Topic-icon rodzina Ogórków z Przystajni i Bodzanowic

4 lata 7 miesiąc temu #14124 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Witam,

szukam informacji o rodzinie Ogórków - moich przodkach. Może ktoś ma podobne osoby w drzewie?

Oto moje informacje. Ogórkowie mieszkali w Przystajni, gdzie sprowadzili się z dziećmi gdzieś w latach 30. XIX wieku. Ich dzieci najprawdopodobniej urodziły się w Kamionce (Bodzanowice).

Oto najstarsze informacje jakie mam:

Mój bezpośredni przodek nazywał się Piotr Ogórek i miał żonę Juliannę Mudraczyk lub Mudrewik. Ich dzieci o których wiem to Józef, Mateusz, Łukasz (ten na pewno urodził się w Kamionce) i Joanna zwana Anną. Więcej chyba nie mieli, w każdym razie nie pojawiają mi się w aktach. Józef Ogórek urodził się ok. 1821 i zmarł w 1848 - nie miał żony ani dzieci.

Moja prapraprababka Joanna "Anna" Ogórek poślubiła Marcina Zmorka. Zamieszkali w Pacanowie.

Mateusz Ogórek ożenił się w 1849 z Marianną Liberą, która zmarła w 1852. Nie mieli dzieci. W tym samym roku poślubił Rozalię Brzęczyk. Mieli następujące dzieci: Jana (1853), Balcera-Baltazara (1856), Michała (1859), Andrzeja (ok. 1871) i Annę (1873). Dwoje innych zmarło w dzieciństwie, może jeszcze były później jakieś dzieci, ale nic o nich nie wiem. Jeśli idzie o linię męską - Jan zmarł w wieku 19 lat w 1873, Balcer-Baltazar poślubił Krystynę Bulik, a pod koniec życia Józefę Grucę, zmarł w 1933. O Michale nic nie wiem. Andrzej Ogórek poślubił Antoninę Ogórek i miał z nią przynajmniej dwie córki Zofię i Janinę (o innych dzieciach na obecną chwilę nie wiem), a w 1868 poślubił Petronellę Lizurej.

Łukasz Ogórek (zm. 1908) poślubił Mariannę Szczurowską (zm. 1898). Mieli głównie córki: Wiktorię Zawieruchę, Marcjannę Miarę, Jadwigę Chudy, Katarzynę Strużyk, Petronelę Man, Mariannę Chudy, Joanną Wachowską oraz syna Jana Ogórka (chyba najmłodszy) urodzonego w 1874 i zmarł w 1952. Jan Ogórek poślubił Mariannę Nicpoń i mieli na pewno córki Antoninę, Michalinę (późniejszą żonę Maksymiliana Lizureja) i Józefę (zm. w 1919 jako panna) oraz syna Jana (1896). Jan Ogórek poślubił w 1918 roku Annę Francik pochodzącą z Jasisk). Nie wiem, kiedy pomarli.

W aktach pojawiają mi się również inni Ogórkowie - Sebastian (zmarł w latach 40. XIX w.) i Agata z Bodzanowic mieszkający w Przystajni, ale nie umiem ich umiejscowić w drzewie.

Być może ktoś będzie jeszcze umiał rzucić nowe światło na tę część mojej rodziny.

Byłbym niezmiernie wdzięczny!
Pozdrawiam serdecznie
Michał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 lata 7 miesiąc temu - 4 lata 7 miesiąc temu #14127 przez Rokosa (Marek C. Rokosa)
Jan Ogórek słtys z Jacisk i jego syn zostali bestialsko zamordowani 3 października 1944 przez żandarmów niemieckich i własowców. To morderstwo do dzisiaj tkwi w pamięci mieszkańców Panek. Jestem w posiadaniu powojennego raportu
świadków. Opis jest drastyczny.
The following user(s) said Thank You: Florian27 (Michał Urbaniak)

4 lata 7 miesiąc temu #14133 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozwoliłem sobie wysłać wiadomość prywatną. Pozdrawiam.

4 lata 7 miesiąc temu #14148 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Witajcie ponownie!

Trafiłem na jeszcze jedną gałąź Ogórków, których nijak nie umiem przyłączyć.

Jan Ogórek zmarł ok. 1912 roku. Żonaty z Rozalią Bush, miał kilkoro dzieci, a najmłodszy był prawdopodobnie Józef urodzony w 1901 w Nowych Kamionkach. Poślubił Marię Wieczorek urodzoną w 1899.

Może ktoś ma te osoby w swoim drzewie?

4 lata 7 miesiąc temu - 4 lata 7 miesiąc temu #14149 przez admin (Szymon Gruca)
W moim drzewie jest Ewa Ogórek (ślub 1885 z Franciszkiem Grucą), ur. 7.11.1858 w Pankach, c. Rafała, służącego dworskiego i Franciszki Śliwińskiej

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl
Załączniki:

4 lata 7 miesiąc temu #14152 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Dziękuję za wskazówkę. Wydaje mi się, że trafiłem na Rafała Ogórka. Przypuszczam, że jest to syn Sebastiana i Agaty, których póki co nie potrafię umieścić w drzewie - za mało danych.

4 lata 7 miesiąc temu #14153 przez admin (Szymon Gruca)
Tak, Rafał był synem Sebastiana i Agaty z Głowskich, urodził się w Bodzanowicach.
To z jego aktu ślubu 28.06.1857 z Franciszką Śliwczyńską, c. Franciszka i Katarzyny.
Oboje wtedy byli na służbie w Truskolasach.

Szymon Gruca | www.szgruca.nazwa.pl

4 lata 7 miesiąc temu #14154 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Panie Szymonie, jakby Pana to interesowało, mam kilka aktów małżeństwa córek Sebastiana i Agaty.

Zastanawiam się, jaka relacja mogła łączyć Piotra Ogórka (najstarszego, którego mam w drzewie) z owym Sebastianem. Podejrzewam, że byli braćmi, ale to tylko moja intuicja.

4 lata 7 miesiąc temu #14155 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Dodam jeszcze, że Sebastian urodził się ok. 1786 a zmarł między 1840 a 1848 (przy czym w 1840 żył na pewno, a w 1843 prawdopodobnie też). Agata Ogórek zmarła po 1848.

4 lata 5 miesiąc temu #14401 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Dziś udało mi się przez zupełny przypadek odnaleźć akty zgonu moich przodków Piotra Ogórka (zm. 1863) i Julianny z Andryczyków lub Mudrewików (zm. 1867). Dotychczas szukałem w Przystajni, gdzie mieszkali przez większą część życia, a okazało się, że po ślubie córki, zamieszkali z nią w Pacanowie.

Znalazłem również akt zgonu Sebastiana Ogórka (zm. w 1846), który zostawił po sobie żonę Agatę, synów Rafała i Józefa oraz córki Petronellę, Jadwigę, Joannę i Józefę.

Być może ktoś ma te osoby w swoich drzewach i mógłby mi powiedzieć coś więcej? A może komuś te informacje po prostu się przydadzą.

Pozdrawiam

4 lata 5 miesiąc temu #14402 przez polhof (Hanna Hofman-Polańska)
nazwisko Ogórek wystepowało we wsi Zajączki k.Krzepic
o ile dobrze pamietam mieszka tam jeszcze starsza Pani Ogórek!
Częśc rodu zmieniłą nazwisko na Orenowicz.

4 lata 5 miesiąc temu #14404 przez tomkrzywanski (Tomasz Krzywanski)
slynna rodzina rabinow Ogorkow (jak sadze ma i obecnie zacnych potomkow) ;) .Pewnie to nie Ogorkowie z okolic Czestochowy, ale nazwisko tozsame.

4 lata 5 miesiąc temu #14405 przez nicpon57 (Elżbieta Kowalska)
Dzien dobry, znam osobiście Ogórków z Karmonek oraz Eryka Ogórka z Bodzanowic. Mogę podpytac o szczegóły. Pozdrawiam!Elzbieta

4 lata 5 miesiąc temu #14406 przez nicpon57 (Elżbieta Kowalska)
... koło Bodzanowic nie ma Kamionki, sa Karmonki i to pewnie o nie chodzi.

4 lata 5 miesiąc temu - 4 lata 5 miesiąc temu #14408 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Byłbym ogromnie wdzięczny, pani Elżbieto! Oczywiście chodzi o Karmonki.

Trafiłem na jeszcze jedną linię Ogórków, okazało się, że to rodzina mojej dobrej koleżanki. Jej dziadkowie to:

Józef Ogórek ur. 31.10.1901 w Nowych Karmonkach, poczta Radłów, pow. Olesno, syn Jana i Rozalii z d. Bush (miał brata Szczepana, Wincentego i siostrę Katarzynę) i Maria Ogórek z d. Wieczorek ur. 31.08.1899 w Bodzanowicach, pow. Olesno, córka Antoniego i Marty z d. Wieczorek.

Może te informacje również się przydadzą.

Pozdrawiam serdecznie!

4 lata 5 miesiąc temu #14409 przez nicpon57 (Elżbieta Kowalska)
...dziękuję za informacje. Każdy szczegół się przydaje w "dochodzeniu". Z Erykiem Ogórkiem spotykam się w przyszłym tygodniu, więc zaczepię o ten temat.

4 lata 5 miesiąc temu #14411 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Dziękuję! Będę zatem czekał na informacje!

4 lata 5 miesiąc temu #14427 przez nicpon57 (Elżbieta Kowalska)
..tak myslę nad nazwiskiem Bush, czy jest możliwy wariant Bensh, Bensz, Bensch? To nazwiska, które sa popularne w okolicach Karmonek i samych Karmonkach. Z Bush się nie spotkałam.

4 lata 5 miesiąc temu #14429 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Tak, sądzę, że tak - choć najbardziej oczywiście zależy mi na samych Ogórkach. Chciałbym ustalić, jakie pokrewieństwo łączy mnie z koleżanką:)

4 lata 5 miesiąc temu #14508 przez Adalbert_ (Piotr Gurok)
Poniżej przesyłam to co znalazłem przeglądając akta Urzędu Stanu Cywilnego w Bodzanowicach:

Akt urodzenia 21/1883 - Julia Ogórek córka Jana (Johanna) z Nowych Karmonek ,
Akt urodzenia 70/1884 - Zuzanna (Suzanna) córka Łukasza (Lucasa) Ogórka z Bodzanowic,
Akt zgonu 27/1885 - Jan (Johann) Ogórek z Nowych Karmonek .

Pozdrawiam Piotr.
The following user(s) said Thank You: nicpon57 (Elżbieta Kowalska), Florian27 (Michał Urbaniak)

4 lata 4 miesiąc temu #14720 przez nicpon57 (Elżbieta Kowalska)
Senior z Karmonek Stefan Ogórek ur. 20.11.1903 r., zm. 22.06.1974 r. Żona, Jadwiga Ogórek ur. 25.08.1907 r., zm. 10.04.1994 r. Na spotkanie czekam. Pozdrawiam!

2 miesiąc 4 tygodni temu #34319 przez Lengyel (Andrzej Madała)
Szanowni Państwo,
Dopiero teraz odkryłem na stronie korespondencję dot. rodziny Ogórków z okolic Bodzanowic. Moim bezpośrednim przodkiem (po kądzieli) jest wspominany tu Sebastian Ogórek i jego żona Agata Głuchowska, ich córka Józefa Ogórek wyszła za mąż za Józefa Szymalę z Klepaczki (akt małż. z 1854 r.), zmarła najprawdopodobniej w 1880 r., a ich syn Jan Szymala to mój pradziadek (1868-1942), a dziadek mojej mamy, zmarły w Kampinosie.
Bardzo interesują mnie wszelkie dane i akty dotyczące Sebastiana Ogórka i jego żony Agaty oraz ich przodków. Będę wdzięczny za kontakt. Pozdrawiam serdecznie, Andrzej Madała

2 miesiąc 4 tygodni temu #34321 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Panie Andrzeju, zaraz napiszę wiadomość. Wiem dosyć dużo o rodzinie Ogórków z Przystajni i Bodzanowic.

2 miesiąc 4 tygodni temu #34325 przez Florian27 (Michał Urbaniak)
Pomyślałem, że napiszę tutaj, bo może dla kogoś jeszcze to się okaże przydatne.

Sebastian Ogórek urodził się ok. 1786 i zmarł w Jesionce 1 stycznia 1846 roku. W akcie zgonu wyjątkowo jest przyczyna zgonu "umarznięcie". Sądzę, że 1 stycznia mógł zaginąć - zgon zgłoszono po dwóch tygodniach, może wtedy go znaleziono. W akcie figurują też dzieci.

Agata z Głuchów nie wyszła już za mąż zmarła 9.12.1870 w Klepaczce.

Ich dzieci, do których dotarłem to:

- Petronella Małyska (ok. 1817) w 1840 w Przystajni wyszła za mąż za Tomasza Małyskę
- Jadwiga Kwak (ok. 1823 zm. 1899), w 1848 wyszła za Jakuba Kwaka
- Joanna Kwak (być może bliźniaczka Jadwigi, ur. ok. 1823. W 1843 wyszła za Jana Kwaka, mieli dzieci. Owdowiała w 1862 r. W 1863 wyszła za Wincentego Jędraka.
- Józef Ogórek (ur. 1825 zm. po 1846)
- Rafał Ogórek (ur. ok. 1829 zm. 1892 w Pankach). Żona Franciszka Śliwińska (ślub 1857). Większość ich dzieci umarła w dzieciństwie.
- Józefa Symala - tu już Pan informacje ma. Mieli na pewno syna Tomasza (1857) oraz Franciszka (1868).

Tyle wiem na dziś - gdyby Pan chciał jeszcze coś doprecyzować, poproszę o prywatną wiadomość.

Czas generowania strony: 0.456 s.