mam pytanie...

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3368 przez Maciej Domagała
mam pytanie... was created by Maciej Domagała
Witam serdecznie! W dwóch aktach zgonów znalazłem zapisy, których treść nie jest dla mnie do końca jasna, a mianowicie:

1. "...pochowana została w grobie kościelnym przy większych drzwiach..."

2. "...pochowany został w grobie kościelnym, przy samym wejściu do kościoła..."

Czy ktoś wie może co te zapisy oznaczają? Do tej pory odczytywałem zapisy, że moi przodkowie zostali pochowani na cmentarzu, a w tych dwóch przypadkach, że w "grobie kościelnym". Czy to oznacza to samo? Z góry dzięki za podpowiedzi, pozdrawiam!:)

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3385 przez Anna Król (Krohl)
Replied by Anna Król (Krohl) on topic Odp: mam pytanie...
Dzień Dobry, nie jestem pewna, ale już chyba gdzieś czytałam taki zapis wśród aktów moich przodków. Prawdopodobnie oznacza to, że mogli zostać pochowani dosłownie w grobie kościelnym; być może byli kimś znaczącym, zwłaszcza - jeżeli to tego dotyczy - na wsi.
Pozdrawiam - Anna.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3388 przez Maciej Domagała
Replied by Maciej Domagała on topic Odp: mam pytanie...
Dziękuję Pani Aniu za wskazówkę. Może gdzieś jeszcze znajdę dokładniejsze informacje. Pozdrawiam - Maciek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3389 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Odp: mam pytanie...
Witam i ja!

Maćku, wybacz, że tak osobiście, ale poznaliśmy się na priv.
Myślę, że Twoi przodkowie mogli być "znaczącymi" w Skarżycach.
Zapisy z XVIII wieku tam gdzie pojawiają się nazwisko Domagała, są jakby obszerniejsze od innych, pisane bardziej starannie. Zwróciłem
na to uwagę wcześniej, ale nie wyciągałem wniosków.
Może warto poszukać innych źródeł?

pozdrawiam

Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3390 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Odp: mam pytanie...
To nie to samo Panie Macieju. Grób kościelny lokowany był dosłownie pod kościołem, a cmentarz to cmentarz -bliżej kościoła czy dalej, ale na zewnątrz.. Może bardziej znane i używane określenie dzisiaj to krypta, pod posadzką kościoła właśnie lokowana. W różnych miejscach zresztą, np. pod ołtarzami, zależnie od pozycji społecznej zmarłego -np. fundatora kościoła. Nie podaje Pan datowania aktów zgonu, z których zaczerpnął owe określenia, ale trzeba dodać, że postanowieniem Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z 1846 roku zabroniono grzebania w grobach kościelnych jak i na przykościelnych cmentarzach. Szerzej o tym zagadnieniu i uzasadnieniu decyzji można poczytać tutaj:
www.cmentarium.sowa.website.pl/Cmentarze/1846Postanowienie.html

pozdrawiam
wlodeks

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 1 miesiąc temu #3391 przez Maciej Domagała
Replied by Maciej Domagała on topic Odp: mam pytanie...
Panie Jacku, Panie Włodzimierzu!

Dziękuję za odpowiedź. Te dwa akta pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Teraz też tak myślę, że rzeczywiście moi przodkowie mogli być kimś "znaczącym" w społeczeństwie chłopskim. Bardzo często wśród rodziców chrzestnych u dzieci Domagałów były osoby pochodzenia szlacheckiego, a dokładniej drobnoszlacheckiego; zapewne nie zostawali by chrzestnymi w ubogich rodzinach. Również często mój prapraprapradziadek Stanisław Domagała był wymieniany jako chrzestny dzieci wśród ludności Skarżyc. No i wreszcie te zapisy o wspominanych już "grobach kościelnych". Muszę kiedyś bardziej zbadać tę sprawę. I kto powie, że genealogia nie jest ciekawa;)
Pozdrawiam!

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie