dobry, 
szukam lokalnej prasy z Częstochowy, Kłobucka i Truskolas wydawanej w 1891 roku. Macie Państwo wiedzę jakie tytuły wówczas drukowano?
Pozdrawiam
Agata

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 2 tygodni temu #41414 przez Danuta Blachnicka-Łebek
Tygodnik Illustrowany zamieszczał też informacje z Częstochowy.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 1 tydzień temu #41439 przez Krzysztof Łągiewka
W 1891 r. w Częstochowie i w okolicach nie ukazywała się żadna prasa lokalna. Najbliżej od Częstochowy ukazywał się w Piotrkowie Trybunalskim tygodnik "Tydzień". Wychodził od roku 1873 do 1906. Często zamieszczał informacje z naszego miasta i okolic. Jest w bibliotece cyfrowej:
bc.wbp.lodz.pl/dlibra/publication/6439#structure
Oprócz tej gazety pozostają nam już tylko dzienniki ukazujące się ówcześnie w Warszawie. Też zamieszczały informacje z naszych terenów. Były to: Kurier Warszawski, Gazeta Warszawska, Wiek, Kurier Codzienny, Kurier Poranny. Wszystkie te czasopisma są w bibliotece cyfrowej uniwersytetu warszawskiego.
W Częstochowie w XIX wieku ukazywała się tyko "Kartka ogłoszeń handlowych, przemysłowych i informacyjnych w Częstochowie". Pierwszy egzemplarz wydano w 1882 r. Były to 4 strony średniego formatu. Pismo ukazywało się nieregularnie, mniej więcej raz w miesiącu. Większość czasopisma stanowiły reklamy, później pojawiły się wiadomości krajowe i miejskie. Ostatni numer "Kartki" pochodzi z 1886 r. Czy nadal wychodziła nie wiadomo. Egzemplarze "Kartki" znajdują się w Archiwum Państwowym w Częstochowie.
Kolejne czasopisma zaczęły ukazywać się w Częstochowie dopiero w XX wieku. Pierwszym był miesięcznik Dzwonek Częstochowski ukazujący się od lipca 1901 r. Od 1 marca 1906 r. zaczął wychodził dziennik Wiadomości Częstochowskie, który wkrótce zmienił nazwę na Dziennik Częstochowski, a od 1 stycznia 1907 r. na Goniec Częstochowski.
Gdyby kogoś interesowało jakie gazety wychodziły w Częstochowie w latach 1882 - 1945, to polecam artykuł na ten temat dr Franciszka Sobalskiego w Ziemi Częstochowskiej, T. 4 z 1961 r., s. 130 - 132.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jacek Tomczyk, Teresa Cybulska

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 6 dni temu #41455 przez Janina Nicpoń
Odnośnie periodyka "Tydzień". Ukazała się książka, pt. "Nekrologi piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906". Zbiór blisko 900 nazwisk, w tym tylko kilka ze społeczności żydowskiej i Rosjan wyznania prawosławnego. Nie są to skany, tylko przepisane i usystematyzowane informacje, czasami małe biogramy. Dla genealogów cenna pozycja.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 6 dni temu #41456 przez Włodzimierz Stefani
uzupełnię, że autorem książki jest dr Tomasz Andrzej Nowak, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Radomsku, gdzie książka jest do nabycia.
pthrad.ayz.pl/publikacje/
pthrad.ayz.pl/kontakt/

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 miesiąc 4 tygodni temu #41499 przez Krzysztof Łągiewka
W 1907 r. ukazał się Skorowidz Przedmiotów w XXV rocznikach "Tygodnia Piotrkowskiego" z lat 1873 - 1898. Jest to indeks osób, miejscowości, wydarzeń itp. Nie odnalazłem go w żadnej bibliotece cyfrowej, ale posiadam jego sfotografowaną wersję. Przesłałem ją w pliku PDF do zasobów naszego forum (zakładka Zasoby - Biblioteka - Wydawnictwa). Mam nadzieję, że wkrótce Skorowidz się tam ukaże.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.