Topic-icon Rodzina Pierzgalskich z okolic Częstochowy

7 lata 8 miesiąc temu #9603 przez Kacper Bukała
Witam. Szukam informacji o rodzinie Pierzgalskich, a konkretnie na temat Antoniego Pierzgalskiego i jego żony Marianny z domu Ciszowskiej. Obydwoje urodzili się około 1828 roku. Mieli 5 dzieci które urodziły się w Częstochowie. Byli to: Franciszek, Stanisław, Aleksander, Antoni i Barbara. Franciszek ożenił się w 1893 z Marianną zd. Bator, a narodził się w 1867 roku. Jeżeli zdobędę jeszcze, jakąś informację dopiszę ją tutaj.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9617 przez Rafał Jerzy Antoni Cierpiał
Witam!
Moja Rodzina była w bliskich kontaktach z Familią Pierzgalskich z Częstochowy,a dokładnie z Kawodrzy Dolnej.Bardzo dobrą przyjaciółką i koleżanką mojej Babci była Natalia Pierzgalska z Gudajów- żona Aleksandra,który był synem Aleksandra i Franciszki z Szewczyków,urodzonym w Częstochowie w 1905 roku.
Pozdrawiam Rafał J.Cierpiał

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9620 przez Krystyna Jałowiecka Szafert
akt urodzenia
Paweł Wincenty Pierzgalski rok 1866 akt 30
syn Antoniego
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-110...M979-7JZ:n1430584697
Za tę wiadomość podziękował(a): Kacper Bukała

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9626 przez Kacper Bukała
Dziękuję za powyższy akt. Antoni miał więc szóstkę dzieci. A jeżeli chodzi o panią Natalię Pierzgalską to jest możliwe, że mogła być spokrewniona z moją rodziną. Rejon również się zgadza. Większość rodziny Pierzgalskich pochodziła z Kawodrzy Dolnej, a dokładnie z ulicy Małej Warszawki. Obecnie kilka rodzin żyje w Kawodrzy Górnej.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9643 przez Krystyna Jałowiecka Szafert
mam w swoim programie takie dane

Eleonora Pęzik ur.13.09.1921 Lubojenka
poślubiła Pierzgalskiego
(brak więcej danych)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9670 przez Kacper Bukała
Znalazłem akt urodzenia Antoniego Pierzgalskiego. Jego ojcem jest Walenty Pierzchalski urodzony około 1798 roku, a matką Marianna zd. Frącka urodzona około 1808 roku. Akt 175.


familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-24...=M979-7NF:n304546993

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9671 przez Tomasz Krzywanski
Marianna z domu Trabska . Swiadek Krawczynski
Za tę wiadomość podziękował(a): Kacper Bukała

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9712 przez Rafał Jerzy Antoni Cierpiał
Witam! Wracając do Natalii Pierzgalskiej, to raczej jej mąż Aleksander był z Panem spokrewniony.W Kawodrzy Dolnej mieszka jeszcze jego córka Alicja oraz Wnuk.Pozdrawiam

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu - 7 lata 8 miesiąc temu #9714 przez Kacper Bukała
Witam.
Doszukałem się następnych wiadomości. Marianna Ciszewska urodziła się w 1829, w Częstochowie. Jej ojcem był Józef, a matką Karolina Brytnier. Teraz jednak chciałbym się dowiedzieć nieco więcej o Walentym Pierzgalskim, niestety akta są po łacinie i ciężko jest mi zdobyć kilka następnych informacji. Panie Rafale dziękuję za odpowiedź.

Jednak udało mi się coś znaleźć. Tylko, że ciężko to odczytać. Prosiłbym o pomoc w rozszyfrowywaniu tekstu. Link:

familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-266-116...=M979-WQX:2085078703

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

7 lata 8 miesiąc temu #9751 przez Kacper Bukała
Znalazłem również rodzeństwo Walentego w wyszukiwarce na stronie geneteka. Chodzi mi o Mariannę, Tomasza i Ignacego Pierzchalskich, ich rodzicami byli Marcin i Apolonia. Akta są po łacinie więc proszę o pomoc w tłumaczeniu.


geneteka.genealodzy.pl/index.php?rid=B&f...0&bdm=S&w=12sl&op=gt

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 lata 3 miesiąc temu #21931 przez Kacper Bukała
Witam.
Po dłuższej przerwie ponownie zabrałem się za badanie tej linii rodziny i mam kilka pytań odnośnie kilku rzeczy.

Ostatnio odkryłem, że wspomniana wyżej Karolina Brytnier powinna nosić nazwisko Brykner, a jest to spolszczona forma nazwiska Bruckner. Jej ojciec, Fryderyk urodził się we Wrocławiu, natomiast matka Elżbieta z Fijałkowskich w Częstochówce. Karolina Elżbieta przychodzi na świat w 1804 roku w Kobielach Wielkich, jako córka uczciwego Fryderyka "hirurgii", czyli cyrulika, balwierza. Na ślubie Karoliny w 1828 jej rodzice są określeni jako małżeństwo cyrulików. W 1806 roku na świat przychodzi siostra Karoliny, Anna Emilianna, a Fryderyk i Elżbieta mieszkali wtedy od niedawna w Niedośpielinie. W akcie urodzenia Anny imię Fryderyk zamienia się na Karola, natomiast reszta danych się zgadza. Ponownie jest określany jako "hirurgi", lecz tym razem Fryderyk, czy też Karol wraz z Elżbietą z Fijałkowskich mają wstawione "dominus" przed imieniem, natomiast chrzestnymi są wielmożny pan Feliks Kowalski, dziedzic wsi Myśliwczów i urodzona pani Anna Ciszkowska z Wielgomłynów. Niestety nie znalazłem innych metryk, a w obecnej chwili skupiam się na poszukiwaniach aktu urodzenia Elżbiety Fijałkowskiej. Wiem że w tamtym czasie w Częstochówce żyła jedna rodzina Fijałkowskich która zawsze za świadków miała "dominusów" w odróżnieniu od innych Fijałkowskich z obrzeża Częstochowy.

Druga sprawa wynika z pierwszej. Poszukiwanie aktów ułatwiłoby mi poznanie dat śmierci poszczególnych członków tej gałęzi, poczynając od Pierzgalskich. I tak pierwszą osobą jest Marianna Zuzanna Pierzgalska, żona Antoniego. Urodziła się w 1829 roku a zamarła najprawdopodobniej w Częstochowie w latach 1866-1893. Drugą osobą jest matka Marianny, czyli Karolina Elżbieta Ciszewska z Bryknerów. Niestety tutaj wiem tylko, że zmarła ona po 1857 roku i nie wiem czy miało to miejsce w Częstochowie. I na końcu są sami Fryderyk i Elżbieta Bryknerowie którzy od 1828 roku mieszkali w Częstochowie.

Trzecia i ostatnia sprawa dotyczy Marcina Pierzchalskiego. Według metryki Marcin zmarł 13 lipca 1821 roku i żył 79 lat. Idąc tym tropem Marcin urodziłby się 1742 roku. Znalazłem natomiast akt urodzenia pewnego Marcina Pierzchalskiego z 1753 roku.

I teraz chciałbym wszystko podsumować i zadać pytania.

1. Czy tytuł dominusa w przypadku Bryknerów wskazuje na ich szlachetne korzenie, czy tytuł pana został dodany grzecznościowo, lub z innych powodów?

2. Powyższe wyjaśnić mogłaby większa ilość informacji, ale żeby te się znalazły potrzebuję aktów zgonu/ dokładnych dat śmierci:
-Marianny Zuzanny Pierzgalskiej ur. 1829 zm. 1866-1893
-Karoliny Elżbiety Ciszewskiej ur. 1804 zm. po 1857
-Fryderyka (Karola?) Bryknera & Elżbiety z Fijałkowskich, którzy mieszkali w Częstochowie po 1828 roku, ale nie wiem czy nie przeprowadzili się w inne miejsce w późniejszych latach.

3. Czy mogła wystąpić rozbieżność około 10 lat w aktach i czy zarazem chodzi o jednego i tego samego Marcina Pierzchalskiego? Czy może lepiej byłoby poszukać aktu zgonu jego żony, a następnie ich ślubu dla pewności?

Przepraszam, że się tak rozpisałem, wszystko może być chaotyczne ale starałem się to jak najlepiej przedstawić. Prawdę mówiąc sam nie wiem za co się złapać w badaniu tych gałęzi i dlatego będę ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc, tudzież informacje.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

5 miesiąc 1 tydzień temu #40777 przez Kacper Bukała
Dzień dobry, gdyby ktoś kiedyś trafił na jakieś informacje o zgonie Walentego Pierzgalskiego to prosiłbym o odzew.

Walenty był szewcem, urodził się w 1797 w Częstochówce, rodzicami byli Marcin i Apolonia z Plewińskich.
Jego żoną była Marcjanna Tekla z Trąbskich, ślub odbył się 27 lipca 1825 roku.
23 stycznia 1831 roku zgłaszał narodziny swojego trzeciego syna, Walentego Wincentego. Ten syn umiera 31 grudnia 1832, a jego zgon zgłaszany jest 2 stycznia 1833. Wśród zgłaszających nie było ojca.

Ze spisu ludności 1843-1854 dowiedziałem się, że Marcjanna była wdową i miała nieślubnego syna z Grzegorzem Osińskim, Leona Konstantego Osińskiego, który urodził się 7 kwietnia 1840. Grzegorz Osiński zmarł w grudniu 1839, a Marcjanna Pierzgalska w 1850. Akta ślubu synów Walentego nie wspominają nic o jego śmierci. Początkowo stwierdziłem, że zmarł w latach 1831-1840, ale nie znalazłem jego aktu zgonu ani w tym zakresie, ani w późniejszych latach. Podejrzewam, że zniknięcie Walentego Pierzgalskiego mogło mieć związek z powstaniem listopadowym.

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0,000 s.