Topic-icon Chrzciny

5 lata 6 miesiąc temu #16718 przez Stanisław Jegier
Chrzciny was created by Stanisław Jegier
Interesuje mnie sprawa, jak wyglądało w XIX w. zgłaszanie urodzenia
dziecka. Ksiądz w każdej metryce urodzenia pisał "...zjawił się...
i okazał Nam noworodka płci..." itd.
Ciekawi mnie czy ojciec /zazwyczaj/ przywoził dziecko i okazywał
go księdzu? Data sporządzenia aktu była z dnia urodzenia dziecka
lub dni następnych po urodzeniu /gros/.
Przecież miejsca urodzenia dziecka były nieraz oddalone o wiele
kilometrów od kościoła, a w użytku były tylko konie.
Czy rzeczywiście przywożono 1, 2 lub kilkudniowe dzieci?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #16719 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Chrzciny
I dalej: "... któremu na chrzcie świętym nadano imię...". Takie zapisy znajdujemy w księgach Stanu Cywilnego, natomiast w tekstach łacińskim był krócej: "...ochrzcił syna/córkę imieniem ...". Jeśli mowa o chrzcie kościelnym, czy jakichkolwiek sakramentach, to jest wymagana obecność fizyczna danej osoby. Dzieci przynoszono (w owych czasach kilkukilometrowe wędrówki piesze były normalnym zjawiskiem) czy też przywożono zaprzęgami składającymi się z koni (u bogatszych) czy z wołów. Chrzty zazwyczaj były w formie nabożeństwa i trwały krótko, może nawet krócej niż spisanie tekstów w księgach.

Dodatkowy dowód padały słowa "przedstawił nam / przedstawiła nam" lub "po przekonaniu się naocznie" to z pewnością nie zmyślano fizycznej obecności. To można szczególnie rozumieć w przypadku osób, które ze względu na inne powody (np. religię) nie przyjmowały sakramentów katolickich.

Jedynie w przypadku ślubu kościelnego można zastosować pełnomocnika, chociażby ze względu na odległość, czy też inne przyczyny.

Dopiero obecne czasy wprowadziły lenistwo w poruszaniu się pieszym, nawet nie koniecznie do świątyń czy domów modlitw.

Pozdrawiam,

Ireneusz

P.S.
Pomijam kwestię różnic w słowach "chrzest" i "chrzciny".
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Barbara Kazimierska, Stanisław Jegier

5 lata 6 miesiąc temu #16720 przez Jarosław Żukow
Replied by Jarosław Żukow on topic Chrzciny
Z reguły pojawiały się takie formułki jak te przytoczone, ale raz dostałem do tłumaczenia taki akt:
metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&z...om=1.75&x=1912&y=248
w którym jest napisane:
"173.Trębaczew
Działo się w Działoszynie 28.06/11.07.1901r. o godz.11 rano.
Stawił się Antoni Dyrek l.24 ??? zamieszkały w Trębaczewie w towarzystwie świadków Jakuba Kubańczyka l.50 i Wojciecha Mostowskiego l.55 oboje ??? z Trębaczewa i oświadczył że tam 19.06/02.07 o godz.18 urodziło się dziecię płci męskiej z jego małżonki Katarzyny ze Ścisłych l.22. Dziecięciu temu na chrzcie świętym odprawionym w dniu dzisiejszym nadano imię Józef a rodzicami chrzestnymi zostali Franciszek Klin i Marianna Stefaniak. Akt ten oświadczającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany przez nas tylko podpisany."
(Akt zapożyczony od Pana Tomasza Mostowskiego)
Brak formułki "i okazał nam dziecię..."

Jaromir
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Barbara Kazimierska, Stanisław Jegier

5 lata 6 miesiąc temu - 5 lata 6 miesiąc temu #16722 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Chrzciny
Chrzty nie tylko odbywały się w kościołach. Jak pisze Pan Jarosław, również mogę potwierdzić, że kiedyś czytałem akt kościelny z odbytego chrztu na folwarku Marianka (załączam ów akt). Szafarze dojeżdżali do niektórych, żeby ochrzcić kandydatów do chrztu, ale było to u zacniejszych osób.

Pozdrawiam,

Ireneusz
Załączniki:

5 lata 6 miesiąc temu #16726 przez Tomasz Krzywanski

4 lata 10 miesiąc temu - 4 lata 10 miesiąc temu #20030 przez Szojmer Haledor
Replied by Szojmer Haledor on topic Chrzciny
Dołączając do tematu chciałbym zapytać - jak odbywała się rejestracja urodzenia dziecka, ale bez sakramentu chrztu?
Pytanie to jest może trochę dziwne, ale jako przykład przytoczę fakt spisany w aktach metrykalnych mojej rodziny Królikowskich z Krzeczowa (par. Mierzyce).
Dziad mój J:P: Szymon Królikowski okazuje do chrztu dwoje swych dzieci - Emilię Maryannę (urodzoną trzy lata wcześniej ! :blink: ), oraz syna Jana Idziego (urodzonego siedem miesięcy wcześniej), które to chrzty "dla interesów różnych odkładane były" . Nie znajduję (zresztą nie bardzo wiem, gdzie szukać) ich aktów urodzenia. Ponadto zastanawia mnie kwestia imienia dziecka, które otrzymuje dopiero po trzech latach od urodzenia...
zaskakujące...

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-116...=M979-HVW:n572333030

4 lata 10 miesiąc temu #20031 przez Piotr Slania
Replied by Piotr Slania on topic Chrzciny
Hi,

After the revolution in France in 1789 and the end of Napoléon in Waterloo, somes modern things happened. Peoples wanted more freedom in Europe.You didnt have to go so in the church for baptism just like today. You can record the birth in the city hall. But it depends on the area.

Podzrawiam

Czas generowania strony: 0,000 s.