Kowal Jan Lipiński

Więcej
7 lata 10 miesiąc temu #26169 przez Michał Urbaniak
Replied by Michał Urbaniak on topic Kowal Jan Lipiński
Odpowiedziałem.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26559 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Kowal Jan Lipiński
Franciszek Szczęsny - ur.27 X 1888 w Dźbowie , syn Jana i Antoniny, zameldowany w Częstochowie przy ul. Barbary 57.
Konstanty Sadowski , kowal pochodzący z Miechowa, mieszkał w Lipiu.
Alojzy Żak (ur. 1888) ze Szczakowej, syn Wincentego , kowal, który został policjantem, Częstochowa, ul. . Barbary 55.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26562 przez Krzysztof R. Osada
Replied by Krzysztof R. Osada on topic Kowal Jan Lipiński
Kowalem i zarazem moim bezpośrednim przodkiem był Maciej Hiszpański, urodzony 1 marca 1783 roku w Żarkach jako Maciej Łebek, najstarszy syn Mateusza, ślusarza, i Joanny z Poroszowiczów, mąż Franciszki z Gąsiorowskich (ok. 1790-1847). Po 1807 roku przeniósł się do Złotego Potoku, gdzie mieszkał (z przerwami?) aż do dość wczesnej śmierci 11 września 1830 roku. Dlaczego zmienił nazwisko na Hiszpański – oto jest pytanie. W 1812 r. był zwany Łebkiem, w 1814 – „Łebek albo Hiszpański”, w 1827 – podpis „Maciej Łepek”, w 1830 roku umiera jako Maciej Hiszpański. Jego potomkowie, w tym mój przodek, także Maciej Hiszpański, zachowali przybrane nazwisko.

Franciszek Rybakiewicz (ur. 4 lipca 1856 roku w Olsztynie, zm. 18 maja 1901 roku tamże) – kowal zamieszkały w Rudnikach, Kiedrzynie i Olsztynie, mąż Antoniny Józefy z d. Stanienda (1853-1926).

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26567 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Kowal Jan Lipiński
Warto zajmować się kowalami, bo to ciekawe historie rodzinne. Z Piotrem Geraschem zastanawiamy się, jak kowal mógł być jednocześnie karczmarzem. Niedługo opublikujemy taki przypadek z Rozprzy.
Obie te profesje lokowały się pode względem kapitałów o wiele wyżej niż zwykli włościanie.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26568 przez Andrzej Kuśnierczyk
Replied by Andrzej Kuśnierczyk on topic Kowal Jan Lipiński
Słówko w sprawie nazwiska 'Hiszpański". Jedna z podpowiedzi : nazwisko dotyczy miejsca, skąd przybyli przodkowie- Żydzi sefardyjscy.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
7 lata 9 miesiąc temu #26569 przez Jerzy Poznański
Replied by Jerzy Poznański on topic Kowal Jan Lipiński
Czy mógł by pan podać źródło .Antoni Poznański był bratem mojego dziadka i o ile wiem był fotografem.
pozdrawiam

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie