szukam

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34629 przez Wiesław Antas
Replied by Wiesław Antas on topic szukam
Jestem pod wrażeniem Pani szybkiej reakcji i chęci pomocy. Bardzo pani dziękuję za pomoc.

Nie mam odwagi, prosić o dalszą pomoc, ale mam problem ze zrozumieniem tego rosyjskiego tekstu.

Może wskaże mi Pani kogoś, kto przetłumaczy mi ten tekst na polski.

Wiesiek Antas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34630 przez Hanna Hofman-Polańska
Replied by Hanna Hofman-Polańska on topic szukam
teraz nie będę kilka dni miała czasu i możliwości. Ale napewno na Forum znajdą sie osoby i pomogą,Chyba,że pózniej  to zrobie.Proszę poprosic o tłumaczenie na forum.
Życzę powodzenia.
The following user(s) said Thank You: Wiesław Antas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34631 przez Wiesław Antas
Replied by Wiesław Antas on topic szukam
Panie Zbigniewie, bardzo Panu dziękuje za przekazane mi informacje o Walentym Wieczorku i Dorocie Stanik.
Mam pytanie. Czy często zdarzało się takie przekręcanie nazwisk? Jak mam kontynuować moje dalsze poszukiwania przodków?
Według tych nowych nazwisk Wieczorkiewiczi, Stanikiewicz?
Może wpływ na taką zmianę nazwisk, ma rosyjski rodzaj zapisów w aktach?
Pozdrawiam,
Wiesław Antas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34635 przez Stanisław Jegier
Replied by Stanisław Jegier on topic szukam
To nie jest przekręcanie nazwisk ani pisanie po rosyjsku. To jest dość powszechne , od połowy XIX w. , zjawisko "uszlachcania" nazwisk. Szczególnie jest to widoczne w miastach i dużych wsiach. Do pierwotnego nazwiska dodawano końcówki -ski, -icz.
I tak z Kowala robił się Kowalski, ze Stanika Stanikiewicz , z Wieczorka Wieczorkiewicz itd.

Pozdrawiam
Stanisław

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34637 przez Wiesław Antas
Replied by Wiesław Antas on topic szukam
Dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Wiesiek Antas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #34639 przez Zbigniew Szlenk
Replied by Zbigniew Szlenk on topic szukam
W aktach metrykalnych parafii Pajęczno nazwisko Wieczorek i Wieczorkiewicz występuje bardzo często i niejednokrotnie w różnych zapisach dotyczy tej samej osoby. W związku z tym należy szukać przodków pod tymi dwoma nazwiskami. Zjawisko "uszlachcania" nazwisk, o którym pisał Pan S. Jegier, w aktach parafii Pajęczno występuje z bardzo często, co utrudnia poszukiwania, ale budzi jakąś sympatię dla naszych przodków. Natomiast Dorota urodziła się jako Stanikiewicz  www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HY...362423901&cc=2115410 (trzeba się zarejestrować, aby uzyskać dostęp). Ojciec Doroty, Franciszek był stróżem w dworze ożegowskim. Tutaj też radziłbym poszukiwać Staników i Stanikiewiczów.
Pozdrawiam
Zbigniew
The following user(s) said Thank You: Wiesław Antas

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie