Rola - Różyccy z Żarek

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #38257 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Rola - Różyccy z Żarek
Do 1808 roku księgi metrykalne były prowadzone wyłącznie po łacinie, 1808-1868 po polsku, potem w ramach represji popowstaniowych po rosyjsku aż do 1915. Z niektórych parafii (w tym z Żarek) zachowały się równolegle prowadzone księgi łacińskie po 1808 - trzeba otwierać kolejne księgi na Family Search i sprawdzać jedną po drugiej.
W naszej wyszukiwarce, a także w Genetece, można znaleźć Różyckich z Żarek i okolic nawet w XVIII wieku. Ale - jak napisano w akcie ślubu Jana i Izabeli w Żarkach 20 II 1827

www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:S3HT...362241301&cc=2115410

- rejent Jan Różycki był synem zmarłych już Wielmożnych Stanisława i Małgorzaty z Morsztynów i urodził się był we wsi Gadawa (koło Buska Zdroju, wtedy parafia Nowe Miasto) ok. 1794 roku, a Izabela pochodziła z Żarek.

Co do podpisu, to mam ich sporo, gdyż ok. 170 lat temu moi przodkowie byli "stałymi klientami" rejenta Różyckiego, i w częstochowskim archiwum znalazłem ok. 10 aktów notarialnych z jego kancelarii dotyczących mojej rodziny. Archiwum ma w swoich zasobach akta notarialne kancelarii Jana i Władysława Rola Różyckich wraz z repertoriami i sumariuszami z kilkudziesięciu lat. Władysław potem przeniósł się do Sosnowca i tam prowadził kancelarię, i przypuszczam, że te akta są teraz w AP Katowice. Jeśli chce Pani uwzględnić ten akurat podpis w swoim dziele, to dokładne dane bibliograficzne są następujące:

testament Stanisława Molęckiego [tak się wtedy pisaliśmy ;-)] spisany w jego domu nr 9 w Suliszowicach (wójtostwo) 6 XI 1844 roku przez rejenta Jana Rola Różyckiego z Żarek (ul. Krakowska 95) - akt nr 362
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38263 przez Ania Kwaśny
Replied by Ania Kwaśny on topic Rola - Różyccy z Żarek
Bardzo dziękuję!!  Ogromnie mi Pan pomógł, właśnie tych informacji szukałam. Zajrzałam do Geneteki i znalazłam tam z parafii Nowy Korczyn  trzy zapisy ( niestety bez skanów). Jestem ciekawa co Pan myśli, czy pomimo nieco innej daty  biorąc pod uwagę ślub Jana i Izabeli  dotyczą te zapisy Jan którego szukałam?
- ślub 8.2.1785 r. Nowy Korczyn, Stanisław Różycki i Małgorzata Mosztynianka
- ur. Jan Józef Alojzy Różycki 22.6.1793 , syn Stanisława i Małgorzaty
- ur. Stanisław Karol Różycki 4.11.1795 syn j.w.

Co do Sosnowca ma Pan rację. Metrykalia są obecnie w AP Katowice. Mieszkam w Katowicach i w ubiegłym tygodniu znalazłam tam akt ślubu syna Władysława- Antoniego Albina Różyckiego i Zofii Modesty Dębickiej, który zawarli w Sosnowcu. To rodzice mojego ojca chrzestnego.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam  Ania Kwaśny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #38269 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Rola - Różyccy z Żarek
Proszę sobie założyć (darmowe) konto w Genbazie i odczytać chrzest Jana Józefa Alojzego Różyckiego 22 VI 1793, późniejszego rejenta żareckiego [wiek małżonków w aktach ślubu oraz zmarłych w  aktach zgonu były bardzo przyblizone, często nawet +/- 10 lat]:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,59860,222

i chrzest 4 XI 1795 jego brata Stanisława Karola, ur. 1 listopada, już pogrobowca - syna zmarłego 16 lutego 1795 ojca (krótko mówiąc, zmarł zaraz po poczęciu syna...) Urodzonego Stanisława i pozostałej wdowy Urodzonej Małgorzaty z Morsztynkiewiczów - podejrzewam, że w tej sytuacji wdowa Małgorzata mogła ponownie wyjść za mąż:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,59860,229

a tu 8 II 1785 ślub Urodzonych Stanisława Różyckiego, subdelegata ziemskiego sandomierskiego  i Małgorzaty Morsztynkiewiczówny:

metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,59859,6

Pozdrawiam serdecznie sąsiadkę z Katowic :-)
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Rafał Molencki od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu - 4 lata 4 miesiąc temu #38272 przez Tadek Kowalski
Replied by Tadek Kowalski on topic Rola - Różyccy z Żarek
Witam!
Przesyłam do kompletu podpis Władysława Różyckiego notariusza sosnowieckiego z aktu notarialnego spisanego w Porębie Mrzygłódzkiej w 1879 roku. Ostatni z podpisów - za dwoma podpisami świadków ("Notariusz W. Różycki").

Przy zamieszczaniu zdjęć w jakiś oficjalnie wydawanych opracowaniach, czy publikacjach - należy podać źródło jego pochodzenia.
Nie potrzeba podawać nr aktu, ani gdzie go spisano i czego dotyczy.
Podaje się w przypadku archiwum - miejsce archiwum/nr zespołu/ nr sygnatury.
I to wszystko.
Dla poniższego zdjęcia będzie to: Źródło: AP Kat. 12/835/2.
Pozdrawiam!
Tadek
Załączniki:
Ostatnia4 lata 4 miesiąc temu edycja: Tadek Kowalski od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38278 przez Krzysztof Łągiewka
Replied by Krzysztof Łągiewka on topic Rola - Różyccy z Żarek
Różycki herbu Rola.
Andrzej Antoni Bronisław (3 imion), Mieczysław, Napoleon Edward (2 imion) i Stanisław (synowie Franciszka Edwarda i Antoniny Jaroszkowskiej) legitymowani 1862. Źr. 4/422 p. 297 - 300.
Emilian i Włodzimierz (synowie Wincentego Sylwestra) legitymowani 1848. Źr. 2/7 s. 429.
Od Stefana, który według akt grodzkich nowokorczyńskich z roku 1761 nabył od Jana i Antoniego Tarnowskich wieś Gadawę - wnuk Jan (syn Stanisława) legitymowany 1837 i prawnuk Antoni (syn Jana Kantego) legitymowany 1841. Źr. 1/143 s. 191; 157 s. 201.
Od Ludwika, który w roku 1762 sprzedał Maksymilianowi ze Zborowa Zborowskiemu wieś Latonice - wnuk Erazm (syn Joachima) legitymowany 1838. Źr. 1/149 s. 126.
Elżbieta Sęczys, Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 - 1861, Warszawa 2007, str. 595.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 lata 4 miesiąc temu #38296 przez Ania Kwaśny
Replied by Ania Kwaśny on topic Rola - Różyccy z Żarek
Szanowni Panowie!! Bardzo pomogliście mi w poszukiwaniu przodków mojego ojca chrzestnego, jestem zachwycona taką wspaniałą, bezinteresowna pomocą. Ostatnie dni spędziłam  "na łowach" w Warszawie w CAW . To bardzo ciekawe źródło wiedzy o naszych przodkach. Z powodu tego wyjazdu tak późno mogę Panom podziękować.   Jeszcze wszystkiego nie ogarnęłam, ale już wiem, że mogę spokojnie opisać zarys dziejów "moich" Rola Różyckich.
Serdecznie dziękuje za pomoc Panom Rafałowi Molenckiemu, Tadeuszowi Kowalskiemu i  Krzysztofowi Łągiewce, oraz życzę Wesołych Świat, z pozdrowieniami  Ania Kwaśny

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie