Aresztowany przez policję w 1925 roku

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #4021 przez Joanna Tomżyńska
Aresztowany przez policję w 1925 roku was created by Joanna Tomżyńska
Przeglądając stare numery Gońca Częstochowskiego natknęłam się na notkę informującą o "ujęciu przez policję i aresztowaniu" jednego z moich przodków, o fakcie tym nie miałam najmniejszego pojęcia.
Notatka jest jednak dość krótka i lakoniczna, ale sprawa wydaje się byc poważna.
Jaka jest możliwość sprawdzenia, czy dana osoba została osądzona , gdzie, kiedy, a może zwolniona(mało prawdopodobne)
Nie za bardzo wiem, jak dalej "rozgryźć" ten problem.
A przyznam się, że sprawa zaciekawiła mnie bardzo.
No i polecam stare numery "Gońca..."- to ogronma skarbnica wiedzy o naszych przodkach.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu - 12 lata 8 miesiąc temu #4022 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Aresztowany przez policję w 1925 roku
Pani Joanno
Chętnie pomogę i podpowiem ale liczę na dodatkowe informacje o konkretnym przypadku. Nie napisała Pani za co „krewniaka” Policja zatrzymała. Mogło to być przestępstwo kryminalne, występek lub wykroczenie.(a może kontrabanda ? W zależności od „kategorii przestępstwa” o winie orzekały różne „prawne instytucje”. Podział na sądy pokrywał się z podziałem administracyjnym państwa na województwa i powiaty.
Jest to ważna wskazówka gdzie szukać dokumentów. Chodzi zapewne o Sąd Grodzki lub Powiatowy. Jednak ich „właściwość” miejscowa zależała od "kalibru sprawy". Sąd Grodzki był sądem I instancji i orzekał w drobnych sprawach cywilnych i karnych więc prawdopodobnie tu należy szukać śladów sprawy. Sądy okręgowe rozpatrzywały sprawy cięższego kalibru karne i cywilne (przestępstwa zbrodni - obligatoryjnie)
Proponuję na początek dokładnie przejrzeć Księgę –rejestr mieszkańców tej miejscowości w której krewniak był zameldowany. W okresie międzywojennym urzędnicy w rubryce "Uwagi" przy jego nazwisku musieli wpisać adnotację żę osoba taka była skazana, kiedy, przez jaki sąd , z jakiego artykułu i na jaką karę.Może się uda znaleść akta.
Pozdrawiam HF
Ostatnia12 lata 8 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 8 miesiąc temu #4023 przez Joanna Tomżyńska
Replied by Joanna Tomżyńska on topic Odp: Aresztowany przez policję w 1925 roku
Dziękuję, wiadomość wysłałam na priv.
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie