Dobrowolscy z Praszki

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26261 przez J K R
Replied by J K R on topic Dobrowolscy z Praszki
Proszę poszukać tu >>>>archiwum parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi,
Archiwum Parafii Prawosławnej w Częstochowie, Archiwum Państwowe
w Częstochowie
Aby ułatwić Rosjanom proces adaptacji na ziemiach zaboru rosyjskiego rozpoczęły pracę nad powstaniem ruchomych pieriedwiżnych cerkwi . Mieściły się one w pomieszczeniach wynajmowanych od osób prywatnych. Zgodnie z zaleceniem Świątobliwego Synodu cerkwie ruchome pojawiały się w wielu miejscowościach. Nie można nie zauważyć, że patronów nowym świątyniom nadawano z rozmysłem: cerkiew w Praszce ( Kaliski Okręg Celny) konsekrowano ku czci św. księcia Włodzimierza, chrzciciela Rusi i budowniczego silnego państwa. Z biegiem czasu zamiast cerkwi ruchomych władze zaczęły budować świątynie stałe.
Planowano utworzenie cerkwi w Praszce. Prace związane z organizacją cerkwi zostały zakończone. Jednak w lipcu 1852 r. pożar strawił część miasta i powstałe zniszczenia zadecydowały o ostatecznej lokalizacji w 1853 r. cerkwi w Krzepicach. „Холмско-Варшавский Епархиальный Вестник” (dalej: „ХВЕВ”) 1879, nr 4, s. 64; K. Latawiec, Rosyjska straż graniczna w Królestwie Polskim w latach 1851–1914, (w druku).
W latach 1865–1866 doszło do translokacji cerkwi. Świątynia znajdująca się w Krzepic ulokowano w Praszce.
Archiwum Państwowe w Kielcach oddział w Sandomierzu (dalej: APKoS), ASCPP w Sandomierzu, sygn. 1 (cała księga); ASCPP w Zawichoście, sygn. 15 (cała księga); „ХВЕВ” 1879, nr 4, s. 64; Холмский Греко-Униатский Месяцелов на 1868 год, Warszawa 1868, s. 40; P. Sławiński, Prawosławie w Sandomierzu i okolicy, Sandomierz 2008, s. 47; K. Latawiec, Sandomierska Brygada Straży Granicznej 1889–1914 , Sandomierz 2010, s. 87

Obsada probostw i lokalizacja cerkwi resortu celnego w Królestwie Polskim w latach 1851–1914 Praszka, Krzepice, Wieluń;
1851–1858 Onufrij Liniewicz
1858–1885 Wasilij Gulanicki
1885–1889 Kallistrat Jarmołowicz
1889–1896 Konstantin Bielawski
1896–1906 Iwan Rajewicz
1906 Konstantin Szabarin
1906–1914 Iwan Kowalenko
reshistorica.umcs.lublin.pl/wp-content/u...es/37/2.latawiec.pdf

Sądzę, że coś pomogłem :)

Pozdrawiam JKR.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26282 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Bardzo dziękuję. Spróbuję pójść tym tropem. Może w końcu coś znajdę, o ile zachowały się akta. bo to odrębny problem. Szkoda , że w urzędach USC do których dzwonię pracownicy nic nie wiedzą o aktach prawosławnych z danej miejscowości czy powiatu. Być może pytających nie jest wielu i stąd zainteresowanie urzędników też jest małe.
Jeśli coś znajdę, napiszę. Dziś pozdrawiam :)

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26285 przez Teresa Cybulska
Replied by Teresa Cybulska on topic Dobrowolscy z Praszki
Indeksując par. Mstów, ur. spotkałam nazwisko Dobrowolska - starozakonna, która przyjęła chrzest w 1811 akt 61 familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPH...63612201%3Fcc%3D2115
Teresa

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26286 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Dobrowolscy z Praszki i Złoczewa byli wyznania prawosławnego. Ród Dobrowolskich, ziemian, Polaków, wywodził się z Kamienia Podolskiego. Nie wiem dokładnie jakiego byli wyznania, ale sądząc z miejsca zamieszkania mogli być prawosławni. Faustyn Dobrowolski ożenił się z Rosjanką, Marią Witlicką, wyznania prawosławnego. Najpierw mieszkali w Praszce, później w Złoczewie. Brak ich aktów w naszych parafiach rzymsko - katolickich. Mam na myśli śluby, urodzenia. Zgon Faustyna zapisano w naszej parafii, zgon jednego jego syna w Łodzi w par. rz-k. Innych aktów znaleźć nie mogę, ale szukam dalej. Zapewne nie jest to ta osoba przechrzczona, ale mimo to dziękuję.

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu - 7 lata 10 miesiąc temu #26304 przez Maria Nowicka-Ruman
Replied by Maria Nowicka-Ruman on topic Dobrowolscy z Praszki

Teresa Cybulska napisał: Indeksując par. Mstów, ur. spotkałam nazwisko Dobrowolska - starozakonna, która przyjęła chrzest w 1811 akt 61 familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-GPH...63612201%3Fcc%3D2115
Teresa

W 1802 roku Jan Dobrowolski neofita z Choronia w parafii Przybynów bierze ślub z Barbarą Hodak. W kolejnych latach w aktach chrztu ich dzieci Jan występuje kolejno jako Nowakowski a następnie Nowicki.
Ostatnia7 lata 10 miesiąc temu edycja: Maria Nowicka-Ruman od.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26305 przez Janina Świtała
Replied by Janina Świtała on topic Dobrowolscy z Praszki
Faustyn Dobrowolski urodził się około 1814 roku w Kamieniu Podolskim. Jego rodzicami byli Mateusz i Katarzyna Dobrowolscy. Żona to Anna (nie Maria, przepraszam za błąd). Może jeszcze odezwie się ktoś z Praszki. To właśnie z Praszki Dobrowolscy dotarli do Złoczewa. Byli tu właścicielami dóbr złoczewskich.

nika

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie