Zagórze - gdzie to jest?

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu #2630 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Odpowiedź: Zagórze - gdzie to jest?
Zachertowie (sądzę, że ta rodzina jest przedmiotem zainteresowań i poszukiwań) przybyli z Wielkopolski z Międzychodu (wówczas Birnbaum). Najwazniejsi przedstawiciele rodu to Jan Fryderyk Zachert 91765-1847) z rodziny sukienników, który osiadl w Zgierzu w 1822 r. W 1834 przeniósł się do syna do Kromołowa, tam tez został pochowany. Z kolei bratanek Jana Fryderyka - Wilhelm Fryderyk Zachert ( ur.1752) był właścicielem fabryki sukienniczej w Zgierzu. Potem przeniósł się do Supraśla tworząc tam duża fabrykę w b.pałacu archimandryckim. Uzyskał od cara szlachectwo dziedziczne z herbem Runicki w 1841). W 1876 przekazał swój ogrod w Zgierzu dla parafii ewangelickiej. Jego fortuna przeszła na bratanka Konstantego.
Syn Gustawa Gotlieba Zacherta , Henryk (1855-1907) , ożeniony z Maria Kleiber otrzymal w 1890 od cara tytuł baronowski.

Ciekawsze dla naszego Towarzystwa Genealogicznego są losy Zachertów "kromołowskich" . Wilhelm Zachert miał za żonę Emilię Gostkowską, córkę Piotra). Gostkowscy związani od dawna z Kromołowem - nieco informacji w monografiach Zawiercia.
Akta notarialne , w których można szukać Zachertów ( i Gostkowskich) znajdują się w Archiwum Państwowym w Częstochowie .
Próbę odzyskiwania dóbr w Supraślu przez Jana Zacherta opisują gazety. To mniej interesujący mnie wątek.

Pozdrawiam.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
13 lata 5 miesiąc temu - 13 lata 5 miesiąc temu #2631 przez Joanna Januszewska
Replied by Joanna Januszewska on topic Odpowiedź: Zagórze - gdzie to jest?
Witam,
Zachertowie od kilku lat są w kręgu moich zainteresowań, właśnie ze względu na Jana Fryderyka Zacherta (1775 - 1847), który był ożeniony z moją 5xprababką Marianną Firminą ze Skalińskich I voto Osękowską.
Z tego małżeństwa urodził się m.in. Michał Ludwik Zachert (używał tylko swojego 2-go imienia - Ludwik), który w lutym 1839 roku poślubił Emilię z hrabiów Gostkowskich, właścicieli Kromołowa(powyżej zamieściłam cytat z ich aktu ślubu)
U Bonieckiego jest błąd. Boniecki wymienia Wilhelma Fryderyka Zacherta(1799 Międzyrzecz - 1885 Supraśl), jako męża Emilii Gostkowskiej. Wilhelm długo pozostawał bezżenny. Ożenił się dopiero w latach 60-tych ze swoją bratanicą, młodszą od siebie o ponad 40 lat - Józefiną Zachert. Małżeństwo to zostało zawarte głównie ze względów majątkowych. Oboje tzn. Wilhelm i jego żona Józefina są pochowani w Supraślu. Małżeństwo to również było bezdzietne.

Pozdrawiam
Joanna
Ostatnia13 lata 5 miesiąc temu edycja: Joanna Januszewska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13810 przez Jolanta Sikora
Replied by Jolanta Sikora on topic Zagórze - gdzie to jest?
Kromołów i Zachertowie
Witaj,
Czy Kromołów i Zachertowie są nadal aktualni i czegoś jeszcze szukasz?.
Znalazłam 4 urodzonych dzieci Ludwika i Emilii i zgon Emilii?.

julia

Jolanta
The following user(s) said Thank You: Joanna Januszewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13813 przez Joanna Januszewska
Replied by Joanna Januszewska on topic Zagórze - gdzie to jest?
Witam,

bardzo dziękuję za zainteresowanie. W międzyczasie poszukiwania Zachertów trochę się posunęły do przodu. Znalazłam urodzenia 4 dzieci Ludwika i Emilii Zachertów : Edmunda Franciszka (1841), Kazimierza Witolda (1842), Ludwiki Marii (1848) i Jana Piotra (1850). Powinna być jeszcze Melania pomiędzy Kazimierzem, a Ludwiką, ale nie udało mi się jej znaleźć.

Bardzo wdzięczna będę natomiast za informację o zgonie Emilii.

Pozdrawiam
Joanna

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu #13822 przez Jolanta Sikora
Replied by Jolanta Sikora on topic Zagórze - gdzie to jest?
Joanno,

To akty,które znalazłam w parafii Kromołów:

- akt ur.nr 52 rok 1843 syn Kazimierz Witold
- akt ur.nr 68 rok 1844 córka Klotylda Karolina
- akt ur.nr 118 rok 1846 syn Aleksander Maurucy
Chrzestnym u Aleksandra Maurycego jest ks.Karol Baran Gozdawa Gostkowski, Dziekan Dekanatu Pilickiego.
- akt ur.nr 68 rok 1848 córka Ludwika Maria Stefania

- akt zgonu nr 82 rok 1852-07-25 Emilii z Gostkowskich Zachertowej, wdowy l.34 c.Piotra i Korduli z Hrabiów Ankiewiczów

Jolanta
The following user(s) said Thank You: Joanna Januszewska

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 4 tygodni temu - 10 lata 4 tygodni temu #13824 przez Joanna Januszewska
Replied by Joanna Januszewska on topic Zagórze - gdzie to jest?
Jolu,
bardzo dziękuję za informacje. Akty narodzin dzieci Emilii i Ludwika Zachertów znalazłam już kiedyś w archiwum w Katowicach, ale jakby nieco inne. Nie znalazłam wtedy Klotyldy, Aleksandra ... i nie zaglądałam wtedy do zgonów i nie znalazłam zgonu Emilii. Według przekazów Emilia zmarła w Warszawie, więc tam szukałam tego aktu. Czy ten akt jest gdzieś dostępny w internecie? Czy akty Kromołowa są gdzieś dostępne. Wizyta w archiwum w Katowicach nie jest w najbliższym czasie możliwa ze względu na odległość.

Karol Gostkowski to dla Emilii - rodziny brat, najstarszy syn Piotra i Korduli Gostkowskich.

Pozdrawiam
Joanna
Ostatnia10 lata 4 tygodni temu edycja: Joanna Januszewska od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie