bp. Stanisław Zdzitowiecki

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11031 przez Beata Bielecka
bp. Stanisław Zdzitowiecki was created by Beata Bielecka
Potrzebuję informację o imionach rodziców i krewnych biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. Wg przekazów w mojej rodzinnych był on bratem mojego prapradziadka, ale nie jestem w stanie tej informacji w żaden sposób potwierdzić.
Z góry dziękuję za pomoc

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11033 przez Ewa Żak
Replied by Ewa Żak on topic bp. Stanisław Zdzitowiecki
Oto akt ur bp.Stanisława Zdzitowieckiego
familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1951-21...c=M979-4RX:353114102
W genetece jest ur Klotyldy Brygidy Zdzitowieckiej a.137 z 1846r.W Będzinie w latach trzydziestych XXw sędzią w Sądzie Pokoju był Stefan Zdzitowiecki to wszystko co o Nim wiem.

Ewa Żak
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Beata Bielecka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11034 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic bp. Stanisław Zdzitowiecki
Znalazlam nast. informacje:

(...) Bp Zdzitowiecki zmarł w przeddzień 73. rocznicy swoich urodzin. Bo właśnie 12 lutego 1854 r. ujrzał światło dzienne w Barczygłowie, w parafii Kamieńsk k. Piotrkowa Trybunalskiego jako syn miejscowego ziemianina Wincentego i Julii z Psarskich. Miał 9 lat w czasie powstania styczniowego, co dla młodego chłopca, który wychowywał się w rodzinie pielęgnującej tradycje religijne i patriotyczne, było lekcją na całe życie. Może już wtedy zaczęło rosnąć w jego duszy przekonanie, że o największe wartości walczy się nie tylko orężem, ale i nauką, może takie rozmowy słyszał w rodzinnym domu, a dyskusje o ratowaniu wiary i polskości rozpalały jego żywą wyobraźnię... Jedno jest pewne: z domu rodzinnego, gdzie pobierał początkowe nauki, wyniósł najpiękniejszy posag - pęd do wiedzy oraz miłość do Kościoła i Ojczyzny. Z tym posagiem poszedł w szeroki świat, szczodrze się nim dzieląc ze wszystkimi, również wtedy, gdy wrócił do rodzinnej diecezji jako jej pasterz (...)

Wiecej w tyn linku: www.niedziela.pl/artykul/5282/nd/Dobre-d...a-sa-niesmiertelne-1
_________
AF
The following user(s) said Thank You: Beata Bielecka

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11035 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic bp. Stanisław Zdzitowiecki
Gdyby tak o Julii z Psarskich coś napisano...

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11036 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic bp. Stanisław Zdzitowiecki
Witam !

Rodzice zacnego biskupa to nie tylko ziemianie, ale zarządcy Dóbr Kamieńskich. A jakie towarzystwo było na chrzcinach późniejszego Biskupa.
Wszystko w załączniku.

pozdrawiam

Jacek Tomczyk
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #11038 przez Anna Fukushima
Replied by Anna Fukushima on topic bp. Stanisław Zdzitowiecki
Panie Andrzeju,

O tym samym sobie pomyslalam. Moze p. Honorata Huk Skapska ma jakies wiadomosci dot. Juli Psarskiej...

Zalacznik J. Tomczyka nie chce sie otworzyc na moim komputerze, a poniewaz zbieram informacje o Mateuszu Zawadzkim, ktory byl burmistrzem Kamienska, interesuja mnie wystepujace osoby w akcie chrztu bp Zdzitowieckego. Czy moge prosic o ich nazwiska?
_______
AF

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie