Topic-icon Lemańsk

6 lata 9 miesiąc temu #10606 przez Stefan Pliś-Marszycki
Bardzo prosze o pomoc i poddanie do jakiej parafii nalażała miejscowość Lemańsk na przełomie XVIII i XIX wieku i w czyich rękach sie znajdowała.
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 9 miesiąc temu #10612 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Lemańsk
Powinien do parafii Mykanów, był to obszar leśny folwarku Kocin.
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_IV/231
The following user(s) said Thank You: Stefan Pliś-Marszycki

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 9 miesiąc temu #10746 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Lemańsk
Miejscowość Lemańsk wchodziła w skład folwarku Kocin będącego częścią składową dóbr Zagórze - Ostrowy. Dobra te w 1797 r. nadał Chrystianowi hr. Haugwitz król pruski Fryderyk Wilhelm II. Po nim dobra odziedziczył jego syn Paweł Haugwitz, który w 1833 r. sprzedał je Benedyktowi Lemańskiemu. W 1851 r. od poprzedniego właściciela nabywa je Edward Lemański, który został zabity przez powstańców w 1863 r. Ponieważ zmarł bezdzietnie i bez testamentu, dobra przeszły na jego rodzeństwo: 1.Ludwika Lemańskiego, 2.Karolinę z Lemańskich - żonę Hipolita Stojowskiego, 3.Mariannę z Lemańskich Steinkeller, 4.Kamillę z Lemańskich - żonę barona de Maltzan, 5.Wiktora Lemańskiego. W 1865 r. od nich kupił Guido Henckel von Donnersmarck. Tenże w 1891 r. sprzedaje dobra carowi Aleksandrowi III. Po jego śmierci dobra przechodzą na cara Mikołaja II, a ten w 1899 r. darowuje je swemu bratu Michałowi. W 1919 r. dobra ulegają konfiskacie przez państwo polskie.
Powstanie Lemańska należałoby zatem wiązać z okresem władania tym majątkiem przez rodzinę Lemańskich, a więc na lata 1833 - 1865. Nie było niczym nadzwyczajnym to, że nowe miejscowości bądź folwarki wywodziły swoje nazwy od nazwiska właściciela dóbr, bądź od imion jego dzieci czy żony. W okolicach Częstochowy mogę podać na to kilka przykładów:
1.Madalin - folwark wchodzący w skład dóbr Kościelec od właścicieli tych dóbr - Madalińskich.
2.Sabinów - obecnie w granicach Częstochowy - od córki właściciela - Sabiny Witte de Witek.
3.Apolonka w gminie Janów - od Apolonii z Ponińskich Biron, żony Karola Ernesta Birona - właściciela dóbr Janów vel Złoty Potok pod koniec XVIII wieku.
Obecnie Lemańsk należy do parafii w Cykarzewie powstałej w 1908 r., a wydzielonej z parafii Mykanów. Gdyby nie udało się odnaleźć Lemańska w Mykanowie, należałoby ewentualnie wziąć pod uwagę Miedźno, bowiem Lemańsk położony jest niedaleko od Ostrów, które od 1922 r. mają swój kościół, ale wcześniej podlegały pod Miedźno.
Byłoby to interesujące dowiedzieć się kiedy po raz pierwszy w księgach metrykalnych pojawiła się nazwa Lemańsk. Byłaby to zapewne pierwsza wzmianka o tej miejscowości. Jeżeli Stefanie uda Ci się to odnaleźć nie zapomnij wspomnieć o tym w niniejszym wątku.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

6 lata 9 miesiąc temu #10749 przez Stefan Pliś-Marszycki
Replied by Stefan Pliś-Marszycki on topic Lemańsk
Dziekuję za inf.o Lemańskich.Ja szukam aktu małżenstwa Kunegundy Lemańskiej z Piotrem Jerzmanowskim h.Dołęga.Oboje zmarli po 1820 roku.Kunegunda chyba pochodzila z tej linii / chyba jednyna herbowa/ Lemańskich gdyz w akcie zgonu podanio ze szlachcianka.Nie znam innej herbowej linii Lemańskich oprócz tych herbu Bukowczyk nibilitowanych po 1790 roku.
Stefan

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.