Szukam księdza z Radomska XVIII wiek

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu - 11 lata 6 miesiąc temu #6710 przez Robert Fraszczyński
Szukam księdza z Radomska XVIII wiek was created by Robert Fraszczyński
Może ktoś z Państwa doradzi mi jak i gdzie mogę znaleźć dane (imiona rodziców, miejsce urodzenia lub zamieszkania) dotyczące księdza z przełomu XVII i XVIII, który udzielał sakramentów w parafii Radomsko.
Szukam Jana Fraszczyńskiego, który chrzcił w parafii Radomsko do września 1746 roku, potem cisza (umarł albo go przenieśli). Ponadto w Radomsku ok. roku 1680 niejaki Krzysztof Frasczyński jest altarystą.
Ostatnia11 lata 6 miesiąc temu edycja: Robert Fraszczyński od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu - 11 lata 6 miesiąc temu #6724 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Szukam księdza z Radomska XVIII wiek
Panie Robercie,
wróciłem właśnie ze spotkania promocyjnego z p. Tomaszem Andrzejem Nowakiem (prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego o. Radomsko), autorem nowej książki "Księgi metrykalne parafii św. Lamberta w Radomsku. Cz. I: księga zawartych małżeństw z lat 1735-1796, a więc lat w których był tu obecny ks. Fraszczyński. Jest on obecny również na kartach tej książki i stoi o nim że:
"(...) Wikariuszami i altarystami: Jan Fraszczyński (w parafii poświadczony: 30.01.1735-13.11.740)promotor bractw: św. Anny, Najświętszego Szkaplerza Błogosławionej Maryi (1729-1746, instygator radomszczański od ok. 1712 do 1739)(...)"
Źródło tej noty:
1. S. Zabraniak. Stan duchowieństwa a religijność w archidiakonatach: kaliskim, uniejowskim i wieluńskim (1660-1763), Rzeszów 2012,s.57;
2. M. Różański, Duchowieństwo parafialne archidiakonatu uniejowskiego w XVIII w. Studium propozograficzne, Łódź 2010 s. 244,325,331. Różański nadaje mu nazwisko Traszczyński, w latach 1721-22 był komendarzem w Dobryszycach, a w 1729-46 miał być plebanem w Radomsku
to tyle wieści z R-ska o ks. Fraszczyńskim, pochodzenie nadal nieznane...
pozdrawiam
wlodeks
Ostatnia11 lata 6 miesiąc temu edycja: Włodzimierz Stefani od.
The following user(s) said Thank You: Robert Fraszczyński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #6725 przez Robert Fraszczyński
Replied by Robert Fraszczyński on topic Szukam księdza z Radomska XVIII wiek
Bardzo dziękuję za wszystkie cenne jak dla mnie informacje. Oczywiście zamówię wspomnianą pozycję książkową dotyczącą mojego krewnego.
Pozdrawiam
Robert Fraszczyński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #6727 przez Sławomir Worwąg
Replied by Sławomir Worwąg on topic Szukam księdza z Radomska XVIII wiek
Fraszczyńskich jest obecnie niewielu, więc pewnie pochodzą z jednego miejsca, więc cofając się należy stwierdzić z jakiego i tam szukać być może pochodzenia Jana. Najstarsze wzmianki, jakie dość pobieżnie szukając, znalazłem, to chrzty dzieci Łukasza Fraszczyńskiego i Marianny w parafii Czeladź na początku XVIII wieku. Księgi chrztów i małżeństw dostępne są tu:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...MMB5-3RD:n1279942740
Trzeba dokładnie przejrzeć te księgi i wcześniejsze, czy nie będzie ślubu owego Łukasza, gdzie mogłoby być zapisane pochodzenie. Może Łukasz to bliska rodzina z Janem?
Może to i być trop mylny, ale zawsze to jakiś punkt zaczepienia.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6816 przez Włodzimierz Stefani
Replied by Włodzimierz Stefani on topic Szukam księdza z Radomska XVIII wiek
Panie Robercie,
pod tym linkiem:
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=MMBP-1N4:1600710219
zobaczy Pan akt chrztu - prawdopodobnie autograf ks Jana, wikarego parafii Dobryszyce. Jest rok 1701, a więc o 20 lat wcześniej, niż podaje M. Różański ...w latach 1721-22 był komendarzem w Dobryszycach.
Więcej materiału nie przeglądałem...
pozdrowienia
wlodeks
The following user(s) said Thank You: Robert Fraszczyński

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #6822 przez Robert Fraszczyński
Replied by Robert Fraszczyński on topic Szukam księdza z Radomska XVIII wiek
Bardzo dziękuję za wszelkie informację. Akta z parafii Dobryszyce też przeglądałem i odnotowałem ks. Jana F.. Poza w/w parafią oraz Radomskiem nie spotkałem już księdza Jana Fraszczyńskiego. W parafii Brzeźnio (byłe województwo sieradzkie) rok ok. 1685 spotkałem jako świadka chrztu altarystę radomszczańskiego ks. Krzysztofa Frasczyńskiego – może brat? (tylko jeden raz jest wymieniany na kartach akt z parafii Brzeźnio w tym okresie). Brak akt metrykalnych z Radomska poniżej XVIII wieku uniemożliwia potwierdzenie tego faktu.
Pozdrawiam
Robert F.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie