Topic-icon Propinacje

1 tydzień 1 godzinę temu #41434 przez Ewa Gajownik
Propinacje was created by Ewa Gajownik
Witam
Mam pytanie - czy jest możliwość dotarcia do informacji dotyczących propinacji w rejonach Częstochowy?.
Z aktów metrykalnych wynika że mój 2xpradziadek Józef Jastrzębski zmarł jako propinator w Wyczerpach w dniu 11.04.1839r., a jego syn Andrzej Jastrzębski był propinatorem na Kamieniu na pewno w latach 1839-1943. Czy jest możliwość sprawdzenia jak długo zajmowali się propinacją i w jakich okolicach?
Pozdrawiam, Ewka

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 godzin 21 minut temu #41471 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Propinacje
Propinator był pracownikiem majątku ziemskiego prywatnego bądź państwowego. Innymi słowy należałoby zajrzeć do akt majątkowych, ale z większości dóbr ziemskich z naszych terenów takie akta się nie zachowały. To samo tyczy się i innych obszarów Polski. W takich aktach byłoby zawarte kiedy i gdzie pracował. O czym mówiłem na wykładzie w grudniu 2019 r. dużo trudności sprawiają poszukiwania pracowników majątków ziemskich ze względu właśnie na szczupłość zachowania się akt i dokumentów dóbr ziemskich.
Trochę informacji o propinacjach na naszym terenie z połowy XIX wieku znajduje się w Archiwum Państwowym w Łodzi. W zespole akt: Rząd Gubernialny Piotrkowski:
www.szukajwarchiwach.pl/39/1/0/str/1/100...ps=True#tabJednostki
Inne źródło tego typu informacji to Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych w Archiwum Głównym Akt Dawnych:
www.szukajwarchiwach.pl/1/191/0/str/1/10...ps=True#tabJednostki
Jest jeszcze możliwość wglądu do Akt Miasta Częstochowy w Archiwum Państwowym w Częstochowie:
www.szukajwarchiwach.pl/8/1/0/str/1/100?...ps=True#tabJednostki
Ze względu na bliskość Kamienia i Wyczerp być może przodek pracował wcześniej lub później w proponacji w Częstochowie.
Czy jednakże znajdziemy w powyższych aktach coś o przodkach propinatorach to raczej chyba niewielkie szanse. Co najwyżej pewnie tylko jakaś wzmianka. Należałoby chyba tylko przejrzeć te akta i sprawdzić dla pewności.
W przypadku braku akt danego majątku ziemskiego raczej jedynym dowodem na pracę naszego przodka w jakimś majątku ziemskim w XIX i wcześniejszych wiekach pozostają niestety tylko księgi metrykalne.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.