Brodowscy

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #31761 przez Mariusz Kaczmarek
Brodowscy was created by Mariusz Kaczmarek
Witam,

przodkiem mojej żony jest urodzony w 1758 w Siewierzu Ignacy s. Brodowski Jan i Salomea, Nobiles

Czy Ignacy lub jego rodzice mieli coś wspólnego z majątkiem i dworem na Mijaczowie. W nieistniejącym obecnie dworku znajduje się obecnie kościół pw. Narodzenia NMP. Po dawnym dworku pozostała jedynie przydworna kaplica. Chyba że coś pomylilem/nadinterpretowalem. Z tego co znalazłem, to że Ignacy był właścicielem części majątku Mysłów.

Proszę o pomoc znawców tematu.

Piszę z komórki, więc dane nieco okrojone. Jutro wklejenie to co mam, tj akty dotyczące Ignacego.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #31765 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Brodowscy
Posiadam pewne informacje na temat Mijaczowa, ale dopiero z końca XVIII wieku. Właścicielem Mijaczowa był wtedy Jan Nepomucen Rogawski. Po Rogawskich w XIX byli Bobrowscy. Kto był przed Janem Nepomucenem Rogawskim właścicielem Mijaczowa tego nie wiem.
Co do Mysłowa to był cztery części tego majątku:
Część A w latach 90-tych XVIII w. posiadali bracia Stanisław, Stefan i Wojciech Konopniccy. Konopniccy byli właścicielami tej części do 1865 r.
Część B posiadał Antoni Porębski, który nabył ją od Grzegorza Porębskiego 2.12.1797 r. za 1000 talarów.
Część C nabył Ignacy Brodowski wraz z żoną Zofią z Proszyńskich od Jana Proszyńskiego 18.04.1791 r. za 940 zł.
4.11.1829 r. Marcin i Andrzej Brodowscy, Rozalia z Brodowskich żona Franciszka Kowackiego, Marianna z Brodowskich żona Mikołaja Suchorta wszyscy czworo rodzeństwo sprzedali Mysłów C Józefowi Karońskiemu sędziemu pokoju powiatu lelowskiego i jego żonie Mariannie z Paciorkowskich dziedzicom dóbr Osiek za 4200 zł.
Część D nabył Piotr Świerczewski 3.03.1774 r. od Franciszki Grabowskiej 2voto Raduckiej. W XIX wieku ta część rozpada się na jeszcze mniejsze cząstki pomiędzy Świerczewskich.
The following user(s) said Thank You: Michał Mugaj, Teresa Łukasik, Mariusz Kaczmarek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu - 6 lata 3 miesiąc temu #31767 przez Teresa Łukasik
Replied by Teresa Łukasik on topic Brodowscy
Witam,
Mam pytanie do p. Łągiewki, czy posiada Pan informacje na temat kuźni w Mysłowie z lat 1810 -1850 ?
Kto był jej właścicielem? Mój 4 x pradziadek Błażej Wieruszowski przybył ok.1809 z Kłobucka - Zagórza do Mysłowa, był tam mistrzem kowalskim.

Pozdrawiam
Teresa Łukasik
Ostatnia6 lata 3 miesiąc temu edycja: Teresa Łukasik od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #31769 przez Mariusz Kaczmarek
Replied by Mariusz Kaczmarek on topic Re:Brodowscy
Dziękuję pięknie p. Krzysztofie. Jednak trochę namieszałem, w Mijaczowie byli Bobrowscy a nie Brodowscy, za informacje o własności Mysłowa pięknie dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #31771 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Brodowscy
Niestety nie wiem nic na temat kuźni w Mysłowie.
Ta kuźnia na pewno podlegała pod któryś z tych czterech majątków ziemskich, bo wtedy jeszcze chłopi nie posiadali ziemi. Każdy majątek ziemski miał kowala, był to rzemieślnik dobrze opłacany i zawsze bardzo potrzebny. Właścicielem kuźni jako obiektu zapewne był dziedzic, ale co do własności narzędzi to nie wiem, pewnie zależało od tego czy były własnością kowala czy nie. Kowal pewnie pracował i dla majątku i dla chłopów, a być może i dla innych osób spoza tej miejscowości.
The following user(s) said Thank You: Teresa Łukasik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #31773 przez Mariusz Kaczmarek
Replied by Mariusz Kaczmarek on topic Re:Brodowscy
Panie Krzysztofie, a czy mógłbym prosić o jakiekolwiek informacje o właścicielach Michałowa, dzisiejszej dzielnicy Myszkowa?

Z góry dziękuję. Jestem pełen podziwu Pana informacji.

Pozdrawiam
Mariusz

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie