Osadnicy z Wielkopolski

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3972 przez Zofia Wichtowska
Osadnicy z Wielkopolski was created by Zofia Wichtowska
Proszę Państwa, zastanawia mnie bardzo fakt, że moi przodkowie po kądzieli w latach 1874-1878, przyjechali do Kołaczkowic w parafii Miedźno z Szadowa Pańskiego w parafii Turek z całą rodziną liczącą 12 dzieci, z babcią starowinką, oraz z kilkoma rodzinami z tej samej wsi; przecież tj. około 200 km, sądzę ,że tam pracowali gdzieś w folwarku, a tutaj otrzymali ziemię, ale od kogo? No i skąd prości niepiśmienni ludzie się o tych nadaniach dowiedzieli?
A czym oni tu przyjechali, jakim środkiem lokomocji ?
Serdecznie pozdrawiam
Zofia Wichtowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3976 przez Tomasz Kukuła
Replied by Tomasz Kukuła on topic Odp: Osadnicy z Wielkopolski
A jak się nazywała ta rodzina? Czy byli Polakami?

W 1826 roku w Turku osiedlili się tkacze Czech i Saksonii, co zapoczątkowało rozwój przemysłu włókienniczego (kalisko-mazowiecki okręg przemysłowy) - wg.WIKIPEDII.

Przemysł włókienniczy rozwijał się też w okolicach Częstochowy. Może to jest jakiś trop?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3977 przez Zofia Wichtowska
Replied by Zofia Wichtowska on topic Odp: Osadnicy z Wielkopolski
To rodzina polska, katolicy,a nazwiska: Suleja,Trocha, Pietrzak.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3979 przez Tomasz Krzywanski
Replied by Tomasz Krzywanski on topic Odp: Osadnicy z Wielkopolski
podobnie bylo u mnie w rodzinie. Kasprzakowie rowniez przybyli z Wielkopolski w okolice Krzepic ok 1690 roku (spowinowacili sie najpierw z Pisniakami lub Pilsniakami).
Moim Pietrzakowie pochodza gdzies z Blachowni i okolic (wies Pietrzaki?).Migracja w Wlkp (i nie tylko) byla wiec chyba zjawiskiem stalym
Pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #3983 przez Zofia Wichtowska
Replied by Zofia Wichtowska on topic Odp: Osadnicy z Wielkopolski
a jak to było z tymi nadaniami?Pewnie zabrano jakiemuś właścicielowi ziemskiemu za udział w powstaniu.
A teraz z innej "beczki", dziś byłam w AP w Poznaniu ,w aktach z parafii Turek, pisanych po polsku spotkałam się z określeniami: wyrobnik,okupnik,czynszownik.Do jakich czynności sie one odnoszą?

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu - 12 lata 8 miesiąc temu #3989 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Osadnicy z Wielkopolski
Pani Zofio.Proszę spróbować hasła te wpisać w naszą wyszukiwarkę (w lewym górnym rogu pod znaczkiem TG. Wpisać,klepnąć enter i po zawodach) Na naszym forum było to już wyjasniane.Dodatkowo
www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=9 na samym dole tej strony.Pozdrawiam HF
Ostatnia12 lata 8 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.
The following user(s) said Thank You: Zofia Wichtowska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie