Czatachowa

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4159 przez Maciej Terek
Czatachowa was created by Maciej Terek
Witam
W artykule na stronie
www.genealodzy.czestochowa.pl/pl/zasoby/...fii-stan-na-1867-rok
napisanym przez Floriana Huras jest napisane iż przynajmniej do roku 1867 miejscowość Czatachowa należała do parafii Żuraw (ok 20 km od miejscowości Czatachowa). Mam wątpliwości czy nie jest to jakaś pomyłka ponieważ w księgach metrykalnych parafii Żarki (w zasobie znajdującym się w AP Częstochowa) w roku 1859 znalazłem akta dotyczące osób zamieszkałych w miejscowości Czatachowa (być może jest to pojedynczy wpis), a dwa ta odległość 20 km też wydaje mi się trochę dziwna.
Być może czegoś nie wiem lub coś przeoczyłem. Tak więc pytanie moje brzmi do jakiej parafii należała miejscowość Czatachowa przed rokiem 1867

Maciej Terek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu - 12 lata 7 miesiąc temu #4162 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Czatachowa
Panie Macieju !
Nie "przynajmniej do roku" - jak Pan to określił, ale "w/g stanu na 1867 rok". Pana dokument dot. 1859 roku.I wszystko jest OK.

Miejscowość Czatachowa wg stanu na 1786 rok należała do parafii Żarki, dekanatu lelowskiego, powiatu lelowskiego. Parafia liczyła wg tego wykazu 1969 katolików z czego w Czatachowie 63.
Wg wykazu z 1827 roku w parafii Żuraw nie było Czatachowy. Żuraw należał wówczas do województwa kaliskiego, obwodu wieluńskiego, powiatu częstochowskiego a w jej skład wchodziły następujące miejscowości:
Czerniczna , Jaźwiny, Kobyłczyce, Kopaniny, Kuszmierki ,Lipnik, Lusławice, Mokrzesz, Niebyła? , Skałka, Stawki , Wola Mokrzeska , Zazdrość, Żuraw, Zagórze
W 1867 Czatachowa należała jednak do guberni piotrkowskiej, parafii Żuraw (pisano Żóraw), powiatu częstochowskiego, gminy Olsztyn.
Taki stan istniał bez większych zmian również w roku 1900.
W 1939 roku było to województwo kieleckie, parafia Żarki, diecezja częstochowska, dekanat żarecki, powiat zawierciański.
Kościół pw. Św.Szymona i Judy zbudowany w 1522 roku, konsekrowany w 1777.
W ciagu kilku lat przejrzałem chyba wszystkie dostępne dokumenty koscielne zawierajace wykazy miejscowości, parafi i tworzących je dekanatów wraz ze zmianami jakie na przestrzeni dziejów nastepowały.Administracja kościelna, odmienna od "państwowej" interesowała mnie zawsze.
Nie twierdzę że nie ma błędów, bo spotykałem nawet bardzo istotne rozbieżności w kościelnej dokumentacji. Chciałbym zaświadczyć, że obecnie "dopracowałem się" (o czym wspominałem już dawno na Forum)rzetelnych wykazów którymi chętnie się dzielę z pytającymi na Forum i w korespondencji prywatnej.
Pozdrawiam
HF
PS.
Czatachowa od co najmniej 1786 r do 1867 należała więc (moim zdaniem) do parafii Żarki.Od tej daty (1867) do parafii Żuraw.
Ostatnia12 lata 7 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4163 przez Maciej Terek
Replied by Maciej Terek on topic Odp: Czatachowa
Witam
Panie Florianie
Byłem przekonany iż miejscowość Czatachowa w XIX wieku należała do parafii Żarki. Pod tym kątem przejrzałem zasób metrykalny z parafii Żarki znajdujący się w AP Częstochowa czyli lata 1869-1901 i 1857-1859. Jest luka w dokumentacji w latach 1860-1868 czyli 8 lat.
Generalnie w wyżej wymienionym przedziale aktów metrykalnych osób z miejscowości Czatachowa jest dość sporo, co utwierdziło mnie w przekonaniu iż Czatachowa należała do parafii w Żarkach. Przymierzam się przestudiowania dokumentów z parafii Żarki poniżej roku 1859 i wtedy trafiłem na Pana artykuł i tu pojawiły się moje wątpliwości gdzie mam szukać dokumentów metrykalnych z miejscowości Czatachowa przed rokiem 1859 czy w parafii Żuraw czy w parafii Żarki. Skłaniam się do tego że nadal powinienem szukać w parafii Żarki, również w tym przekonaniu utwierdzają mnie informacje podane przez Pana iż w roku 1786 miejscowość Czatachowa należała do parafii Żarki i że w roku 1827 w parafii Żuraw nie było miejscowości Czatachowa. Dziękuję za wyjasnienia.
Pozdrawiam
Maciej Terek.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4164 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic Odp: Czatachowa
Potwierdzam, że też spotkałem sie z "takimi dziurami".
Nie wiem dokładnie od którego roku,(ale po 1867)Czatachowa nazywała się CZETACHOWA i ponownie należała do powiatu częstochowskiego, gmina Olsztyn, parafia ŻARKI. Dużo wczesniej - od 1581 roku należała do parafii Leśniów.....
Tak przynajmniej podaje ” Słownik…… 1880-1914” :vide
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XV_cz.1/356

Wytrwałosci zyczę.
HF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 6 miesiąc temu #4266 przez Maciej Terek
Replied by Maciej Terek on topic Odp: Czatachowa
Witam
Nie zakładałem nowego wątku ponieważ w znacznym stopniu będzie to kontynuacja tematu tak więc mam pytanie w związku ze znajdującym się w AD Częstochowie opracowaniem księdza Stanisława Ufniarskiego cytuję opis "metryki chrzcielne w parafii Żarki od roku 1696 opracowane w latach 1946-1853 przez księdza Stanisława Ufniarskiego proboszcza ...". Czy ktoś porównywał (tak przy okazji swoich poszukiwań) opracowanie z autentycznymi wpisami w księdze z lat 1696-1751, czy opracowanie jest obarczone błędami (jak np. indeksy do ksiąg XVII-XVIII robione w połowie XIX) czy można przyjąć ze opracowanie jest kompletne.

Pozdrawiam
Maciej Terek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie