Skąpscy ze Skąpej - łacina

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39586 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Skąpscy ze Skąpej - łacina was created by Honorata HUK/SKĄPSKA
Bardzo proszę o przetłumaczenie dokumentu z 1683 o Skąpskich ze Skąpej. Przypuszczam, że są to moi paradziadowie. Z góry serdecznie dziękuję Honorata
szukajwarchiwach.pl/29/5/0/2/767/skan/fu...Qqp26ZrJ3N4Usdflxgcg

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39594 przez Rafał Molencki
Replied by Rafał Molencki on topic Skąpscy ze Skąpej - łacina
Łacinę znam na poziomie szkolnym i jako tako daję sobie radę z metrykami, gdzie występują zwyczajowe formuły. Tutaj mamy do czynienia z księgami sądu grodzkiego krakowskiego, a zatem ze specyficznym językiem prawniczym tamtych czasów, który może dobrze przetłumaczyć tylko zawodowy łacinnik do spółki ze specem od historii prawa, i jeszcze przy pomocy paleografa, który pomoże rozszyfrować wszechobecne w takich tekstach skróty wyrazów, najczęściej terminów prawnych. Nie mam takich kwalifikacji, więc mogę tylko mniej więcej określić treść dokumentu:

W sobotę po święcie Najświętszego Bożego Ciała roku 1683 przed sądem grodzkim krakowskim osobiście stawił się Szlach. Jerzy Woytanowski w imieniu Ur. Tomasza Wojciecha Wawrzyńca i Zygmunta ze Skąmpa Skąmpskich i przedstawił wyrok wydany przez Trybunał Koronny Lubelski w czwartek po niedzieli Exaudi (6 po Wielkiejnocy) bież. roku dot. sprawy pomiędzy Urodzonymi Skąpskimi jako powodami z jednej strony i  Prześwietnym i Wielmożnym ??? Starostwa oraz Ur. Katarzyną i Teresą Męcińskimi, córkami ś.p. Jana Męcińskiego, kasztelana sieradzkiego, następnie Palczewskim Laskowskim oraz Franciszkiem i Jerzym Niem...? z drugiej strony z prośbą o być może przeprowadzenie egzekucji tego wyroku, ale nie jestem pewien, czy dobrze odczytuję. W końcowej części dokumentu wymienieni są chyba sędziowie, którzy mają poprowadzić tę sprawę.

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Więcej
3 lata 11 miesiąc temu #39595 przez Honorata HUK/SKĄPSKA
Replied by Honorata HUK/SKĄPSKA on topic Skąpscy ze Skąpej - łacina
Wielkie dzięki za tłumaczenie. I tak dla mnie to bardzo dużo. Pozdrawiam Honorata

Please Zaloguj or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0,000 s.
Zasilane przez Forum Kunena

Logowanie