pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17647 przez Maciej Domagała
pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej was created by Maciej Domagała
Witam! Bardzo proszę o informację, wskazówkę, gdzie można szukać informacji na temat powinności, jakie przodkowie zamieszkiwali na ziemi zawierciańskiej (miejscowości Żerkowice, Skarżyce i Morsko), musieli świadczyć (lub nie) na rzecz dworu. Celowo napisałem w nawiasie "lub nie", ponieważ podczas kwerend w aktach metrykalnych parafii Skarżyce oraz w różnych innych dokumentach zbiorczych tejże parafii od końca XVII wieku do początku wieku XIX, nie natrafiłem na choćby ślad informacji, że ludność tamtych miejscowości musiała odrabiać jakiekolwiek świadczenia pańszczyźniane; a w miejscowościach tych mieściły się majątki ziemskie.
Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat (fachowa literatura, inne) bardzo proszę o kontakt.

MD

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17651 przez henryk gierlik
Replied by henryk gierlik on topic pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej
Macku w tym okresie zaczeto znosic Panszczyzne
Znajdziesz w ksiazkach w internecie



www.merkuriusz.wieczorna.pl/historia-wsp...-i-wschodniej-polski
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: henryk gierlik od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17663 przez Maciej Domagała
Replied by Maciej Domagała on topic pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej
Panie Henryku, bardzo dziękuję za wskazówkę, jednak informacje te dotyczą tematu w sposób ogólny, mnie interesuje konkretnie ziemia zawierciańska. Pozdrawiam!

MD

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu - 9 lata 2 miesiąc temu #17664 przez Florian Huras
Replied by Florian Huras on topic pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej
Drogi Macieju
Najprawdopodobniej powinności znajdziesz w dwóch lustracjach: "Lustracja województwa krakowskiego 1650-1664" i ten sam tytuł ale rok 1789. Mam w zbiorze zdjęcie zakresu tematów tej książki. Zgaduję, że to rok 1789. Poodaj proszę priv adres to prześlę spis tej pierwszej lustracji.Pozdrawiam
Załączniki:
Ostatnia9 lata 2 miesiąc temu edycja: Florian Huras od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17666 przez Miro
Lustrację 1789 przeglądałem kiedyś w czytelni. I z tego mam w notatkach, to nie zawiera ona informacji o Żerkowicach i Skarżycach. Lustracja dotyczyła chyba tylko wsi królewskich...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 2 miesiąc temu #17708 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic pańszczyzna na dawnej ziemi zawierciańskiej

Maciej Domagała napisał: Witam! Bardzo proszę o informację, wskazówkę, gdzie można szukać informacji na temat powinności, jakie przodkowie zamieszkiwali na ziemi zawierciańskiej (miejscowości Żerkowice, Skarżyce i Morsko), musieli świadczyć (lub nie) na rzecz dworu. Celowo napisałem w nawiasie "lub nie", ponieważ podczas kwerend w aktach metrykalnych parafii Skarżyce oraz w różnych innych dokumentach zbiorczych tejże parafii od końca XVII wieku do początku wieku XIX, nie natrafiłem na choćby ślad informacji, że ludność tamtych miejscowości musiała odrabiać jakiekolwiek świadczenia pańszczyźniane; a w miejscowościach tych mieściły się majątki ziemskie.
Jeśli ktoś posiada informacje na ten temat (fachowa literatura, inne) bardzo proszę o kontakt.
MD


Sprawa jest dosyć trudna. Zajmując się ziemiaństwem bardzo rzadko spotykałem się z wykazem pańszczyzny na rzecz dworu. W tym wypadku mogłyby tylko pomóc dokumenty z danych majątków sięgające XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. Ale z tego co wiem nie ma takich dla Żerkowic, Skarżyc i Morska. Lustracje dotyczą tylko wsi królewskich. Niekiedy, ale również bardzo rzadko przy sprzedaży dóbr w aktach notarialnych zawierano opis pańszczyzny. Ale spotkałem się z tym chyba tylko raz. Poza tym szukanie aktów notarialnych dla dóbr to jak poszukiwanie igły w stogu siana. Ewentualnie coś mogłoby być w księgach wieczystych tych majątków, w załącznikach, ale to też mało prawdopodobne. Księgi do tych dóbr powinny się znajdować w sądzie w Zawierciu w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Dobra Ziemskie Skarżyce i Morsko posiadają nr rep hip 164 (trzeba ten nr podać w sądzie wtedy oni łatwo znajdą i zaznaczyć że to stary rep hip, żeby nie szukali w nowych). A co do Żerkowic to nie jestem pewien w skład jakich dóbr wchodziły? Prawdopodobnie Kromołów (nr rep hip 52 M), aczkolwiek nie jestem pewien, może wiesz? Bo na same Żerkowice księgi wieczystej nie ma. Ale muszę uczciwie przyznać, że szansa że będą w tych księgach spisy powinności pańszczyźnianych jest bardzo niewielka.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie