pomoc w odczytaniu rodowodu Załęskich herbu Prus I

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #490 przez Mirosław Mastalerz
pomoc w odczytaniu rodowodu Załęskich herbu Prus I was created by Mirosław Mastalerz
Posiadam wiele kopii dokumentów rodowych rodziny Załęskich herbu Prus I albo Turzyma.
Jest wśród nich m.in. spisany w 1888 roku w Częstochowie rodowód Kazimierza Szpakowskiego od strony matki Klementyny z Załęskich , która była córką Henryka Załęskiego a wnuczką Jana Załęskiego.
Czy ktoś z kolegów lub koleżanek pomógłby mi odczytać ten dokument.
Jest on pisany po polsku ale trochę nieczytelnie.

1 strona
imgcash2.imageshack.us/img329/2557/zaski1zr8.png

2 strona
imgcash5.imageshack.us/img329/5844/zaeski2sq7.png

3 strona
imgcash2.imageshack.us/img329/6485/zaeski3zb7.png

najlepiej najpierw zapisać obraz na dysku.


Pozdrawiam
Mirek Mastalerz
www.mastalerz.info

Edytowany przez: mastalerz, w: 2008/05/19 09:37

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
15 lata 11 miesiąc temu #491 przez Mirosław Mastalerz
Replied by Mirosław Mastalerz on topic Odp:pomoc w odczytaniu rodowodu Załęskich herbu Prus I
Otrzymałem już pomoc ze strony Bartka (Bartek_M) na portalu www.genealodzy.pl .
www.genealodzy.pl/index.php?name=PNphpBB...ic&p=10075#10075

Pozwolę sobie ten tekst i tutaj przytoczyć i serdecznie Bartkowi podziękować:


Rodowód ze strony matki Kazimierza Szpakowskiego Klementyny Szpakowskiej.
Pisałem r. 1888 dnia 20 października w Częstochowie (właśnie? przepisałem)

(-) Henryk Załęski ożeniony z Karoliną Prus-Bielicką miał dwie córki: Marię zamężną Brusendorf?, Klementynę zamężną Szpakowską +o1950, Tadeuszową? zm. + 2004 r., którzy mieli syna Bogdana Kazimierza Szpakowskiego

Załęski
Herb Prus I albo Turzyma
Półtora krzyża białe w polu czerwonym, jak Długosz o tem świadczy temi słowy: “Prutenorum antiquorum genus, ex tribus principibus, qui in Poloniam ex Prussia facinore comisso fugientes propagaverunt; viri in iram proni.” A tak obaczywszy własność herbu, czytać będziesz i o potomstwie, które ja w tak szerokim królestwie znać i widzieć nie mogę (z Paprockiego).

Znacznie ... opowiada, ... herbu tego roku 1061. Stanisława z Szczepanowa z województwa krakowskiego kanonikiem krakowskim. Był to syn Welisława, a matce jego było Bogna. Tego żywot świątobliwy dosyć ... historie opowiadają. W 1071 po śmierci Lamparta [tj. Lamberta] był obran na biskupstwo krakowskie. Zabit od Bolesława Śmiałego w r. 1079, 21 kwietnia, na Skałce u św. Michała pochowan był.
W podlaskim, wołyńskim i innych województwach Stanisław Załęski Hubicz (tak ... pospolicie piszę że od Hubickich swój dukt prowadzą od dóbr Załęża w województwie rawskim leżących Załęskimi nazwani). Chorąży podlaski, od którego był Leo? kijowski, kaliski i całej Rusi metropolita, gorliwy o Unię pasterz, którą tak promował, że prawie wszystkich władyków polskich, czego sobie dawno życzył na różnych synodach Polską, a mieć nie mogło, z Kościołem Rzymskim pojednał, pomogła mu do tego przykładność życia, nauka wielka, przymilenie w obyczajach, i inne pasterskie cnoty, zeszedł z tego świata w r. 1703.
Łukasz brat jego, Jan kanonik smoleński, pleban kubryński?, [f.2] stryj jego na nasze Collegium Brzeskie dobroczynny.
Jakób poseł ziemi drohickiej, Franciszek i Marcin w województwie podlaskim, Teodor w płockim, podpisali elekcyą Jana III króla, i Bernard poseł województwa czernikowskiego, Anna Załęska ksieni łuckiego konwentu Zakonu Św. Brygidy w r. 1649. Mi Czartoriscia? Franciszek Załęski brat rodzony Stanisława chorążego podlaskiego, był sędzią ziemskim włodzimierskim, spłodził dwóch synów: 1. Jędrzeja chorążego nowogrodzkiego, którego dwaj synowie z Puzynianki: Kazimierz naprzód będzie grodzki łucki, a potem podkomorzy nowogrodzki, deputat na Trybunał I koronny 1694 r., żona jego Klemkowska? kasztelowna krawławska?, córka Katarzyny Aleksandra Morawicza podkomorzego kijowskiego, druga Marcina Cieszkowskiego? starosty Kleszczekowskiego? małżonki. Drugi syn Andrzeja Konstanty podstoli, stolnik i podkomorzy czernichowski, deputat w Trybunale koronnym 1690 i 1696 złączył się był dożywotnie?, pierwszy raz z Heleną Kupniewską siostrą biskupa łuckiego, drugi raz z Konstancją? siostrą kasztelana podlaskiego, pozostałą wdową po Książęciu Czorsztyńskim, kasztelanie mińskim, córka jego Joanna zaślubiona Józefowi Cieszkowskiemu stolnikowi czernichowskiemu, synowie zaś, Tomasz w Zakonie Św. Dominika mąż godny, Stefan i Jakub miał za żonę? Helenę Pisarską.

Z Piotra podsędka czernichowskiego, którego z Jadwigi Podsędkowskiej, trzech synów zostało. Tomasz w Tarnowie?, Sac[erdoto] (Soc[ietatis]? Leo?) Jesu [f. 3] Apostolskiemi między Rusią praesens? stargany, rządził? Collegium Stanisławowne? pierwszej i za jego ... powstało.
Wojciech spłodził Kazimierza i Franciszkę i Jakub wojski? włodzimierski, którego syn Stefan Czernik smoleński.
(W pierwszym tomie moim ... ... herbu Prus I położył omyłkę herb Na... przy ... połączenia ... całej Rusi. co ...)<br><br>Edytowany przez: mastalerz, w: 2008/05/19 14:07

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 9 miesiąc temu #3870 przez Edward Waldemar Załęski
Replied by Edward Waldemar Załęski on topic Odp: pomoc w odczytaniu rodowodu Załęskich herbu Prus I
Witam. Wiem, że dawno było to ogłoszenie ale dopiero teraz trafiłem na nie. Poszukuję informacji o swojej rodzinie. Czy posiada pan więcej dokumentów o rodzinie Załęskich herbu Prus I lub Turzyma ? Bardzo proszę o odpowiedź.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 dni temu #5848 przez Mariusz Krawczyk
Replied by Mariusz Krawczyk on topic Odp: pomoc w odczytaniu rodowodu Załęskich herbu Prus I
Interesuje mnie bardzo wątek powiązania rodu Załęskich z Hubickimi. Czy ktokolwiek z członków tego interesującego serwisu może mi podać więcej szczegółów na ten temat ? Jeżeli tak to bardzo z góry dziękuję. ;) Interesują mnie też wszelkie informacje o Hubickich i Cywińskich z rejonu Mykanowa, Rędzin, Rudnik i Łaz.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie