Topic-icon Marianka Redzinska

9 lata 7 miesiąc temu #1774 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Dzien dobry,

W dokumentach notarialnych moich przodkow z Redzin przewija sie Marianka Redzinska.

Czy w XIX wieku, byla to odrebna wies czy tez nalezala do Redzin?

Dziekuje za wszelkie wskazowki.

Anna Fukushima

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

9 lata 7 miesiąc temu #1777 przez mariusz (Mariusz Kolmasiak)
Witam!

Sprawdziłem Mariankę Rędzińską w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wydanym w 1885 roku. Jako takiej miejscowości tam nie ma. Są jednak dwie Marianki w okolicy Rędzin. Jedna w powiecie częstochowskim, gminie i parafii Rędziny. Druga natomiast określona mianem kościeleckiej (pisane z małej litery) była wsią włościańską i folwarkiem w powiecie częstochowskim, gminie Rędziny ale już w parafii Borówno. Chodzi najpewniej o Borowno. Dalej wspomniane jest, że powstała na gruntach dóbr Kościelec, więc zapewne jest to istniejąca dziś Marianka Kościelecka, a pierwsza to byłaby Marianka Rędzińska. Choć pewności nie mam.

Podaję link do tej konkretnej strony:
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_VI/148

Pozdrawiam
MK

9 lata 7 miesiąc temu #1779 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Witam
Co prawda nie mam wiedzy merytorycznej ale jako tubylec zasłyszałem to i owo.

Marianka Kościelecka została wysiedlona w latach pięćdziesiątych XXw. Obecnie nie istnieje. Pas startowy na Lotnisku Rudniki "celował" prosto w wioskę, do tego umiejscowiony był dosyć blisko.

Marjanka, czy też współcześnie Marianka Rędzińska to wioska o którą chodzi. Należała do parafii Rędziny, potem do Borowna. Obecnie Rędziny.

Pozdrawiam
Michał

9 lata 7 miesiąc temu #1780 przez Fukushima (Anna Fukushima)
Dziekuje Panon za informacje.

Z pozdrowieniami.

Anna Fukushima

9 lata 7 miesiąc temu #1781 przez mariusz (Mariusz Kolmasiak)
Ja z kolei Mariankę Rędzińską znam tylko przejazdowo, natomiast o Mariance Kościeleckiej nigdy nie słyszałem. Fakt nieistnienia tej drugiej, o którym Pan pisze, wyjaśnia jej brak na mapie w Internecie. Znalazłem jedynie dwie wzmianki, chyba w jakichś opublikowanych urzędowych dokumentach, więc wyciągnąłem z tego wniosek, że wioska istnieje.

Pozdrawiam
MK

9 lata 7 miesiąc temu #1782 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Dla formalności podsunę mapkę z lat 30. XXw.
Pozwoliłem sobie zrobić wycinek na którym jest to co nas interesuje.
niemilec.fm.interii.pl/Marianka1931.JPG

całość mapy można pobrać ze strony
igrek.amzp.pl/4561

Pozdrawiam
Michał

9 lata 5 miesiąc temu - 9 lata 5 miesiąc temu #1958 przez helenka13 (Helena Kołodyńska)
Witajcie,
Marianka to folwark ,w którym administrował dziad mojego męża Bolesław Ignacy Strus, u Lubomirskich , w latach 1907-1913 . Matka teściowa i jej brat urodzeni w Mariance zostali ochrzczeni parafii Kruszyna .Dwór w Mariance się spalił , Lubomirski nie odbudował ,administratora umieścił w Kruszynie. Marianka znajduje się na mapie powiatu radomszczańskiego w gminie Masłowice, a Kruszyna w gminie Wielgomłyny [po prawej stronie mapy obie gminy] .Oglądaliśmy metryki naszych bliskich w parafii, w Kruszynie . Posyłam link do strony powiatu. Serdecznie pozdrawiam Helenka.
www.radomszczanski.pl/index.php?strona=131

9 lata 4 miesiąc temu #2016 przez piotr87kaleta (Piotr Kaleta)
Jeśli mowa o Mariance Kościeleckiej, to obecnie nie istnieje. Mieściła się mniej więcej w okolicach dzisiejszych ulic Jana Pawła II i Młyńskiej w Kościelcu. Wliczając pewnie fragment obecnego lotniska. Mapki okolic lotniska widziałem w książeczce "I oddał kilka strzałów do krzyża..." nie pamiętam niestety autora. Tam, pamiętam, było kilka informacji na temat miejscowości leżących dookoła Kościelca.

9 lata 4 miesiąc temu - 9 lata 4 miesiąc temu #2021 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Witam
Ośmielę się nie zgodzić z umiejscowieniem Marianki Kościeleckiej w okolicy ulic znajdujących się w Kościelcu. Co prawda dystans dzielący te miejsca to nie zbyt wielka odległość, ale orientacyjnie jest niezwykle ciężko wskazać Mariankę K. w ten sposób.

Co prawda na mapie z 1931 Kościelec i Mariankę K. łączy tak zwany trakt królewski ale dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Kościelec jest po drugiej stronie pasa startowego. Na dole Marianka Rędzińska.

niemilec.fm.interii.pl/MariankaKoscieleckaWspolczesnie.JPG
Zdjęcie - zumi.

Marianka Kościelecka znajdowała się mniej więcej w zaznaczonym okręgu. Widać dokładnie różnicę między starymi drzewami, sadami a laskiem sadzonym w latach 50. XX w.

Wspominana mapa:

Michał Rozenberg napisał:

niemilec.fm.interii.pl/Marianka1931.JPG

Ps.
Historia krzyża (jego pochodzenie, czas wykonania i miejsca w których swego czasu był umiejscowiony) została doskonale opisana przez Stefana Klajn.

9 lata 4 miesiąc temu #2025 przez piotr87kaleta (Piotr Kaleta)
To może mieć ręce i nogi. Przypominam sobie jak przestrzegano mnie jako dziecko, żeby nie zapuszczać się za pas startowy, tam miała znajdować się wieś wysiedlona w czasie budowy lotniska i można było wpaść w źle zasypaną studnię. Jeśli wierzyć podziałce, to Marjanka Kościelecka znajdowałaby się 3 km od Kościelca. To naprawdę ma ręce i nogi.
Pozdrawiam.

9 lata 4 miesiąc temu #2026 przez mrozenbe (Michał Rozenberg)
Nie mam wątpliwości. Moi przodkowie zamieszkiwali obydwie Marianki od ładnych kilku pokoleń.
Często bywam w okolicach dawnej Marianki Kościeleckiej.

Czas generowania strony: 0.345 s.