Afera kryminalna

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu - 12 lata 8 miesiąc temu #4001 przez Kazimierz Konopka
Afera kryminalna was created by Kazimierz Konopka
Wokół szaleje lato, w mediach sezon ogórkowy a ja mam wiadomość w sam raz na tę porę. Oto i ona:

Zacznę od tego, że jestem szczęściarzem. Dosłownie. Wszystkie tropy dotyczące przodków mojej babki po kądzieli prowadzą do Dmenina, a wszystkie akty metrykalne z tamtej parafii, niemal od początku świata, zostały zindeksowane. Dokonał tego proboszcz parafii w Dmeninie, ksiądz Antoni Kaczmarek - i Wielka Mu Chwała za to. Mało tego: On te indeksy opublikował. Mało tego: te indeksy są dostępne tu, w tym miejscu, na stronach Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej. Tak! Wystarczy poklikać, poszukać i przygotować stosowne zamówienie do archiwum. Później trochę poczekać, zapłacić przelewem 6 zł od strony i otrzymać pocztą elektroniczną kopię poszukiwanego dokumentu w wysokiej rozdzielczości. Wielkie dzięki wszystkim, którzy w tym mają udział: począwszy od tych, co komputery i internet wymyślili po tych, co potrafią nim się posłużyć - a założycielom TGZCz na pierwszym miejscu.
Dość kadzenia ;) , teraz do rzeczy:

Posługując się opisaną wyżej technologią przygotowałem skromne zamówionko do Archiwumu Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, obejmujące drobniutkie 33 pozycje aktów metrykalnych. Brzmiało (z niewielkim skrótem) tak:

"ARCHIWUM PAŃSTWOWE
w PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

ul. Toruńska 4
97-300 Piotrków Trybunalski

Uprzejmie proszę o sporządzenie skanów albo fotografii cyfrowej (zależy mi na najwyższej jakości technicznej kopii i wybór techniki pozostawiam pracownikom Archiwum) oraz przesłanie mi na podany adres w postaci cyfrowej na płycie CD następujących aktów stanu cywilnego z parafii Dmenin, potrzebnych mi do badań genealogicznych mojej rodziny:

Akty chrztu:

1/
.
.
.
15/ Biniasek Marcjanna 1882/106
.
.
.
Nazwiska: Bieniaszek, Biniaszek, Biniasek dotyczą tego samego rodu.

Akty te wchodzą w skład zespołu 265 (Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Dmeninie 1874-1941) - na podst. bazy SEZAM.
Indeksy oznaczają rok i numer wpisu w księdze metrykalnej - na podstawie: ks. Antoni Kaczmarek:
- "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie - indeks chrztów",
- "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie - indeks ślubów",
- "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie - indeks zgonów".

Należność za w/w usługi ureguluję po przedstawieniu mi wstępnej kalkulacji ceny.

Z wyrazami szacunku
K.Konopka

Dąbrowa Górnicza, dn. 07.08.2011
"

Po tygodniu otrzymałem odpowiedź z archiwum, w której mogłem m.in. przeczytać, że:

"Informujemy, że zlokalizowano i zeskanowano prawie wszystkie wskazane w zleceniu akty.
W roku 1882 nie było żadnego aktu urodzenia na nazwisko Marcjanna Binasek (wszystkich aktów odnotowano 104)
"

Oczywiście, doznałem po takiej informacji niejakiego "krwi wzburzenia" i odpisałem:

"Ksiądz Antoni Kaczmarek, który opracowywał zbiory parafialne w Dmeninie, w swoim opracowaniu zatytułowanym "Parafia świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dmeninie - indeks chrztów" wymienia w 1882 roku 109 aktów chrztu. W załączniku cytuję jego wykaz w układzie alfabetycznym i w układzie chronologicznym.
Przypuszczam, że księga metrykalna będąca w dyspozycji Archiwum jest niekompletna - brakuje jej ostatnich kart (w parafii 109 pozycji, w archiwum 104 pozycje, a Marcjanna Biniasek na poz. 106).
"

Nie czekając na odpowiedź, następnego dnia zadzwoniłem do archiwum i w trakcie rozmowy dowiedziałem się, że księga metrykalna urodzeń w 1882 roku została prawidłowo zamknięta na pozycji 104 i skwitowana przez wizytującego parafię księdza dziekana.
Hmmm.... No to co? No to wychodzi na to, że ksiądz Kaczmarek, indeksując ten rocznik, wziął sobie te nazwiska w liczbie 5 (pięć) z sufitu - ot-tak, dla zaspokojenia kaprysu?

Następnego dnia otrzymałem z archiwum Państwowego e-mail tej treści:

Witam
No mam już swoje zdanie na temat różnic w egzemplarzu księgi z 1882 roku z naszego zasobu i tej z zasobu archiwum kościelnego. Zgodnośc występuje do aktu nr 104. Wygląda na to, że następnych 5 aktów (od nr 105 do 109) zostało zapisane tylko w jednej księdze, a powinno być w dwóch. Ksiądz proboszcz parafii Dmenin, który pełnił w 1882 roku obowiązki urzędnika stanu cywilnego zaniedbał zwyczajnie swoje obowiązki. Inna sprawa, że ksiądz dziekan, który kontrolował poprawność obu serii ksiąg w 1883 roku niczego nie zauważył.
Przykra sprawa.
Pozdrawiam
Aleksy Piasta


Cóż dodać? Że czasy się zmieniają a ludzie nie?

A może donieść do prokuratury?

P.S. Od chwili wysłania e-mail z zamówieniem do momentu otrzymania (tą samą drogą) fotokopii 32 dokumentów w rozdzielczości 300 dpi upłynęło dni 8 (osiem), a ja stałem się uboższy o 192 złote.
Czy nie jestem szczęściarzem?

P.S.2
Ksiądz Antoni Kaczmarek oraz pan dr Aleksy Piasta wyrazili zgodę na podanie ich nazwisk oraz na cytowanie korespondencji

Kiedy żartuję - to żartuję, ale kiedy jestem poważny... to też żartuję. Poza tym bywam wściekły
Ostatnia12 lata 8 miesiąc temu edycja: Kazimierz Konopka od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #4004 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odp: Afera kryminalna
Sława - Panie Kazimierzu!
Ze też Marcjanna akurat musiała sobie zająć pozycje 106. Gdyby przyszła na świat na dwa dni (?) przed terminem nie byłoby całej afery kryminalno- archiwalnej.
Ah, gdyby tylko takie zmartwienia mieli genealodzy jak w Dmeninie, byłoby kolorowo.
A jak śladu po księgach niema?
Nie znam przypadku, aby ktoś stworzył falsyfikat księgi urodzeń, ale coś mi się wydaje, że takich jak my dwaj- dalibyśmy radę...
Z wakacyjnym pozdrowieniem

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie