Znacznie słowa: kwaterczarz

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12455 przez Arkadiusz Pluta
Znacznie słowa: kwaterczarz was created by Arkadiusz Pluta
Znalazłem w aktach urodzenia mojego przodka Szymona Mizery z Biskupic słowo "kwaterczarz" - (akt 33) familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-20...c=M979-3GJ:615743239
Pojawia się to słowo wielokrotnie przy urodzinach jego dzieci. Czy chodzi tu o karczmarza (od kwaterki wódki) - także w akcie małżeństwa jego rodziców występuje jako świadek pewien karczmarz? A może to jest zawód związany z kwaterą czyli ziemią? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #12718 przez Arkadiusz Pluta
Replied by Arkadiusz Pluta on topic Znacznie słowa: kwaterczarz
Znalazłem jeszcze w internecie, że robiono naczynia - kwaterki:

"Blacharze jako grupa zawodowa wywodzą się od kowali hełmów, płatnerzy. Niegdyś tzw. zwykli blacharze kupowali blachę i wyrabiali z niej naczynia. Na początku XV wieku odnotowano w kronikach trzech majstrów, którzy wykonywali zawód blacharza w Krakowie. Byli to: Nicols Czwirner, Nicols z Pragi i Nicols blacharz. Współpracowali oni z kowalami, płatnerzami i rusznikarzami. W 1636 roku władze miejskie nakazały blacharzom wykonywać naczynia i kwaterki o znormalizowanej i dokładnie wycechowanej objętości.".

Druga rzeczą kwaterkami zwano także pewien rodzaj cegły - kwaterka albo ćwiartówka (1/4 normalnej. W Żarkach i jej okolicach (skąd pochodzi mój przodek) istniały wtedy cegielnie.

Ale nadal nigdzie nie spotkałem się ze słowem kwaterc(z)arz???

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie