folwark Rędziny 1851-1854

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5274 przez Michał Rozenberg
Replied by Michał Rozenberg on topic Odp: Re: folwark Rędziny 1851-1854
Osoby o imieniu i nazwisku Józef Wawrzak od 1890 zawierały związki małżeńskie w Rędzinach w latach 1895, 1901, 1904, 1907, 1907.
Niestety żadna z panien nie nosiła imienia Izabella.
Mogę sprawdzić dla Pana pewne fakty. Mam wielu przodków o nazwisku Wawrzak.
Pozdrawiam
Michał Rozenberg
The following user(s) said Thank You: Jozef Wawrzak

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5275 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Witam. Posiadam akt urodzenia z 1859 roku Stefanii Marii Skąpskiej córki Euzebiusza i Antoniny z Piotrowskich ( parafia Truskolasy ) i w tym akcie chrzestną jest Łucja Psarska dziedziczka Rendzin- pisownia z aktu. Może to żona tego Adama. Przypuszczam, że ta Łucja była babką Antoniny, ponieważ w jej akcie ślubu z 1855 roku ( parafia Rędziny ) są wymienieni jej rodzice Józefa z Psarskich i Jan Piotrowski. Jestem też zainteresowana majątkiem w Rędzinach ze względu na moją pra..pra.. babkę Antoninę. Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5278 przez Bartosz Czech
Replied by Bartosz Czech on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854

Michał Rozenberg napisał: Na nazwisko Czech w księgach z Rędzin natrafiłem dokładnie jeden raz. Chodzi o metrykę z 1853. Wedle mojej wiedzy nie było innych wpisów.


Zgadzam się w 100%. Powyższa metryka, prezentowana już przeze mnie na forum dotyczy właśnie mojego przodka. (przejrzałem dosyć dokładnie całość dostępnych mikrofilmów).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu - 12 lata 2 miesiąc temu #5279 przez Bartosz Czech
Replied by Bartosz Czech on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854

Honorata HUK/SKĄPSKA napisał: Witam. Posiadam akt urodzenia z 1859 roku Stefanii Marii Skąpskiej córki Euzebiusza i Antoniny z Piotrowskich ( parafia Truskolasy ) i w tym akcie chrzestną jest Łucja Psarska dziedziczka Rendzin- pisownia z aktu. Może to żona tego Adama. Przypuszczam, że ta Łucja była babką Antoniny, ponieważ w jej akcie ślubu z 1855 roku ( parafia Rędziny ) są wymienieni jej rodzice Józefa z Psarskich i Jan Piotrowski. Jestem też zainteresowana majątkiem w Rędzinach ze względu na moją pra..pra.. babkę Antoninę.


....która to Antonina (jeszcze Piotrowska) wraz z Alexandrem Borkiewiczem byli w 1853 świadkami na chrzcie mojego przodka. Wygląda na to, że właścicielami Rędzin mogli być w tym czasie właśnie Psarscy .
Ostatnia12 lata 2 miesiąc temu edycja: Bartosz Czech od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5281 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Oto cytat z testamentu Wilhelma Saint Paul, dziedzica Redzin (meza Emilii z Bykowskich) :

"...Czuje sie slabym, bardziej oslabionym z przyczyny tego wszystkiego co mialo miejsce 28 pazdziernika 1852 roku i od czerwca 1853 roku. Zegnam moja poczciwa zone i moje dzieci. Prosze o darowanie mi wszystkiego co moglem im zlego zrobic i drugie co wzajem co mnie zrobiono. Przeze mnie wlasnorecznie pisano i podpisac a w mysl art. 970 Kodeksu Cywilnego reka wlasna 6/18 marca tysiac osmset piecdziesiatego czwartego...".

Wnioskowac mozna, ze w okresie interesujacym Pana Bartosza, dziedzicem Redzin byl wyzej wymieniony Wilhelm Saint Paul. A "tajemnicze" daty, moze cos w sobie kryja.

W innym testamencie Jana Jamroza (zastawnego posesora Mluna Jezowe), ktory spisal w 1833 roku czestochowski notariusz I. Budrewicz - wystepuja jako swiadkowie: Maciej Grzybowski - ekonom, Jan Piotrowski - karczmarz i Wojciech Frankowski - organista (wszyscy mieszkajacy w Redzinach) oraz Erazm Malanowski - organmistrz z Wielunia i we wsi Redziny "przy reperacji organow od trzech miesiecy bawiacego".

A.F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
12 lata 2 miesiąc temu #5282 przez Bartosz Czech
Replied by Bartosz Czech on topic Odp: folwark Rędziny 1851-1854
Ciekawe, bardzo ciekawe.

Dla podkreślenia dramaturgii dołączam skan metryki z prośbą o pomoc w odcyfrowaniu i zlokalizowaniu na mapie miejsc urodzeń i parafii. Powyższy skan wpadł mi w ręce godzinę temu (potwierdza tezę o Psarskich jako właścicielach Rędzin przed 1853r.)

[IMG=http://img841.imageshack.us/img841/7483/img2340gn.jpg][/img]

Bartosz

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie