Przybyli z okolic Namysłowa - Miodary

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #14855 przez Jacek Tomczyk
Replied by Jacek Tomczyk on topic Przybyli z okolic Namysłowa - Miodary
Witaj Piotr!

Myślę, że tylko na szpulach (Wrocław, Warszawa) w sieci tego jeszcze nie ma. Jest trochę w Alegatach parafii Biała.
To osadnictwo w Kuźnicy robi się ciekawe coraz więcej nazwisk
z tej migracji. Na przykład nasz nowy kolega z Francji szuka
rodziny Gburek.
Co ciekawe te rodziny osiedliły się na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku. Wszyscy byli polskojęzyczni, a tam w Prusach (Opolszczyźnie) mieli polską szkołę.
Co ich skłoniło do masowych wyjazdów ???

pozdrawiam

Jacek

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #14873 przez Ireneusz Niemczyk
Replied by Ireneusz Niemczyk on topic Przybyli z okolic Namysłowa - Miodary
Panie Robercie!

Załączam skan aktu ślubu Marcina Małka, z Siółkowic, rok 1879, parafia Biała Góna. Jego syn Stanisław Małek poślubił Stanisławę Niemczyk, siostrę mojego dziadka.

Czy Pana Miłek nie jest w jakimś stopniu już moim Małkiem?

Mój bezpośredni przodek, Jerzy Niemczyk, miał się urodzić około 1800-1802 w Murowie, a w 1821 poślubił Mariannę Muc. Osiadł w owym czasie w Kamienicy Polskiej, ale później przeniósł się do Lgoty, parafia Koziegłówki.

Może Pan Andrzej Kuśmierczyk coś wie więcej o tej migracji osadników, gdy opisywał Jana Bendę. Jan Benda również był osadnikiem (moim zdaniem wieś Koty, parafia Tworóg).

Pozdrawiam,

Ireneusz
Załączniki:

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #14875 przez henryk gierlik

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu - 9 lata 8 miesiąc temu #14890 przez Robert Kunert
Replied by Robert Kunert on topic Przybyli z okolic Namysłowa - Miodary
Witam

- akta z Siółkowic w dobrym stanie oczywiście u Mormonów, sprowadzałem do Warszawy

- spotkałem tutaj znajomo brzmiące nazwiska a na pewno jest Gburek

- moi późniejsi Miłkowie występują tutaj jako Mielek ale imię Blasius - Błażej do typowo niemieckich nie należy

- Lubsza to częsty kierunek emigracji,

a) mój Kunert - protestant urodzony w Heidau - Gać, to zaledwie 18 km od Lubszy przybył do Przystajni w 1845,

b) w Lubszy urodził się także mój kowal Ruprecht - katolik (urodzony w Lubszy ale przybyli do niej z Lutyni pod Świdnicą) - z Lubszy trafił do Przystajni

w okolicy są Miodary, miały tam miejsce prześladowania protestantów co też wpłynęło na migracje a spotkałem już kilka osób które przybyły z okolic tej miejscowości.

Robert Kunert
Ostatnia9 lata 8 miesiąc temu edycja: Robert Kunert od.
The following user(s) said Thank You: Jacek Tomczyk

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie