Rodzina Tobiasa Paul

  • Maria Lipka-Stępniewska
  • Autor
  • Wylogowany
  • Użytkownik
  • Użytkownik
Więcej
12 lata 7 miesiąc temu #4206 przez Maria Lipka-Stępniewska
Replied by Maria Lipka-Stępniewska on topic Odp: Rodzina Tobiasa Paul
Proszę Pana Andrzeja o kontakt na e mail tatex@interia.pl .

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #23538 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Rodzina Tobiasa Paul
Pozwolę sobie odświeżyć dawno nieaktualizowany temat...

Przed paroma miesiącami, dzięki pomocy kilku życzliwych osób, m.in. pana Piotra Gerascha, dotarłem do dowodów na to, że jestem spokrewniony z Tobiaszem Paulem. Najstarszy syn Jana Paula, Antoni (ur. 2 sierpnia 1809 roku), zmarł 26 listopada 1838 roku w Nawarzycach jako Antoni Pawlik, mąż Anny z domu Wewerek i zięć Antoniego. Córka Anny i Antoniego, Marianna Pawlik (ur. 9 grudnia 1832 roku) w 1849 roku wyszła za mąż za Antoniego Marynowskiego (zm. 1896) i zmarła wiele lat później, bo 8 września 1909 roku w Skrajnicy koło Częstochowy. Jednym z wielu potomków ostatniej wymienionej pary jestem ja.

Długo można byłoby na ten temat opowiadać, jednak ja szukam konkretnych danych – czy ktoś z Państwa natrafił na akt zgonu Marii Paul z d. Henzel (Hencel), żony Jana? 16 lipca 1832 roku w Nawarzycach został zawarty związek małżeński między Marią (ur. 25 czerwca 1812, zm. 20 maja 1856 w Niegosławicach), córką Jana i Marii, oraz Ignacym Pasztą (zm. 16 kwietnia 1861 w Niegosławicach), który – swoją drogą – był jednym ze zgłaszających zgon Jana Paula. W akcie ślubu podano, że Maria Paul w tamtym momencie także już nie żyła. Świadkiem był Antoni Paul (Pawlik).

Nie mam również informacji na temat zgonu Anny Paul (Pawlik) z domu Wewerek, wdowy po Antonim – w chwili jego (samobójczej) śmierci miała mniej niż trzydzieści lat, zatem mogła powtórnie wyjść za mąż. Jej syn, Michał, ożenił się 11 października 1853 roku w Bebelnie – mieszkał w pobliskim Ludwinowie, podobnie jak jego matka, siostra, szwagier wraz z krewnymi – następnie w 1854 zgłosił narodziny swojego syna, Jana Kazimierza... i ślad się urywa, bo do 1867 roku w parafii w Bebelnie nie odnotowano narodzin ani jednej osoby o nazwisku Pawlik czy Paul.

W akcie zgonu Antoniego Pawlika wymieniono ojca jego żony – Antoniego Wewerka. 12 lipca 1866 roku w Jędrzejowie umarła osoba o takim imieniu i nazwisku, wdowiec po Józefie Dworzak (Dworak), córce Marcina i Anny, zmarłej 25 listopada 1855 r., też w Jędrzejowie – nie mam jednak żadnego dowodu na to, że to ona była matką Anny Wewerek. Póki co wszystko opiera się na przypuszczeniach... jako że, prawdę powiedziawszy, nie mam żadnego dokumentu dotyczącego Anny Pawlik z domu Wewerek (aktu urodzenia, zgonu czy zawarcia małżeństwa). Z wymienionych względów będę wdzięczny za każdą wzmiankę dotyczącą poszukiwanych przeze osób.

Część zebranych przeze mnie dokumentów
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: Krzysztof R. Osada od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu #23586 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Rodzina Tobiasa Paul
W akcie małżeństwa Antoniego Marynowskiego i Marianny Pawlik, bratanicy Tobiasza Paula, pojawia się świadek zwany Józefem Pawlikiem:



Akt ślubu w języku polskim – z zupełnie nieznanych przyczyn – najprawdopodobniej nie istnieje (wpisy z tego roku w parafii w Bebelnie zaczynają się 6 lutego 1849 roku), stąd z lektury samego wpisu nie można stwierdzić, kim był Józef Pawlik dla panny młodej. Dzisiaj odnalazłem następujący akt urodzenia:



Około 35-letni (zatem ur. ok. 1812 roku) Józef Pawliczek, mąż Marianny z domu Sewerzyn, raczej na pewno był niegdyś Józefem Paul, lecz w następnych latach, zupełnie jak Michał Pawlik czy Anna z Wewerków, „znika” z ksiąg w Bebelnie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie