Jassak-Kołaczkowice

Więcej
4 miesiąc 1 dzień temu - 3 miesiąc 2 tygodni temu #45683 przez Natalia Izabela Jasak
Jassak-Kołaczkowice was created by Natalia Izabela Jasak
Poszukuję rodziny pra-pra-pradziadka Szymona Jassaka (nazwisko w kolejnych pokoleniach zmienione na Jasak). 
Na podstawie wypisów z parafii w okolicach Częstochowy (głównie akty małżeństwa) ustalono, że Szymon Jassak ożenił się z Julianną, z domu But, z którą miał 9 dzieci - Bronisławę, Walerię, Antoniego, Franciszka, Konstancję, Anastazję, Ignacego, Józefa oraz Edwarda (1878-1944), który jest moim pra-pradziadkiem. Szymon z Julianną mieszkali we wsi Kołaczkowice w gminie Miedźno, gdzie Szymon posiadał ziemie, które zostały podzielone między jego dzieci i/lub wnuki. 

Szukam przede wszystkim rodzeństwa Szymona lub jego przodków. W sąsiedniej miejscowości (Mykanów) często powtarza się nazwisko dziadków, jednak nie jestem w stanie połączyć tych osób ze swoją rodziną. Przypuszczalnie mogą to być bracia lub kuzyni Szymona oraz ich potomkowie. Istniała teoria, że Szymon nie pochodził z Kołaczkowic, ale nie jestem w stanie tego potwierdzić.

EDIT: Znalazłam odpowiedzi na większość pytań i pozwoliło mi to również dołączyć "kolejne gałęzie" naszego rodzinnego drzewa :) Wiem już że nazwisko z Mykanowa pisane jesty głównie przez dwa S, a nasze powinno być pisane przez jedno. Na którymś etapie zatem poszło do pomyłki, która była powielana, aż nazwisko wróciło do pierwotnej wersji. Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Ostatnia3 miesiąc 2 tygodni temu edycja: Natalia Izabela Jasak od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 miesiąc 23 godzin temu - 4 miesiąc 21 godzin temu #45684 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Jassak-Kołaczkowice
I teoria, że nie był tubylcem jest prawie 100% pewna. 

​​​​​​W 1902/26 w Miedźnie bierze ślub JÓZEF JASAK syn Szymona i Julianny, urodzony w Kuźnicy parafia Janiszew. Stąd poniższe. 

W roku 1869 akt 18 parafia Russocice
SZYMON JASAK ( 23 lata, wdowiec po Mariannie Cieślak) syn Walentego i Heleny Król żeni się z JULIANNĄ BUT lat 21, córką Antoniego i Franciszki Kuśnierek. 

Ślub parafia Janiszew 1844/7
WALENTY JASAK lat 26, syn  Grzegorza i Marianny  Wcisła, żeni się  HELENĄ KRÓL lat 16, córką Kazimierza i Tekli

Ślub parafia Russocice
1836/24
ANTONI BOT lat 22 syn Macieja i Marianny z Darułów żeni się z FRANCISZKĄ KUŚNIEREK lat 17, córką Andrzeja i i Katarzyny z Krupków. 
Janiszew i Russocice woj. Wielkopolskie 

Do Kołaczkowic przybyła cała rodzina bo w Genetece można znaleźć akty ślubów rodzeństwa Szymona: Andrzeja, Marcina i Tekli. 
Sporo jest w Genetece. Proszę na spokojnie wertować. Powodzenia 




 

B. Szwarcer
Ostatnia4 miesiąc 21 godzin temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 miesiąc 14 godzin temu #45686 przez Natalia Izabela Jasak
Replied by Natalia Izabela Jasak on topic Jassak-Kołaczkowice
Bardzo dziekuję, nie spodziewałam się tak szybkiej odpowiedzi! 
Faktycznie znaleźliśmy informacje o Tekli, Marcinie i Andrzeju Jasakach - dzieciach Walentego i Heleny, ale nie potrafiliśmy powiązać ich z dziadkiem Szymonem. Korzystałam już z Genoteki i szukajwarchiwach.gov.pl, ale niestety nie udało mi się znaleźć żadnych dokumentów dotyczących bezpośrednio Szymona (jedynie akty małżeństwa jego dzieci, w których widnieje jako ojciec). Czy wspomniane przez Panią małżeństwo Szymona z Julią w Russocicach z 1869 zostało udokumentowane i skan jest ogólnodostępny, czy te informacje pochodzą z Pani prywatnych zbiorów?
Pozostałe dokumenty udało się odnaleźć, dziękuję za wskazanie datowania :)
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
4 miesiąc 11 minut temu - 4 miesiąc 9 minut temu #45688 przez Barbara Szwarcer
Replied by Barbara Szwarcer on topic Jassak-Kołaczkowice
Dostępny w Genetece jest skan urodzenia Walentego JASAK zapisanego Jafsak w 1818 r.
Janiszew. I może jeszcze coś czego nie znalazłam na szybko. 

Informacji o ślubach jeszcze innych przodków proszę szukać WTG Gniazdo w Projekt Poznań. 
To wyszukiwarka małżeństw i z niej korzystałam. Proszę ją poprzeglądać bo przy niektórych aktach znajdują się informacje o innych szukających osób z aktów. Można się z nimi skontaktować. 
​​​​​​Jakaś część aktów  Russocice znajduje się w AP Poznań oddz. Konin. 
Może też Pani napisać na forum WTG Gniazdo. 
Szukają z tamtych terenów to prędzej coś pomogą. 
Pozdrawiam i owocnych poszukiwań życzę
 

B. Szwarcer
Ostatnia4 miesiąc 9 minut temu edycja: Barbara Szwarcer od.
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 miesiąc 4 tygodni temu #45689 przez Natalia Izabela Jasak
Replied by Natalia Izabela Jasak on topic Jassak-Kołaczkowice
Bardzo dziękuję ;)
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 miesiąc 4 tygodni temu - 3 miesiąc 3 tygodni temu #45694 przez Maria Helena But
Replied by Maria Helena But on topic Jassak-Kołaczkowice
Witam panią ja jestem z rodziny Julianny But ,jej ojciec Antoni Bot vel But był moim 2 pradziadkiem a syn Jan / brat Julianny/ był moim pradziadkiem 
 Szymon Jasak urodził się dnia 25.10.1846 r. we wsi Podłużyce parafia Wilamów  akt nr 115 / Wielkopolska , był synem Walentego i Heleny z Królów  a zmarł dnia 15.02.1938 r. w Kołaczkowicach , natomiast jego żona Julianna zmarła dnia 28.02.1921 r.
polecam portal genealogiczny z Wielkopolski Basia.pl
Maria But
Ostatnia3 miesiąc 3 tygodni temu edycja: Maria Helena But od. Powód: korekta
The following user(s) said Thank You: Danuta Blachnicka-Łebek, Barbara Szwarcer, Edward Głowacki

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie