Topic-icon Nazwiska płócienników i sukienników częst. 1829

11 lata 9 miesiąc temu #492 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
NAZWISKA PŁÓCIENNIKÓW I SUKIENNIKÓW CZĘSTOCHOWSKICH Z 1829 ROKU

(Z tzw. wyszczególnienia produkcji rękodzielników - poszyt akt - z lat 1848-1857 - sygn.AMCZ 192 Arch. Państw. w Częstochowie)

Jerzy Peszke (płóciennik=p)
Dawid Słomiński (sukiennik=s)
Franciszek Szway (p)
Karol Frysztacki (s)
Cyna Breszel (p)
Leopold Gallert (p)
Jan Pitz [Pitsch] (p)
Jan Kohl (p)
Józef Seyfert (p)
Józef Knoll (p)
Franciszek Fibinks (p)
Szymon Landau (p)
Józef Sand (p)
Henryk Tempel (p)
Piotr Simanka [ (p)
Jerzy Danh [?] (p)
Józef Alt (Altt) (p)
Franciszek Grottel (p)
Antoni Diwok (p)
Ludwik Robert (p)
Moritz Wolrauch (p)
Jan Szmid (p)
Wawrzyniec Szoltz (p)
Florian Zimmer (p)
Stefan Heyn sukiennik
Emanuel Lisel (p)
Antoni Disner (p)
Antoni Lux (p)
Franciszek Thiel (p)
Jan Żaar (s)
Grzegorz Graboski [!] (s)
Leopold Bronatowski (s)
Jakub Donkowicz (s)ukiennik
Wojciech Kozakiewicz (s)
Szymon Zanden (p)
Icyk Frayman (p)
Gotlieb Keller (p)
Józef Kołodziejski (s)
Adam Frysztacki (s)
Ignacy Appelt (p)
Jerzy Disner (p)
Jakub Frayman (p)
Antoni Kopelski
Ludwik Robert (p)
Józef Kretzmer (p)
Henryk Żarecki(p)
Markus Lindenberg

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

11 lata 8 miesiąc temu #511 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
Witam Panie Andrzeju,
z wielkim zainteresowaniem odnalazłem na wymienionej liście mojego przodka w prostej linii Franciszka Grottela, który w drugiej połowie lat 20-stych XIX wieku przybył do Polski z Moraw z rodziną, dając początek mojego Rodu w PL.
Skąd ten dokument? Gdzie mogę zdobyć jego kopię i skąd u Pana zainteresowanie w tym względzie?

(Jak rozszyfrować zapis: \"Z tzw. wyszczególnienia produkcji rękodzielników - poszyt akt - z lat 1848-1857 - sygn.AMCZ 192 Arch. Państw. w Częstochowie\"?)
Proszę o kontakt
Pozdr.
Marcin Grottel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
gsm: 608-294-420

11 lata 8 miesiąc temu #512 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Nazwiska płócienników i sukienników częst. 1829
Panie Marcinie,
zajmuję się całkiem amatorsko \"porządkowaniem historii\" kolonistów morawskich Huty Starej A (tkaczy), stąd moje pytanie. Czy mógłby Pan zdradzić, z jakiego miejsca na Morawach i konkretnie dokąd przybył Pana przodek?

pozdrawiam
Piotr

11 lata 8 miesiąc temu #513 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
Panie Piotrze,
wymieniony w spisie płócienników Franciszek_1 Grottel miał synów:
Daniela (mój przodek, również płóciennik, tkacz)
Floriana
Alberta
Franciszka_2
Józefa
i córkę Teresę
Podają oni (dzieci) jako miejsca swoich narodzin w latach ok 1810-1828 miasta:
Uničov (Mährisch Neustadt} i Horni Libina (Deutsch Liebau) koło dzisiejszego Ołomuńca na Morawach.
Jako, że pierwszy \"ślad\" Franciszka_1 w Częstochowie pochodzi z 1827 to ten rok uznajemy za przybycie Grottelów do Polski.
Kolejny raz o Franciszku_1 \"mówi się\" w dokumencie z 1857 roku nazywając Go \"hutnikiem z Krasocin\".
W Hucie Nowej, koło Krasocina w powiecie włoszczowskim (i koło Huty Starej) Grottele dzierżawią od Hipolita Stojowskiego \"hutę szklanną\" i ta dzierżawa trwa nie dłużej niż do 1884 roku.
Do tego czasu kolejnymi administratorami huty są (Franciszek_1) jego syn Florian a od 1875 syn Floriana - Wilhelm.
Florian z Wilhelmem do Krasocin przybywają z m.Łodzi.
Jeżeli ma Pan więcej pytań lub, jak może się Pan podzielić swoją wiedzą (byłbym szalenie wdzięczny) o historii kolonistów w omawianej okolicy to poddaję pod rozwagę bezpośredni kontakt mailowy, chyba, że jest to sprzeczne z regulaminem tej witryny
Pozdr.
Marcin Grottel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
gsm: 608-294-420

11 lata 8 miesiąc temu #516 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
Replied by Piotr Gerasch (Piotr Gerasch) on topic Nazwiska płócienników i sukienników częst. 1829
po pierwsze proponuję porzućmy Pan/Pan, to znacznie ułatwi i staje się swego rodzaju standardem na forach genealogicznych [propozycja];
po drugie, myślę, że można podyskutować i tu i tam :)
na gorąco mogę podzielić się informacją, że w Hucie Starej A zamieszkiwali również osadnicy (co najmniej 3 rodziny) wywodzący się z [urodzeni w] Deutsch Liebau. Nazwiska to:
- Rozalia z d. Stentzel (Sztancel) żona Antona Schön, ur.ok 1771,
- Johann Richter s. Josepha i Barbary zd. Werner, mąż Antoniny zd. Sallomon, ur. ok. 1814,
- Franz Lier, syn Josepha i Weroniki, mąż Marii Kri[e]gler, ur. ok. 1811.
Z pobliskiego Vaclavova (Wenzelsdorf) przybyła wspomniana rodzina Schön (Schein, Szejn), jak również Frömel (Fremel).

pozdrawiam
Piotr

11 lata 8 miesiąc temu #517 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
Matka zony Floriana Grottela była z domu Richter, ale ich ślub odbył się dopiero w 1842 roku w mieście Łodzi. Oczywiście niekoniecznie to \"ci\" Richterowie, bo to nazwisko popularne.
Dokumenty metrykalne z Częstochowy (1843-45) dopiero otrzymam - może tam wśród świadków/chrzestnych znajdą się wymienieni przez Ciebie \"sąsiedzi\" Grottelów z Moraw.
Niemniej wydaje mi się interesujące, że akurat z tego małego fragmentu Moraw tyle rodzin \"ruszyło\" do tej części Kongresówki (Częstochowa). Coś w tym musi być \"szczególnego\". Może, tak jak przypuszczam, okolice Ołomuńca były zwyczajowym przystankiem ludów wędrujących z Zachodu na Wschód/Północ.
Czy masz wiedzę/doświadczenie, jakie \"przemysłowe\" zasoby w APCzęst. należałoby poddać kwerendzie?
Marcin

11 lata 8 miesiąc temu #518 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
Matka zony Floriana Grottela była z domu Richter, ale ich ślub odbył się dopiero w 1842 roku w mieście Łodzi. Oczywiście niekoniecznie to \"ci\" Richterowie, bo to nazwisko popularne.
Dokumenty metrykalne z Częstochowy (1843-45) dopiero otrzymam - może tam wśród świadków/chrzestnych znajdą się wymienieni przez Ciebie \"sąsiedzi\" Grottelów z Moraw.
Niemniej wydaje mi się interesujące, że akurat z tego małego fragmentu Moraw tyle rodzin \"ruszyło\" do tej części Kongresówki (Częstochowa). Coś w tym musi być \"szczególnego\". Może, tak jak przypuszczam, okolice Ołomuńca były zwyczajowym przystankiem ludów wędrujących z Zachodu na Wschód/Północ.
Czy masz wiedzę/doświadczenie, jakie \"przemysłowe\" zasoby w APCzęst. należałoby poddać kwerendzie?
Marcin

11 lata 8 miesiąc temu #532 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Sprawę poszytu akt wyjaśniłem w odrębnej poczcie; w tym miejscu przepraszam za to, że nie zajrzałem do forum - odpowiadam z dużym opóźnieniem.
Prowadzę pismo poświęcone historii i genealogii rodzinnej miejscowości. Udało mi się udokumentować mieszkańców z przełomu XVIII i XIX w. W 1818 r. pojawiła się grupa kolonistów, głównie z Sudetów (Góry Orle ), dysponuję materiałem genealogicznym ( www.korzenie.info )
Pozdrawiam

11 lata 7 miesiąc temu #538 przez 1234mg (Maria Głębocka)
Witaj Piotrze, przeczytałam o Twoich zainteresowaniach kolonistami z Moraw w Hucie Starej. Mój pradziadek Aleksander Sztajner ma prawdopodobnie takie pochodzenie . Mam prośbę, gdybyś natrafił na nazwisko Sztajner , Diwok lub Dywok , Szymczyk ( żona Johana Steinera) to daj mi znac. Pozdrawiam Maria Głębocka

11 lata 7 miesiąc temu #544 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Prosze zajrzeć do akt ustanowienia opieki nad nieletnimi ( na naszych stronach) - nazwisko
Diwok - prawdopodobnie przez jakis czas był starszym cechu tkaczy . l ak

11 lata 7 miesiąc temu #551 przez Piotr Gerasch (Piotr Gerasch)
1234mg zapisz:

Mam prośbę, gdybyś natrafił na nazwisko Sztajner , Diwok lub Dywok , Szymczyk ( żona Johana Steinera) to daj mi znac

przejrzałem \"bazę\" hucką i na nazwiska póki co nie trafiłem
pozdrawiam
Piotr

11 lata 7 miesiąc temu #563 przez Kuntz (haplogrupa celtycka R-L2)
witaj Andrzeju

znalazłem ksero strony na którym w przypisach jest kilka nazwisk opatrzonych opisem APCz Mag 258 K. 46-47 Lista imienna procedurzystów do projektu etatu na lata 1839-1841, z roku 1838. Wymienione są nazwiska osób zajmujących się \" FABR. Płócien.\"

Jeśli nie dotarłeś do tych nazwisk to prześlę je następnym razem

Robert Kunert

11 lata 6 miesiąc temu #577 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
Kuntz zapisz:

witaj Andrzeju

znalazłem ksero strony na którym w przypisach jest kilka nazwisk opatrzonych opisem APCz Mag 258 K. 46-47 Lista imienna procedurzystów do projektu etatu na lata 1839-1841, z roku 1838. Wymienione są nazwiska osób zajmujących się \" FABR. Płócien.\"

Jeśli nie dotarłeś do tych nazwisk to prześlę je następnym razem

....
Czy pojawia się tam nazwisko \"Grottel\" (Grotel)?
pozdr.

11 lata 6 miesiąc temu #581 przez Kuntz (haplogrupa celtycka R-L2)
witam

oto pojawiające się nazwiska na literę G
-Galert Franciszek
-Galert Leopold
-Gaysler Benedykt
-Gutentegier Szymon
-Ginberg Markus
-German Izaak
-Grelich Franciszek
-Gotlib Salomon

Robert Kunert

11 lata 6 miesiąc temu #582 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Marcinie - piszesz: \"Matka żony Floriana Grottela była z domu Richter\". Genealog znając imię powinien je podać, bo Ko ułatwia poszukiwania. Owszem , nazwisko Rychter vel Richter jest b. popularne ale jeśli trop wiedzie do Huty Starej, to nie wolno lekceważyć informacji o Rychterach z Kamienicy Polskiej i Huty, którzy wyprowadzili się do Łodzi.
Antoni Rychter (ur.1846) miał za żonę Annę z Hładzików (spolszczona wersja czeskiego nazwiska Hladik)
Wyprowadzili sie do Łodzi w 1850 r.
Józef Rychter z Huty St (1864-1912) ożeniony był z Marianną Woźniakowską. jeden z jego synów , Władysław ur. się w Łodzi w 1899. Jego żoną była Stanisława Jurkiewicz.

Z Moraw z miejscowości Rosendorf przyszedł tkacz Zachariasz Rychter (1807-1876). Ożenił się z Elżbietą Neninger (1806-1877) z Czarnego Lasu (Hilsbach) - z linii mojego prapradziada Leonarda.

Pozdrawiam

11 lata 6 miesiąc temu #584 przez Marcin Grottel (Marcin Grottel)
W metryce ślubu Floriana Grottel i Karoliny z d.Herbrich (Łódź, 8.11.1842) mowa jest o jej rodzicach: Antonim i Teresie z Rychterów. Podano, że Karolina rodziła się w Czechach we wsi \"Wisental\" lub \"Wirental\" (znalazłem zbliżone nazwy: Wichstadl lub Wernstadt) w dniu 28.09.1818 (spisane z istniejącego jej nagrobka).
Świadkiem ślubu jest 50 letni tkacz - Franciszek Richter.
Oczywiście możliwe jest jakieś powinoiwactwo z Zachariaszem.
pozdr.
marcin

11 lata 6 miesiąc temu #592 przez andrzej (Andrzej Kuśnierczyk)
Karolina Herbich czy może Harbich? To ważne , bo Harbichów mam w wykazie. Nazwy z Moraw i Czech sprzed 1918 r. trzeba identyfikować wg nazewnictwa niemieckiego (tradycje austriackie). To zapewne miejscowość Wiesenthal. W Kamienicy była także rodzina Wizenthalów.
Życzę sukcesów w dalszych poszukiwaniach.

AQ

2 tygodni 3 dni temu #38670 przez CHORObianka23 (Danuta Mucha(Czarnecka))
Dwaj płóciennicy z Kamienicy, parafia Poczesna  byli świadkami w 1824r.
Załączniki:

Czas generowania strony: 0.229 s.